Aktuality - Muzeum města Ústí nad Labem
17. 5. 2024 - Oblíbený formát muzejní noci nabízí večerní prohlídky všech výstav s doprovodným programem, prezentace živých dravců, aktivity pro děti i dospělé, občerstvení a živou hudbu v atriu muzea.
Od 19 hodin se koná slavnostní otevření nové výstavy o ústeckých strašidlech. Muzejní večer zpříjemní vystoupení kapely Lidoví léčitelé pod širým nebem. Vchod bude z ulice U Divadla.
Vstupné 50 Kč
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
17. 5. 2024 - Koncert komorní hudby Bendova komorního orchestru a jeho hostů je příspěvkem k Roku české hudby. Na programu se objeví výběr z děl 18. a 19. století. Pořádá Benda Arts, z. s.
Vstupné 150/50 Kč
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
17. 5. 2024 - Stálou expozicí k dějinám německy mluvících obyvatel českých zemí vás provede její kurátor a ředitel společnosti Collegium Bohemicum Petr Koura. Vstupné 100/50 Kč
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
15. 4. 2024 - 23. 4. 2024 17.00
Komentovaná prohlídka výstavy „Bruselská keramika z Jílového“ se sběratelkou a autorkou výstavy, která mapuje slavnou éru keramické produkce na Děčínsku.
Vstupné 100/50 Kč
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
12. 4. 2024 - 18. 4. 2024 od 17.00
Komentovaná prohlídka expozice Naši Němci s důrazem na literární díla zde prezentovaná. Co spojuje díla Oráč a Smrt, Příběh lvice Elzy nebo Zámek? Pořádá Collegium Bohemicum.
Vstupné 100/50 Kč
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
12. 4. 2024 - 18. 4. 2024 od 16.00
Tentokrát si poslechneme básničku, písničku a pohádku o malé žabce, která si pořídila náušnice. Jenže žabka přece nemá uši! A jak ta žabka vlastně slyší? A jak se nám do toho všeho zamotala straka?
Interaktivní program doplněný o doprovodné aktivity a dílny je určen pro děti od 4 let.
Ilustrace: Petra Řezníčková Hauptová
Čte: Naďa Pažoutová (autorka textů)
Vstupné na dílnu 30 Kč děti, doprovod zdarma
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
12. 4. 2024 - 17. 4. 2024 od 17.00
Přednáška historičky Jany Hubkové představí dramatickou životní dráhu jedné z nejvýznamnějších osobností Ústecka – místokancléře a nejvyššího mincmistra Království českého, který se za vlády Rudolfa II. uplatnil v nejvyšších státních úřadech. Pozornost bude věnována i kulturním a politickým poměrům na pražském císařském dvoře, které posléze ovlivnily život členů rodu Želínských ze Sebuzína i osud celého království.
Vstupné 50 Kč
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
20. 3. 2024 - Výstava ukončující projekt zaměřený na vytvoření stovky bezpečných hnízdišť pro raroha velkého představuje tohoto vzácného dravce a základní projektové aktivity. Rarohů je v České republice jen několik párů a hnízdní podložky instalované na sloupy vysokého napětí udělají jistě radost nejen jim, ale i řadě dalších druhů. K vidění tak bude i sokol stěhovavý, krkavec velký, ostříž lesní, poštolka obecná či kalous ušatý.
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
20. 3. 2024 - Program pro děti doplněný doprovodnými aktivitami a dílnou (pro děti od 4 let).
Z knížky Pohádky pod polštář čte vedoucí muzejní pedagogiky Martina Kaucká.
Vstupné na dílnu 30 Kč děti, doprovod zdarma
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
20. 3. 2024 - Hledání velikonočních vajíček, luštění kvízů, plnění úkolů, poznávání přírody a dovádění v přírodním bludišti na Větruši.
Vstupné 30 Kč
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
20. 3. 2024 - Meteorologický pohled na to, čemu u nás říkáme jaro – co to vlastně je? Co se vlastně děje? Úvodní částí nového přednáškového cyklu vás provedou naši kočkovští meteorologové – Lenka Došková a Martin Novák. Přednášku spolupořádá ČHMÚ Ústí nad Labem.
Vstupné 50 Kč
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
12. 5. 2023 - 17. května 2023 od 18 hodin po vernisáži výstavy Kulturní mosty v Evropě proběhne beseda s příslušníkem vinořské větve rodu Czerninů, lesníkem, zemědělcem, zastupitelem obce Dymokury a místopředsedou Senátu Parlamentu České republiky Ing. Tomášem Czerninem.
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
13. 4. 2023 - Jako každý rok budeme společně číst jména lidí, kteří byli během druhé světové války pro svůj původ nacisty nespravedlivě pronásledováni a zavražděni. Stejně jako v minulých letech se touto akcí připojujeme k uctění památky hrdinů a obětí holocaustu, který nese název Jom ha-šoa ve ha gvura (Den holocaustu a hrdinství) a upomíná na den zahájení povstání židovských vězňů nacistického ghetta ve Varšavě. Odvaha a hrdinství vězňů varšavského ghetta i všech dalších, kteří se odhodlali hájit právo na důstojnost nejen svou, ale i všech dalších utlačovaných a ponižovaných, je pro nás dodnes inspirací.
Srdečně zveme veřejnost ke společnému čtení jmen.
Pietní akce proběhne 18. 4. od 14 hodin v piazzettě před Hraničářem.
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
6. 4. 2023 - Meteor a meteorit jsou slova, která označují něco úplně jiného, i když souvislost tam je. Když chceme vidět meteor, díváme se nahoru, když hledáme meteorit, díváme se dolů. Kdy je nejlepší se dívat a jak víme kde hledat, vám prozradí RNDr. Jiří Borovička, CSc. z Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově.
Vstup volný, nutná rezervace na muzeumusti@muzeumusti.cz
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
6. 4. 2023 - Výstava o Janu ze Žatce a jeho fascinujícím díle, kterému i šest set let po svém vzniku lidé dodnes věnují svoji pozornost. Na jedné straně je to intenzivní próza této rané novoněmecké hry, na druhou stranu je to téma, které se týká každého – umírání, ztráta blízkých, nevyhnutelnost smrti, její nespravedlnost, bolest a vztek tváří v tvář vlastní bezmoc.
Výstava potrvá v ústeckém muzeu do 25. 5. 2023.
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
27. 3. 2023 - Výpravnou výstavou Flaška vás naposledy provede její kurátor, který poodhalí dějinné souvislosti
vzniku i zániku jednoho z největších výrobců skleněných lahví všech možných tvarů i velikostí pro
rozličná odvětví.
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
27. 3. 2023 - Labské údolí v Českém středohoří je jedinečným krajinným fenoménem, který je právem předmětem státní ochrany přírody a krajiny. Dnešní podoba labského koryta a okolí je často výsledkem inženýrských zásahů, které sice dodaly území charakteristický ráz, často ale též poškodily jeho přírodní hodnoty. Přednáší doc. Mgr. Pavel Raška, Ph.D. a Mgr. Vilém Zábranský, Ph.D. Po přednášce následuje komentovaná prohlídka výstavy Poklad na stříbrném Labi.
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
13. 3. 2023 - Přednáška Mgr. Jany Hubkové, Ph.D. představí průkopníka klasicismu v malířství a znalce antické kultury, který přispěl k rozvoji dějin umění a klasické archeologie jako vědních oborů. Návštěvníci se vydají po stopách slavného rodáka napříč Evropou i městem Ústí nad Labem v době jeho narození. Přednáška se koná v ústeckém muzeu 22. 3. 2023 od 17 hodin.
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
13. 3. 2023 - Program pro děti doplněný doprovodnými aktivitami a dílnou. Z knihy Pohádky lesního ticha čte Martina Kaucká. Akce se koná 15. 3. 2023 od 16 hodin.
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
13. 3. 2023 - Za nedlouho končící úspěšnou výstavou Experimentátor Karel Gottstein s fotografiemi tohoto ústeckého fotografa a konstruktéra fotoaparátů vás naposledy provede její kurátor. Komentovaná prohlídka se koná 15. 3. 2023 od 17 hodin. Výstava potrvá v ústeckém muzeu do 19. 3. 2023.
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
8. 3. 2023 - Přesně tři roky od chvíle, kdy pandemie koronaviru ochromila Českou republiku, pokřtí ústecké muzeum novou knihu „Paměti z karantény“. Dílo s podtitulem „Válka, odsun, normalizace versus Covid 19“ završuje průkopnickou kampaň, kterou se muzeum snažilo pokračovat v kontaktu s veřejností i po svému nuceném uzavření a zároveň nabídnout povzbudivou náplň do omezených životů seniorů izolovaných v bytech strachem z neznámé nákazy.
Křest se koná 14. 03. 2023 od 17 hodin.
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
8. 3. 2023 - 9. 3. 2023 od 17 hodin u příležitosti 168. výročí narození zakladatele proslulé továrny na mýdlo na Střekově Johanna Schichta uctíme jeho památku u secesní rodinné hrobky na střekovském hřbitově.
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
6. 3. 2023 - Vernisáž výstavy děčínské fotografky, která se ve své volné tvorbě věnuje portrétům žen, často v rovině velmi osobní. Vystavený výběr je částí šířeji pojatého projektu Ženy a zvolené datum zahájení v ústeckém muzeu není náhodné. Vernisáž se koná 8. 3. 2023 od 17 hodin. Výstava bude probíhat v muzejní kavárně až do 28. 5. 2023.
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
6. 3. 2023 - Přednášející Miroslav Dohnal se vydal na herpetologickou výpravu do nejzápadnější a nejsevernější části Mexika a též na ostrov Isla Santa Catalina, jenž je domovem endemického chřestýše Crotalus catalinensis, který nemá chřestidlo. Přednášce předchází schůze členů Zoologického klubu z. s. od 10.00 hod.
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
6. 3. 2023 - Snad nejznámějším pravěkým tvorem je dravý gigant Tyrannosaurus rex. Poslední dobou o něm vyšlo tolik vědeckých studií, že ho známe lépe než mnohé současné plazy. S nejžhavějšími informacemi nás seznámí popularizátor paleontologie a autor 17 knih o dinosaurech RNDr. Vladimír Socha, odborný pracovník Hvězdárny a Planetária v Hradci Králové.
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
16. 2. 2023 - Zpestřete si prázdniny návštěvou zážitkového programu pro malé i velké školáky!
Zábavný, ale i naučný program malé návštěvníky zavede do údolí stříbrného Labe a na prosluněné stráně labských svahů. Spolu s Vinnetouem budou děti poznávat krásy krajiny našeho domova a snad objevíme i poklad? Akce je doprovodným programem k nově otevřené výstavě Poklad na Stříbrném Labi a součástí je i tvořivá dílna.
Vstupné
základní 100 Kč | zlevněné 50 Kč | rodinné 200 Kč
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
10. 2. 2023 - Nová stálá expozice představuje v celkem 22 výstavních sálech dějiny německy mluvícího obyvatelstva českých zemí od raného středověku až po dvacáté století. Návštěvník v ní najde místnost věnovanou působení Karla IV., reformačnímu úsilí Čechů i Němců, modernizačním reformám Josefa II. nebo panovníkům habsburského rodu na českém trůně. Ocitne se uprostřed barokního procesí k Janu Nepomuckému, na barikádě v revolučním roce 1848, nahlédne do měšťanského salonu v období biedermeieru, navštíví český zemský sněm zmítaný hádkami mezi Čechy a Němci, vyslechne si rozhovor štamgastů v hospodě v Lokti nad Ohří a v pražské kavárně, zhlédne projekci rodinných filmů ve funkcionalistické vile a na konci si může zahrát stolní fotbal s mužstvy v dresech německých klubů.Může si prohlédnout díla starých mistrů i obrazy německých modernistických malířů, dopisy Franze Kafky a Maxe Broda nebo prolistovat středověké rukopisy a vzácné tisky. Získá také představu, jak vypadala propaganda politických stran v meziválečném Československu nebo čím procházel člověk označený za Žida, Čecha a Němce v době druhé světové války či těsně po ní. Bude si moci prohlédnout zmenšenou kopii pomníku maršála Radeckého nebo prototyp legendárního motocyklu Čechie, vyráběného též pod značkou Böhmerland. Expozici spravuje Collegium Bohemicum, o. p. s.
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
10. 2. 2023 - Výstava Poklad na stříbrném Labi do 30. 7. 2023 v ústeckém muzeu se věnuje přírodním krásám labského údolí a snaží se poukázat na jeho výjimečnost. Je součástí stejnojmenného projektu, který Muzeum města Ústí nad Labem realizuje od roku 2021 s podporou z Norských fondů.
Výstava upozorňuje i na zásahy člověka do místní přírody a proměny, které díky působení lidské činnosti v oblasti nastaly. Zároveň by ráda motivovala k ochraně zbývajících cenných částí Labe a jeho okolí.
V rámci výstavy je promítán i pětidílný filmový cyklus „vzdělávacích grotesek“. Průvodci originálních dokumentů jsou pokrevní bratři Vinnetou a Old Shatterhand, jejichž tvůrce Karel May na Ústecku pobýval a zřejmě se ve své románové tvorbě inspiroval zdejší unikátní přírodní scenérií při popisů krajin Divokého Západu, které navštívil až mnohem později.
Exponáty a filmy doplňuje několik hravých aktivit pro nejmenší návštěvníky.
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
10. 2. 2023 - LABE DIVOKÉ I KROTKÉ v ústeckém muzeu 21. 2. 2023 od 17 hodin
…aneb rozporuplné příběhy ze života rybáře – přírodovědce. Člověk dokáže rybám pomáhat, ale i ničit jejich prostředí a komplikovat jim životní pouť. Přednáška zoologa Agentury ochrany přírody a krajiny Mgr. Michala Porteše shrne zajímavé poznatky z těžkého života ryb na naší největší řece. Na závěr přednášky proběhne krátká komentovaná prohlídka nové výstavy Poklad na stříbrném Labi.
Vstupné 50 Kč
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
10. 2. 2023 - 16. 2. 2023 od 16 hodin.
Z knihy Příhody matky Přírody čte Martina Pospíšilová. Tentokrát se sejdeme ve výstavě Poklad na stříbrném Labi. Veselý příběh, povídání s ukázkami přírodnin i tvořivá dílna budou věnovány bobrovi.
Vstupné: děti 30 Kč, doprovod zdarma.
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
10. 2. 2023 - 14. 2. 2023 od 17 hodin v ústeckém muzeu si pod vedením lektora Jáchyma Myslivce vyrobíte fotogram (z květin nebo listů) nebo kontaktní kopii z vlastních negativů (min. středoformát). Workshop trvá okolo 2 hodin a je doprovodným programem k výstavě Experimentátor Karel Gottstein. Kapacita je omezena na 15 lidí. Lístky jsou v předprodeji na www.vstupenkyusti.cz.
Vstupné 150 Kč
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
22. 11. 2022 - od 1. do 27. 11. 2022 / muzejní kavárna
Cílem projektu Housing First byla na území Ústí nad Labem eliminace bezdomovectví a bytové nouze lidí bez domova, žijících na okraji společnosti, čelící mimořádným událostem a osoby se zdravotním postižením. Během dvou let (2020–2022) bylo zmapováno přibližně 300 osob v těžké životní situaci. Spolupracovat se podařilo se 156 osobami, které byly ohroženy ztrátou bydlení nebo již byly bez střechy nad hlavou. Pro 38 osob se po přípravné fázi podařilo najít nové bydlení a naprostá většina z nich v něm žije dál. Výstava zachycuje osudy a životní podmínky některých z nich. Fotografie: Vladimír Cettl.
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
22. 11. 2022 - do 2. 4. 2023
Před třemi lety byl zlikvidován rozsáhlý zchátralý areál ústecké sklárny v Předlicích, kde před 150 lety vyrostl tehdy moderní provoz výroby lahví, největší v Rakousko-Uhersku. Příběh ústecké sklárny a jejích zaměstnanců přibližuje ambiciózně pojatá výstava.
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
22. 11. 2022 - do 15. 1. 2023
Krajina Sudet není krajinou čistou, neposkvrněnou, je naopak zjizvena hlubokými vrypy neklidné historie, pokryta různými kulturními vrstvami, osídlena lidmi, kteří v ní zanechávají stopy svých osudů. Krajina se stává zrcadlem naší duše. Sudety jsou krajinou periferie, vykořenění a outsiderství, krajinou mlh, nízkých oblak a teskných větrů, ale přesto, nebo právě proto místem, kde lze pocítit a objevit plnost bytí.
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
22. 11. 2022 - do 19. 3. 2023
Výstava představující unikátní fotoaparáty a fotografie neobvyklých formátů experimentátora na poli širokoúhlé fotografie Ústečana Karla Gottsteina. Představíme výsledky pokusu, kdy fotografoval přes kravské oko, a poodhalíme i tajemství výroby „Bednaflexů“.
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
22. 11. 2022 - 24. 11. 2022 / ČT / 17.00
Komentovaná prohlídka části expozice Naši Němci se bude věnovat dějinám a vývoji česko-německých vztahů v 19. a 20. století. Návštěvníky provede historik Mgr. Tomáš Okurka, Ph.D.
Vstupné 100/50 Kč
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
22. 11. 2022 - 3. 12. 2022 / SO / 10.00–16.00
Tradiční předvánoční setkání v muzeu, jehož součástí bude tvořivá dílna, prezentace výrobků s vánoční tematikou a další doprovodný program.
Vstupné 50 Kč
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
22. 11. 2022 - 26. 11. 2022 / SO / 10.00–16.00
Zábavný dětský program plný her a soutěží v celé budově muzea. Společně si něco vytvoříme, budeme se bát, protáhneme těla a také potrápíme hlavičky.
Vstupné 50 Kč
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
21. 11. 2022 - 29. 11. 2022 / ÚT / 17.00
Schůze valné hromady Ústeckého muzejního a vlastivědného spolku shrne předešlé období a představí chystané novinky. Přivítá nejen své členy, ale také případné zájemce o vstup do spolku.
Vstup volný
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
8. 12. 2021 - 11. 12. / SO / 10.00 – 16.00 /
Vánoční program pro rodiny s dětmi. Těšit se můžete na koledy v podání dětského sboru Chorea pueri ustensis, vánoční tvořivé dílny, andělský fotokoutek a drobný prodej vánočních dekorací od neziskových organizací.
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
25. 10. 2021 - 27. 10. / ST / 9.00 – 16.00
ústeckém muzeu konají tradiční tvořivé dílny pro malé i velké školáky doplněné povídáním o podzimní přírodě. Těšit se můžete na vycpaná zvířátka s ukázkami jejich zimních úkrytů a také snad na živého ježka.
Vstupné: děti 50,- Kč, doprovod zdarma
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
6. 10. 2021 - 10. 10. / NE / 9.00–16.00 / V rámci výstavy drobného zvířectva, kterou pořádá Český svaz chovatelů Ústí nad Labem, budou k vidění kočky, exotické ptactvo, holubi, drobní hlodavci a morčata, apod.
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
9. 9. 2021 - 14. 9. / ÚT / 17.00 - Botanicky zaměřená přednáška Karla Nepraše doprovází výstavu „Nejkrásnějším pohořím s přírodovědcem Janem Šimrem“. České středohoří patří z botanického hlediska mezi nejrozmanitější území naší republiky. Na docela malém prostoru se tu můžeme seznámit s vonnými teplomilnými třemdavami, vousatými stepními kavyly, zářícími mokřadními prstnatci, endemickými skalními lomikameny či raritními pobřežními drobnokvěty. Není proto divu, že zdejší květena přírodovědně hloubavému Janu Šimrovi učarovala a získala si jej na celý život. V rámci přednášky budou představeny vybrané klenoty rostlinné říše, kterými se při svých toulkách Českým středohořím těšil již Jan Šimr a s nimiž se při troše štěstí může pozorný návštěvník seznámit i dnes.
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
1. 9. 2021 - Výstavou „Co bude s Miladou dál?“ vás provede Ing. Stanislav Sochocký – autor publikace „Těžní kola se zastavují“ o historii těžby hnědého uhlí na Chabařovicku. O zaniklých vesnicích v prostoru jezera Milada promluví muzejní historik Mgr. Martin Krsek. Komentovaná prohlídka se koná dne 7. září od 17.00 hodin.
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
30. 8. 2021 - 3/9/2021 10:00- 18:00 11. Ústecký den porcelánu
Tradiční porcelánové trhy se širokým sortimentem užitkového i dekorativního porcelánu z dílen společnosti Český porcelán, a. s. Dubí a Royal Dux Duchcov.
Kulturní akce pořádaná muzeem Ústí nad Labem nabízí spojení příjemného s užitečným, můžete si zde nakoupit za velice příznivé ceny porcelánového zboží, v nabídce bude nejen cibulák, ale také bílé a dekorované zboží, nebudou chybět také výrobky z duchcovské manufaktury.
Vybírat se bude vstupné 20 Kč, za vstupné dostane každý návštěvník trhu jeden hrnek.
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
11. 5. 2021 - Výstavní rekapitulace více než dvacet let činnosti Kulturního centra Řehlovice. Originálně pojatá instalace je dílem umělců Franze Tiška a Marcuse Hiesleitnera a představí jak umělecká díla, která zde vznikají, tak stěžejní projekty centra.
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
11. 5. 2021 - do 28. 11.
Ich bin ein vydra aneb jak vydra přes hranice přišla
Expozice o populaci vydry říční v Sasku a Ústeckém kraji představí její životní prostředí v plné kráse. Vydra, tajemný noční živočich, žila dříve na celém našem území. V druhé polovině 20. století ale přežívala jen na pár místech. Dnes ji opět najdeme na celém území. Návrat to byl ale komplikovaný a plný překvapení. Ve výstavě se dozvíte mnoho nových zajímavostí a seznámíte se s řadou dalších živočišných druhů, které vydru v jejím životě provází.
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
11. 5. 2021 - do 28. 11.
Fotograf Rudolf Jenatschke
Velkolepý soubor unikátních fotografií neštěmického rodáka, katechety a fotografa Rudolfa Jenatschkeho vzniklé mezi léty 1914 až 1945, který je doplněn o autentické předměty a dobové fotoaparáty.
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
30. 9. 2020 - 3. 10. / SO / 8.45 / TAŠOV
Sběr hub v okolí obce Tašova s mykologem. Sraz před obecním úřadem v Tašově v 9:15, případně odjezd autobusu č. 453 od zastávky MHD Hlavní nádraží v Ústí nad Labem v 8:50. Trasa cca 4 km. Kontaktní informace M. Pospíšilová, tel.: 774 231 862.
Vstup volný
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
30. 9. 2020 - 3. 10. / SO / 9.15 / MEZNÍ LOUKA U HŘENSKA
Exkurze s geologicko-lesnickou tematikou (pískovcové útvary, zvětrávání a řícení skal, výzkumy na Pravčické bráně, kůrovcová kalamita ad. témata) pořádá Muzeum města Ústí nad Labem ve spolupráci se Správou NP České Švýcarsko. Doprava individuální, další informace: Zuzana Vařilová, varilova@muzeumusti.cz, 773 541 535.
Vstup volný
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
30. 9. 2020 - 4. 10. / NE / 9.00–16.00
Výstava drobného zvířectva. Pořádá Český svaz chovatelů Ústí nad Labem.
V rámci výstavy drobného zvířectva, kterou pořádá Český svaz chovatelů Ústí nad Labem, budou k vidění kočky, exotické ptactvo, holubi, drobní hlodavci a morčata, apod. Ve Smetanových sadech před muzeem bude venkovní výstava zvířat.
Vstupné 50/30 Kč
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
22. 9. 2020 - 24. 9. / ČT / 16.00
Veřejný křest knihy s autogramiádou: představení publikace a autorského týmu, promítání tematických fotografií, přednáška o pískovcové krajině a historii ochrany zdejší přírody (ke 20. výročí založení Národního parku České Švýcarsko).
Vstup volný
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
14. 9. 2020 - 16. 9. / ST / 17.00
J. A. KOMENSKÝ - NADČASOVÝ ZDROJ INSPIRACE – I.
Téma: Divadelní svět J. A. Komenského. Autorka stejnojmenné knihy, komenioložka a odbornice na historii barokního divadla představí Komenského inspirativní aktivity, které prakticky uskutečňovaly heslo „škola hrou“. Přiblíží jeho dramatickou tvorbu v souvislosti s dobovou středoevropskou (zvláště školskou) inscenační praxí bez zjednodušujících soudů a černobílých učebnicových zkratek. Přednášející: PhDr. Markéta Klosová, PH.D., Filosofický ústav AV ČR, komeniologické oddělení Vstupné 20 Kč
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
4. 9. 2020 - 8. 9. / ÚT / 17.00
Výstavou mapující vývoj knihovnictví na Ústecku vás provede někdejší dlouholetý ředitel Severočeské vědecké knihovny Ing. Aleš Brožek.
Výstava o knihách a knihovnách mapuje vývoj knihovnictví na Ústecku od jeho prvopočátků až k dnešní největší severočeské knihovně. Ostatně podnětem ke vzniku výstavy je právě letošní 75. výročí Severočeské vědecké knihovny. Zavzpomínáte, jak se vyhledávaly knihy před třiceti lety. Dozvíte se, jak se spravuje poškozená kniha nebo jak vypadají exlibris spojená s Ústím.
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
31. 8. 2020 - 5. 9. / SO / 10.30
Kukang – příběh ze Sumatry
Přednáška Františka Příbrského o ochraně ohroženého outloně váhavého na Sumatře a projektu Kukang Coffee v Ústí nad Labem (příběh kávy, který chrání přírodu). Pořádá Zoologický klub Ústí nad Labem ve spolupráci s Muzeem města Ústí nad Labem.
Vstup volný
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
25. 8. 2020 - 4. 9. / PÁ / 10.00–18.00
Tradiční porcelánové trhy se širokým sortimentem užitkového i dekorativního porcelánu z dílen společnosti Český porcelán, a. s. Dubí a Royal Dux Duchcov.
Kulturní akce pořádaná muzeem Ústí nad Labem nabízí spojení příjemného s užitečným, můžete si zde nakoupit za velice příznivé ceny porcelánového zboží, v nabídce bude nejen cibulák, ale také bílé a dekorované zboží, nebudou chybět také výrobky z duchcovské manufaktury.
Vybírat se bude vstupné 20 Kč, za vstupné dostane každý návštěvník trhu jeden hrnek.
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
25. 8. 2020 - 26. 8. / ST / 17.00
Těžba coltanu a dalších nerostných surovin má nedozírné následky na tamní společnost a životní prostředí. Přednáška nejen o těchto problémech s Frederickem Sukamou, který pochází z Konga.
Vstupné 50 Kč
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
12. 8. 2020 - 18. 8. / ÚT / 17.00
Kameraman Jiří Bálek se vydal s režisérem Václavem Chaloupkem na více než pětitýdenní cestu po Botswaně, Zimbabwe, Namibii a Jihoafrické republice. Navštívíme močály Okavanga, solné pláně, Viktoriiny vodopády, národní parky Etosha a Namib. Vydáme se do vln chladného Atlantického oceánu a kosti si prohřejeme v písečné poušti Kalahari. Nebudou chybět blízká setkání se slony či gepardy.
Vstupné 50 Kč
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
3. 8. 2020 - 6. 8. / ČT / 10.10
Výlet ke kořenům tvorby Rudolfa Jenatschkeho
Sraz v 10.00 na autobusové zastávce Divadlo, v 10.10 odjezd do Lipové (na ceduli směr V. Chvojno), dále na hrad Blansko a do Ryjic na autobus. Rudolf Jenatschke, německý kněz z Čech a amatérský fotograf, se narodil 11. prosince 1879 v Neštěmicích a zemřel v Regensburgu v roce 1947. Popularitu si získal jako oblíbený učitel náboženství, avšak většina lidí jej poznala jako autora vlastivědných přednášek s promítáním vlastních diapozitivů. Na jeho fotografiích odborníci oceňují autorovo technické i umělecké nadání a kromě toho i schopnost zdařile vystihnout náladu okamžiku.
Výletem bude provázet ředitel archivu Mgr. Petr Karlíček, Ph.D. Délka kol. 6 km. Informace na emailu: pospisilova@muzeumusti.cz, telefon: 774 231 862. Vstup 50 Kč, vstupenky lze koupit na www.vstupenkyusti.cz a v pokladně muzea
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
29. 7. 2020 - 30. 7. / ČT / 9.15 /
Tisá u kostela sv. Anny
Výlet do pískovcových skal
Tiské stěny jsou ukázkovým skalním městem s množstvím věží, roklí a skalních dutin. Pískovcovým labyrintem vás bezpečně provedou muzejní přírodovědci (geolog, entomolog a botanik). Doprava individuální, sraz v 9:15 v Tisé u kostela. Informace na emailu: pospisilova@muzeumusti.cz, telefon: 774 231 862. Max. počet účastníků 20, vstupenky je nutné rezervovat předem na www.vstupenkyusti.cz nebo v pokladně muzea.
Vstupné 50 Kč
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
30. 6. 2020 - I knihy mají osudy
od 19. 6. – 4. 10. 2020
Výstava o knihách a knihovnách mapuje vývoj knihovnictví na Ústecku od jeho prvopočátků až k dnešní největší severočeské knihovně. Ostatně podnětem ke vzniku výstavy je právě letošní 75. výročí Severočeské vědecké knihovny. Zavzpomínáte, jak se vyhledávaly knihy před třiceti lety. Dozvíte se, jak se spravuje poškozená kniha nebo jak vypadají exlibris spojená s Ústím.
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
30. 6. 2020 - 30. 6. – 30. 8. / ÚT–NE / 9.00–18.00 /
Letní čítárna 2020
Letní čítárnu otevíráme letos již 30. června a využít ji můžete až do konce srpna. Po oba měsíce budou na terase muzea připraveny stolky, židle, lehátka a knihovnička s časopisy pro děti i dospělé, k dispozici budou také stolové společenské hry. Společným tématem doprovodných přednášek je cestování. Kompletní program doprovodných akcí najdete na: www.muzeumusti.cz .
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
8. 6. 2020 - od 2. 6. 2020 do 14. 3. 2021
FOTOGRAF RUDOLF JENATSCHKE
Výstava představující unikátní fotografie neštěmického rodáka, katechety a fotografa Rudolfa Jenatschkeho vzniklé mezi léty 1914 a 1945, která bude doplněná o autentické předměty a dobové fotoaparáty.
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
8. 6. 2020 - od 28. 5. 2020 do 31. 1. 2021
PÍSKY ZNÁMÉ I NEZNÁMÉ ANEB FASCINUJÍCÍ SVĚT OBYČEJNÉHO PÍSKU
Písek je běžnou, téměř každodenní součástí našeho života, přesto o něm nevíme mnoho zajímavých věcí. Známe ho z břehů řek a potoků, z mořských pláží, pískoven, staveb a dětských hřišť. Málokdo však tuší, jak pestré písky jsou, odkud vlastně pochází, co všechno se v nich zachovalo, jak vzácným materiálem se postupně stávají či jak překvapivě krásné mohou být pod mikroskopem...
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
4. 3. 2020 - 5. 3. / ČT / 17.00
Rozloučení se Střekovem
Úspěšnou výstavou představující hrad Střekov v klasických i nečekaných podobách vás v poslední komentované prohlídce provede její kurátor Mgr. Martin Krsek.
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
28. 2. 2020 - 3. 3. / ÚT / 17.00
Vraky se valí do Paříže
Ústecký muzejník Vladimír Cettl povypráví a promítne pohádku o tom, kterak prostý milovník vraků tatrovek k výstavě v Paříži přišel. A protože děj příběhu odehrává se ve Francii, krásná šansoniérka Eliška Lüftnerová jej v tom samotného nenechá.
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
21. 2. 2020 - 27. 2. / ČT / 18.00
Vernisáž výstavy „Písky známé i neznámé aneb fascinující svět obyčejného písku“. Písek je běžnou, téměř každodenní součástí našeho života, přesto o něm nevíme mnoho zajímavých věcí. Známe ho z břehů řek a potoků, z mořských pláží, pískoven, staveb a dětských hřišť. Málokdo však tuší, jak pestré písky jsou, odkud vlastně pochází, co všechno se v nich zachovalo, jak vzácným materiálem se postupně stávají či jak překvapivě krásné mohou být pod mikroskopem...
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
10. 2. 2020 - 11. 2. / ÚT / 17.00
Kresby Miroslava Houry – komentář historika Václava Houfka k vystaveným kresbám s uvedením do kontextu doby a celkového díla Miroslava Houry. Miroslav Houra (* 3. 8. 1933 - + 19. 1. 2006) patří k nejvýznamnějším osobnostem výtvarného umění na Ústecku ve druhé polovině 20. století. Do severozápadních Čech přišel v roce 1955 jako učitel výtvarné výchovy, v Ústí nad Labem žil od roku 1960 až do své smrti. Práce pedagoga mu byla znemožněna počátkem sedmdesátých let, po zbytek života se věnoval volné výtvarné tvorbě.
Vedle grafiky a malby realizoval řadu děl pro veřejný prostor nebo pro interiéry. Patří k nim i největší mozaika v Československu a jedna z největších mozaik na světě, kterou realizoval v Ústí nad Labem v roce 1985, méně známé jsou ale například jeho práce pro ústecký kostel sv.Vojtěcha a související klášter. Mezinárodního uznání dosáhl především jako autor více než 700 ex libris.
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
31. 1. 2020 - 6. 2. / ČT / 17.00 / Zrcadlové bludiště na Větruši
Adolf Čejchan 90
U příležitosti devadesátých narozenin známého ústeckého fotografa vznikla tato průřezová výstava nejznámějších fotografií. Jeho práce je veřejnosti dobře známá. V šedesátých letech uveřejňoval v regionálním i celostátním tisku a v poslední době jsme mohli vidět jeho fotografie např. v knize „Ústecké retro“. K vidění jsou nejen snímky z jeho výstavy z roku 1961 „Město a lidé kolem nás“, ale i speciální fotografické techniky a snímky, se kterými Adolf Čejchan vyhrával soutěže v Čechách i v zahraničí. V originále je vystavena i kniha „Ústí nad Labem mladýma očima“ a jeho další fotoknihy.
Narodil se 30. března 1930 v Turnově. V roce 1934 se rodina přestěhovala do Ústí nad Labem, kde zůstal až dodnes. Vyučil se u firmy Fotohaus Alexander Erdman. Po škole byl zaměstnán v propagačním oddělení Severočeských tukových závodů jako fotograf. Náplní jeho práce byly propagační akce, fotografie na tovární průkazky, fotokopie a dokumentace významných událostí nebo návštěv. Fotografování bylo nejen jeho prací, ale i koníčkem. V roce 1990 odešel do důchodu, postupně likvidoval svůj archiv a daroval své fotografie ústeckému muzeu.
Výstavu, která vznikla ve spolupráci s Městskými službami Ústí nad Labem, můžete nově navštívit v galerijním prostoru v zrcadlovém bludišti na Větruši. Vernisáž se zde koná ve čtvrtek 6. února 2020 od 17 hodin.
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
24. 1. 2020 - 29. 1. / ST / 17.00
Výstavou „700x Střekov“ s Martinem Krskem
Výstavou představující hrad Střekov vás provede její kurátor Mgr. Martin Krsek.
Ruina Střekova se pro svou „pohádkovou“ polohu vysoko nad řekou řadí k předním evropským ikonám romantismu. Výstava k jubileu 700 let od první zmínky o hradě ukazuje symbol Ústecka v klasických i nečekaných podobách.
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
13. 1. 2020 - od 17. 1. do 15. 3.
Obchodování v srdci Evropy
Výstava o československo-německých hospodářských vztazích v letech 1918–1992 představuje ve výpovědi archivních dokumentů obchod jako prostředek mocenských zápasů i vzájemného porozumění. Také v éře České republiky zastává Německo pozici nejvýznamnějšího obchodního partnera. Projekt připravil Národní archiv České republiky ve spolupráci se Spolkovým archivem Spolkové republiky Německo.
Vernisáž se koná dne 16. ledna od 17:00.
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
3. 1. 2020 - od 10. 1. do 1. 3. / klubovna
KRESBY MIROSLAVA HOURY
Výstava kreseb Miroslava Houry (1933–2006) představí výběr z díla
významné osobnosti ústeckého kulturního života druhé poloviny
20. století.
Vernisáž se koná 9. ledna od 17:00 v muzejní klubovně.
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
10. 12. 2019 - 12. 12. / ČT / 17.00
Neuvěřitelný svět prvních zemědělců s Eliškou Wiesnerovou
Interaktivní výstavou představující život našich předků před 7000 lety vás provede její kurátorka Mgr. Eliška Wiesnerová. Kromě unikátních exponátů, zapůjčených z několika muzeí, jsou k vidění trojrozměrné modely a repliky nástrojů. Některé dovednosti prvních zemědělců si návštěvníci mohou sami vyzkoušet.
Vstupné 50/30 Kč
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
4. 12. 2019 - 18. 12. / ST / 17.00
Vánoční myslivecké troubení
Mladí myslivečtí trubači z Ústí nad Labem, Jirkova a Šluknova pod vedením svých učitelek přednesou lovecké znělky i skladby vánoční. Pořádá Českomoravská myslivecká jednota. Předprodej na OMS ČMMJ a v pokladně muzea.
Vstupné 150 Kč
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
4. 12. 2019 - 12. 12. / ČT / 18.00
Ikonografie Kristova narození a dětství
Přednáška bude pojednávat o pozoruhodných sochách Panny Marie těhotné a o kultu Jezulátka, se zvláštním zaměřením na Jezulátko Pražské. Přednáška bude doprovázena bohatou obrazovou dokumentací. Přednášející: prof. PhDr. et Ing. Jan Royt, Ph.D., DSc.
Vstupné 20 Kč
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
4. 12. 2019 - 10. 12. / ÚT / 17.00
Schichtova epopej - názorný průvodce českou historií X.
Uherská královská koruna pro českého prince. Přednáška nás zavede do doby posledních Přemyslovců na českém trůně. Její téma vychází z námětu obrazu Schichtovy epopeje, na němž český a polský král Václav II. přijímá za přítomnosti svého syna vyslance, kteří nabízejí ještě nedospělému českému princi uherskou královskou korunu. Zobrazený výjev bude představen a zhodnocen zejména v kontextu východní politiky posledních Přemyslovců a prvních Lucemburků. Přednáší: Prof. PhDr. Lenka Bobková CSc. (Ústav českých dějin FF UK Praha).
Vstupné 20 Kč
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
25. 11. 2019 - 30.11.2019 9:00-17:00
IX. adventní trhy v muzeu
Tradiční předvánoční jarmark plný originálních výrobků a inspirací na dárky. V nabídce budou hračky, módní doplňky, vánoční ozdoby, adventní věnce, šperky, keramika, textilní výrobky, přírodní kosmetika, bylinky, bytové doplňky a pro posilnění také teplé občerstvení i vánoční pečivo. Součástí bude i tvořívá adventní dílna pro děti, kde bude možné vyrobit originální vánoční dekorace.
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
11. 11. 2019 - 16. 11. / SO / 10.00–16.00
Strašidla v muzeu
Návrat k pravěkým prakořenům. Zábavný dětský program plný her a soutěží ve společnosti lidí a zvířat doby kamenné. Společně si něco vytvoříme, budeme se bát, protáhneme těla a také potrápíme hlavičky.
Vstupné 40 Kč
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
11. 11. 2019 - 14. 11. / ČT / 17.00
Z Běloruska do Izraele!
Beseda s Vitalijem Kondratem z mesiánského sboru Brit Chadaša v Minsku o životě Židů v Bělorusku, o jeho práci a proč je pro něj důležitá cesta do Izraele. Hudební doprovod: bělorusko-hebrejská skupina Anavim.
Vstupné 20 Kč
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
30. 10. 2019 - 7. 11. / ČT / 17.00
Výstavou „700x Střekov“ s Martinem Krskem
Výstavou představující hrad Střekov Vás provede její kurátor Mgr. Martin Krsek. Ruina Střekova se pro svou „pohádkovou“ polohu vysoko nad řekou řadí k předním evropským ikonám romantismu. Výstava k letošnímu jubileu 700 let od první zmínky o hradě ukazuje symbol Ústecka v klasických i nečekaných podobách.
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
30. 10. 2019 - 5. 11. / ÚT / 18.00
Hudební salón v dobách Ulriky von Levetzow
Hudebně-dramatické vystoupení členů souboru Belcanto. Doprovodný program k 8. přednášce cyklu Schichtova epopej „Goethe a Beethoven v Karlových Varech“. Zazní písňová i operní tvorba skladatelů konce 18. a první poloviny 19. století – W. A. Mozarta, L. van Beethovena, F. Schuberta, L. Koželuha a dalších. Připravila Jana Scholzeová, klavírní doprovod Olena Janočková, choreografie Šárka Oswaldová.
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
30. 10. 2019 - 2. 11. / SO / 17.00
Pocta profesorce Jitce Švábové
Pátý vzpomínkový koncert na legendární ústeckou pedagožku, profesorku sólového zpěvu, jež vychovala řadu vynikajících operních sólistů, kteří se uplatnili na domácích i světových scénách. Účinkují její žáci: Emma Hubáčková, Sylva Čmugrová (sólistka opery ND Praha) a Richard Haan (sólista opery ND Praha, držitel ceny Thálie), klavírní doprovod Jitka Nešverová (korepetitorka opery ND Praha). Vstup volný, rezervace míst na tel.: 775 591 537
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
17. 10. 2019 - 19. 10. / SO / 10.00–16.00 hod.
Den archeologie
Na Den archeologie se společně vydáme do mladší doby kamenné. Uvidíme a vyzkoušíme si, jak se zdobilo tělo malováním a tetováním, zahrajeme si na hudební nástroje, vyrobíme pravěký šperk a mnoho dalšího.
Vstupné 50/30 Kč
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
9. 10. 2019 - 10. 10. / ČT / 17.00 hod.
Neuvěřitelný svět prvních zemědělců s Eliškou Wiesnerovou
Výstavou představující život našich předků před 7000 lety vás provede její kurátorka Mgr. Eliška Wiesnerová. Jak žili naši předci před 7000 lety, co jedli, jaké používali nástroje? Nejen na tyto otázky odpovídá putovní interaktivní výstava. Kromě unikátních exponátů, zapůjčených z několika muzeí, budou k vidění trojrozměrné modely a repliky nástrojů. Některé dovednosti prvních zemědělců si návštěvníci budou moct sami vyzkoušet.
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
2. 10. 2019 - 6. 10. / NE / 9.00–16.00 hod.
Náš miláček
Výstava drobného zvířectva. Pořádá Český svaz chovatelů Ústí nad Labem.
Vstupné 50/30 Kč
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
2. 10. 2019 - 6. 10. / NE / 10.00–17.00 hod.
Mykologický den v muzeu
Výstava nasbíraných hub a „houbařská“ poradna PaedDr. Jiřího Rotha. Možnost přinést vlastní houby k určení. Od 11.00 a 14.00 hod. přednáška Mgr. Martina Kříže „Naše bedly“.
Vstupné 50/30 Kč
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
2. 10. 2019 - 4. 10. / PÁ / 17.00 hod.
Skřítci a démoni krušných hor
Přednáška a prezentace knihy, která je souhrnným přehledem skřítků a tajemných postav Krušných hor. Na základě rukopisných a tištěných pramenů sepsal PhDr. Jiří Wolf.
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
2. 10. 2019 - 3. 10. / ČT / 17.00 hod.
40 let Vokna
Nejslavnější československý samizdat dráždil režim více než deset let. Jeho autoři zaplatili za odhodlání šířit to, čemu sami věřili, vězením, šikanou a ponižováním…
Underground a disent na Ústecku - výstava mapující činnost a život osobností undergroundového hnutí na Ústecku, Teplicku, Děčínsku a Litoměřicku - vychází z podkladů, jež v minulých letech nashromáždili Milan Fredthedummer Pištěk, František Stárek Čuňas, Ivan Martin "Magor" Jirous, Vladimír Drápal Lábus, Svatopluk Karásek, Pekky Milan Bouřka, Radek Strnad, Tomáš Prchal, Johannes Wayda Tomeš, Filip Šucha a mnozí jiní… Nejslavnější československý samizdat dráždil režim více než deset let. Jeho autoři zaplatili za odhodlání šířit to, čemu sami věřili, vězením, šikanou a ponižováním…
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
27. 9. 2019 - 1. 10. / ÚT / 17.00 hod.
Děti nepřítele?
Výstava představuje nelehké osudy dětí narozených z česko-německých vztahů, ale i jiných podobných okrajových skupin obyvatel poválečného Československa. Výstava Filozofické fakulty UJEP ve spolupráci s Universität Augsburg a Pamětí národa.
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
27. 9. 2019 - 1. 10. / ÚT / 9.00–17.00 hod.
Mezinárodní den seniorů v ústeckém muzeu
Den plný přednášek a komentovaných prohlídek. Nebude chybět živá hudba, společenské hry, trénování paměti a další. Bohatý program je nejen pro seniory.
Vstupné: nad 60 let vstup zdarma, ostatní 50/30 Kč, pro seniory káva/čaj a zákusek 10 Kč
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
25. 9. 2019 - 26. 9. / ČT / 17.00 hod. – 3.11.2019
Jan Dinga – Návrat
Výběr z obrazové tvorby malíře a výtvarného pedagoga, který vystudoval v první polovině 70. let na ústecké katedře výtvarné výchovy Pedagogické fakulty. Do Ústí se vrací jako do místa spojeného se vzpomínkami na dobu studií a na svého učitele malíře Miroslava Proška. Jeho zralá tvorba je oslavou kosmických sil v kontrastu s elementárními přírodními reáliemi, jako jsou kapky rosy, krystaly, lastury a kameny.
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
11. 9. 2019 - 18. 9. / ST / 17.00 hod./Jan Amos Komenský – myslitel v síti učené korespondence/Přednáška představí Komenského především jako učence a náboženského myslitele, který usiloval o universální reformu vědění i nápravu vzdělání, náboženství a politiky. Přiblíží i jeho místo v dobových korespondenčních sítích evropských vzdělanců, díky nimž se jeho jméno stalo známým a jeho dílo začalo být předmětem diskusí. Přednášející je vedoucím Oddělení pro komeniologii a intelektuální dějiny raného novověku Filosofického ústavu Akademie věd České republiky v Praze.
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
11. 9. 2019 - 17. 9. / ÚT / 17.00 hod./ NEUVĚŘITELNÝ SVĚT PRVNÍCH ZEMĚDĚLCŮ/ Jak žili naši předci před 7000 lety, co jedli, jaké používali nástroje? Nejen na tyto otázky odpoví putovní interaktivní výstava. Kromě unikátních exponátů, zapůjčených z několika muzeí, budou k vidění trojrozměrné modely a repliky nástrojů. Některé dovednosti prvních zemědělců si návštěvníci budou moci sami vyzkoušet. Vernisáž se koná dne 17. 9. 2019 od 17.00 hod.
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
28. 8. 2019 - 3. 9. / ÚT / 16.00 hod.
K3 – grafickou cestou
Výstava obrazů Ludmily Kalábové, Hany Kejzlarové a Jaroslavy Kordové, posluchaček U3V (Univerzity třetího věku). Práce vznikaly v grafické dílně pod laskavým vedením Mgr. Aloise Kračmara.
Vernisáž se koná dne 3. září v kavárně ústeckého muzea od 16.00 hod.
Vstup volný
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
28. 8. 2019 - 6. 9. / PÁ / 10.00–18.00 hod.
9. Ústecký den porcelánu
Tradiční porcelánové trhy se širokým sortimentem užitkového i dekorativního porcelánu z dílen společnosti Český porcelán, a. s. Dubí a Royal Dux Duchcov.
Český porcelán slaví 155. výročí. Kulturní akce pořádaná muzeem Ústí nad Labem nabízí spojení příjemného s užitečným, můžete si zde nakoupit za velice příznivé ceny porcelánového zboží, v nabídce bude nejen cibulák, ale také bílé a dekorované zboží, nebudou chybět také výrobky z duchcovské manufaktury.
Vybírat se bude vstupné 20 Kč, za vstupné dostane každý návštěvník trhu jeden hrnek.
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
2. 8. 2019 - 15. 8. / ČT / 17.00 hod. / České koráby kubánských silnic
Zážitky z cest za českými auto-veterány na Kubu vypráví cestovatel, muzejník, fotograf, sběratel a spisovatel Vladimír Cettl.
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
31. 7. 2019 - 8. 8. / ČT / 17.00 hod.
700x Střekov – nejromantičtější zřícenina v obrazech
Vernisáž výstavy k letošnímu jubileu 700 let od první zmínky o hradě ukáže symbol Ústecka v klasických i nečekaných podobách. Ruina Střekova se pro svou „pohádkovou“ polohou vysoko nad řekou řadí k předním evropským ikonám romantismu.
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
18. 7. 2019 - 23. 7. / ÚT / 17.00 hod. /
Tak jako v nebi
V rámci muzejní Letní čítárny se letos koná také filmová projekce (Kay Pollak, Švédsko 2004). Součástí programu bude také povídání si o filmu i o tématech života, která nám film otevře, s Doc. PhDr. Vladimírem Suchánkem, Ph.D. Zamyšlení se nad obsahem uměleckého díla, jež by mohlo být objevováním sebe sama.
Světoznámý dirigent Daniel Daréus musí náhle ze zdravotních důvodů přerušit svou kariéru. Vrací se do vesnice na severu Švédska, do místa, kde strávil své dětství. Netrvá dlouho a je požádán, aby si přišel poslechnout zkoušku kostelního sboru, který se schází každý čtvrtek na faře. Stačí přijít a dát pár dobrých rad. Takovou prosbu nelze odmítnout. Proti své vůli se Daniel stává sbormistrem. Sbor se vyvíjí a roste. Daniel si dělá přátele i nepřátele. A najde lásku.
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
15. 7. 2019 - 18. 7. / ČT / 17.00 hod.
Již tradiční letní koncert hudebního uskupení Anton G. Anton Günther – krušnohorský pěvec narozený v Božím Daru po přestěhování do Prahy tak tesknil po rodné domovině, že začal skládat písně v rodném nářečí. Písně byly tak populární a on tak vynalézavý, že vytvořil první písňové pohlednice a písně pak byly roznášeny poštou po celém světě!
Retro-punkové hudební uskupení Anton G, které se snaží předat odkaz Krušnohorského básníka Antona Günthera i současné generaci a reflektuje zaniklou slávu Sudet a sudetských obcí.
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
9. 7. 2019 - 11. 7. / ČT / 17.00 hod.
Jak chutná Kongo - Frederick Sukama o Demokratické republice Kongo. Přednáška je doplněna ochutnávkou tradičních afrických pokrmů a čajů. Vstupné 20 Kč
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
9. 7. 2019 - 10. 7. / ST / 10.00–12.00 a 13.00–16.00 hod.
Trpaslíci v atriu - Letní akce pro malé i velké děti. Hry, soutěže a tvoření s trpasličí tematikou budou probíhat v příjemném prostředí muzejního atria. Zájemci si mohou nechat vyrobit trpasličí tetování.
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
28. 6. 2019 - 6. 7. / SO / 10.00–23.00 hod. /
Kinematograf 100
Historicky největší festival a pocta českému filmu bude symbolickým rozloučením s tvorbou a distribucí klasických filmových pásů. Akce vychází z tradice Kinematografu bratří Čadíků a navštíví 34 měst ČR a SR a nabídne dnes již unikátní projekci z promítaček 35mm i setkání s významnými filmovými osobnostmi. Ústecká „štace“ se za příznivého počasí uskuteční v atriu muzea, za deště na Císařském sále.
10.00–23.00 hod.
VÝSTAVA 100
Instalace v atriu muzea připomene 100 let českého optického průmyslu symbolizovaného značkou Meopta. Vstup volný
18.00–18.45 hod.
VÝSTAVAMI SCHICHTOVA EPOPEJ A HISTORICKÁ FILMOVÁ TECHNIKA
Komentované prohlídky výstav. Vstupné 50/30 Kč
19.00–19.30 hod.
FILMOVÉ ÚSTÍ
Přednáška historika Martina Krska o významné roli města v dějinách české
kinematografie. Vstup volný
19.30–21.15 hod.
MAGIE FILMOVÉ PROJEKCE
Beseda s hosty a místními Rytíři filmového pásu (herec Tomáš Měcháček, režisér Marek Najbrt, producentka Kateřina Oujezdská aj.). Vstup volný
21.30 hod.
PROTEKTOR
Projekce filmu Protektor (ČR 2009, 35mm, 98 minut, režie: Marek Najbrt, 7 x Český lev). Promítáno projektorem zn. Zeiss Ikon Phonobox z roku 1938. Vstup volný
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
28. 6. 2019 - 3. 7. / ST / 17.00 hod. /
Středohoří a jiné v obrazech a kresbách
Vernisáž výstavy obrazů pana Václava Lepičovského s tématy krajin, městských i interiérových zátiší a portrétů, olejomalby a perokresby inspirované zejména krásou Českého středohoří, Prahy a francouzské Provence poskytnou krátké ztišení, zvnitřnění, zamyšlení a vytržení ze starostí každodenní rutiny života.
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
18. 6. 2019 - 25. 6. / ÚT / 17.00 hod.
Na kajaku z Prahy do Severního moře
881 kilometrů plavby na mořském kajaku po stopách lachtana Gastona, královny Dagmar a mnoha dalších. Zahájení výstavy fotografií a přednáška cestovatele a překladatele Zdeňka Lyčky.
Putovní výstava fotografií vznikla z trilogie vodáckých cestopisů. Zdeněk Lyčka si splutím tří řek splnil cíl doplout na mořském kajaku z bývalého Československa do tří okolních moří – Severního, Černého a Baltského. Každá řeka má svá specifika a své jedinečné kouzlo, pro které stojí za to překonat desítky peřejí, zdymadel, přehrad a plavebních komor, často v nesnesitelné výhni nebo naopak v průtrži mračen, silném protivětru a vysokých vlnách od projíždějících parníků a nákladních kontejnerů, vydržet nálety milionů komárů a poznat lidi, kteří kolem žijí.
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
18. 6. 2019 - 23. 6. / NE / 14.00 hod.
Duo „Malíři“
Richard a Vojtěch Šulkovi zahrají a zazpívají egerlandské lidové písně a přednesou texty psané v egerlandském nářečí.
Richard Šulko (Måla Richard), nar. 1960 je poslední autor žijící v České republice, které jeho příběhy, básně a fejetony píše vedle německého jazyka i v Egerlandském nářečí. Při jeho čteních ho doprovází syn Vojtěch hrou na citeru, otec u toho i zpívá.
Společně tvoří „Duo Malíři“ (podle přízviska): otec Richard Šulko (*1960): zpěv v Němčině a Egerlandském nářečí a syn Vojtěch Šulko (*1992): hra na citeru. Šulkovi Jsou zástupci tzv. „Českých Němců“, kteří i po roce 1945 zůstali ve své vlasti. Jméno „Målas-Malíři“ pochází z přízviska rodiny z obce Plachtín na severním Plzeňsku. Zpěv nejen v „egerlanském nářečí“ je doprovázen hrou na citeru. Repertoár tvoří především „egerlandské“ lidové písně doplněné o lidové písně ze sbírky vrchního učitele Wilhelma Langa z Číhané na začátku 20. století. Počátky společného vystupování se datují asi rokem 2010.
V jeden a půl hodinovém komponovaném pořadu se předčítají příběhy, básně a fejetony v němčině a v egerlandském nářečí. Smysl textů je překládán do češtiny a celým programem je rovněž provázeno dvojjazyčně. Jednotlivé textové bloky jsou doplněny zpěvem a hrou na citeru.
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
7. 6. 2019 - 18. 6. / ÚT / 18.00 hod.
Velká opereta na malém jevišti III.
Další pokračování oblíbené procházky slavnými melodiemi v hudebně-dramatickém ztvárnění sólistů a hostů pěveckého spolku BEL CANTO.
Bel Canto je sdružení mladých i starších lidí se zájmem o zpěv. Organizují a pořádají každoročně mnoho koncertů zaměřených na klasickou hudbu jako je operní a operetní tvorba nebo duchovní hudba. Kromě členů sdružení vystupují i přizvaní hosté - amatéři i profesionálové.
Vstupné 50 Kč
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
7. 6. 2019 - 14. 6. / PÁ / 18.00 hod.
Tanec v srdci III.
Třetí ročník úspěšného tanečního festivalu mnoha stylů reprezentující taneční scénu v Ústí nad Labem a to nejen výrazné a velké taneční skupiny, ale i malé a jednotlivce, kteří mají tanec v srdci. Do akce jsou zapojeni děti i dospělí, od baletu, stepu, latinských tanců, orientálních tanců, street dance i různých stylů fusion.
Vstupné 50 Kč
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
5. 6. 2019 - 12. 6. / ST / 17.00 hod.
Schichtova epopej – názorný průvodce českou historií VI.
Obrana Prahy za švédského vpádu roku 1648. K historii, důsledkům a způsobům zobrazování jednoho z posledních vojenských střetů třicetileté války, kdy obyvatelé Starého a Nového Města pražského od července do listopadu statečně odolávali útokům švédských vojsk. Přednášku inspirovalo vyobrazení boje o Karlův most ze Schichtovy epopeje. Přednášející: Doc. PhDr. Zdeněk Hojda, CSc. (Katedra PVHAS FF UK Praha).
Vstupné 20 Kč
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
5. 6. 2019 - 11. 6. / ÚT / 18.00 hod.
Sborový maraton IV.
Na čtvrtém ročníku Sborového maratonu vystoupí: Dětský pěvecký sbor Randál ZUŠ Evy Randové, ženské sbory Luscinia a Velvarský pěvecký spolek a smíšené sbory Panoptikum a Romance.
Vstupné dobrovolné
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
15. 5. 2019 - 21. 5. / ÚT / 17.00 hod.
Dandanah – skleněná stavebnice Bruna Tauta
Zhmotněním expresionistických vizí berlínského avantgardního sdružení Skleněný řetěz se stala dětská stavebnice, připravovanou sériovou produkci však zastavil krach ústeckého bankovního domu Fitzgerald. Přednáší Ing. arch. Matěj Páral z Národního památkového ústavu v Ústí nad Labem.
Vstupné 20 Kč
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
7. 5. 2019 - 15. 5. / ST / 17.00 hod.
Schichtova epopej – názorný průvodce českou historií V.
Uherská královská koruna pro českého prince. Přednáška Prof. PhDr. Lenky Bobkové, CSc., nás zavede do doby posledních Přemyslovců na českém trůně. Její téma vychází z námětu obrazu Schichtovy epopeje, na němž český a polský král Václav II. přijímá za přítomnosti svého syna uherské vyslance, kteří nabízejí českému princi uherskou královskou korunu.
Vstupné 20 Kč
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
6. 5. 2019 - 24. 5. / PÁ / 18.00–23.00 hod.
Namydlená muzejní noc
Nachystejte si mýdla, letošní muzejní noc bude pořádně namydlená! Jako každý rok navazuje téma muzejní noci na naše aktuální výstavy a letos je to opravdová lahůdka.
O vaši přízeň se popere Schichtova epopej a Trpaslíci. Již tradičně zavřeme hlavní vchod a přivítáme vás prvními aktivitami v uličce mezi muzeem a divadlem. O zábavu i poznání se postarají pracovníci Chráněné krajinné oblasti České středohoří. Za drobný peníz vás potom naši pracovníci pustí do atria, kde si pohrajete v bublinkové dílně, něco vyrobíte, přeperete košile na valše a můžete se občerstvit při poslechu příjemné hudby.
Další program vás čeká uvnitř muzea. Připravíme těžkou křížovku pro dospělé i lehčí pro trpaslíky, kurátoři vás provedou výstavami a budete si moct zakoupit výrobky s jelenem či mošt (chutný jako ten původní od Schichtů). Ani muzejní pedagogika nezůstane zavřená. Těšit se můžete na airbrush tetování, výrobu mýdla a další aktivity.
Vstupné 30 Kč
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
6. 5. 2019 - 14. 5. / ÚT / 17.00 hod.
Země česká, domov můj!
Vernisáž putovní výstavy zabývající se soužitím Němců a Čechů v severních Čechách v letech 1918–1945.
Vstup volný
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
17. 4. 2019 - 25. 4. / ČT / 17.00 hod.
Orchideje Českého středohoří
Přednáška RNDr. Vlastislava Vlačihy o všeobecné problematice a nálezech orchidejí v letech 2008–2018 v oblasti Českého středohoří.
České středohoří je jednou z botanicky nejbohatších oblastí České republiky. Kromě mnoha jiných druhů rostlin se vyznačuje výskytem orchidejí. Výstava představuje výsledky dlouhodobého monitoringu vstavačovitých v Českém středohoří a seznamuje především s nevšední krásou těchto vzácných rostlin.
Vstupné 20 Kč
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
17. 4. 2019 - 24. 4. / ST / 16.00 hod.
Schichtova epopej – názorný průvodce českou historií IV.
Pozoruhodný muž celoevropského významu, jehož heslo INVITA INVIDIA (Závisti navzdory) bylo sebevědomou výzvou, se bezprostředně po své tragické smrti stal předmětem pozornosti historiků, spisovatelů, dramatiků, pamfletistů i výtvarných umělců bez ohledu na jejich národnost. Tento zájem ještě vzrostl koncem 18. století zásluhou dramatické trilogie Friedricha Schillera a nevymizel ani v následujících staletích. Nepřehlédnutelná osobnost vojevůdce, válečného podnikatele, národohospodáře, finančníka, vydavatele mincí, stavebníka a mecenáše, která byla záhadou již pro současníky, nemohla chybět ani v koncepci Schichtovy epopeje.
Vstupné 20 Kč
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
17. 4. 2019 - 23. 4. / ÚT / 17.00 hod.
„Schichtova epopej“ s Martinem Krskem
Výstavou velkoplošných pláten se zlomovými okamžiky české státnosti, která nechali k desátému výročí vzniku Československa namalovat němečtí továrníci z Ústí nad Labem Georg a Heinrich Schichtovi, vás provede její kurátor Mgr. Martin Krsek.
Vstupné 50/30 Kč
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
12. 4. 2019 - 16. 4. / ÚT / 17.00 hod.
„Historická filmová technika“ s Milošem Štěpánem
Komentovaná prohlídka výstavy „Historická filmová technika“ se sběratelem Milošem Štěpánem, který představí a promítne pomocí dobových projektorů záběry historického Ústí nad Labem. Každý návštěvník bude mít možnost si vyzkoušet tvrdou práci promítače.
Vstupné 50/30 Kč
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
12. 4. 2019 - od 16. 4. do 18. 4.
Velikonoční výstava
Výstava kraslic zdobených různými technikami a různorodé velikonoční dekorace. V rámci výstavy bude probíhat ukázka velikonočních technik od umělkyň lidové tvorby. Součástí bude i prodej drobné dekorace od uživatelů denního stacionáře a sociálně terapeutické dílny Šance Lovosice, z. s.
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
12. 4. 2019 - 13. 4. / SO / 9.00–12.00 a 13.00–16.00 hod.
Velikonoční dílna
Tvoření s velikonoční tematikou, povídání o zvycích a tradicích. Těšit se můžete na školičku pletení pomlázek pro šikovné děti. Zdobení vajíček a výroba velikonoční dekorace. V atriu muzea najdete také zoo koutek, ve které se můžete těšit na káčátka, kuřátka, jehňátka s ovečkou. Chybět nebudou ani kůzlátka (která můžete krmit), králíčci nebo poník.
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
4. 4. 2019 - 10. 4. / ST / 17.00 hod.
„Trpaslíci“ s Václavem Houfkem
Výstavou o historii trpaslíků od pravěku přes starověk a středověk až do současnosti vás provede její autor Mgr. Václav Houfek.
Po patnácti letech se Muzeum města Ústí nad Labem vrátilo k trpaslíkům jako jedinečnému fenoménu kulturních a regionálních dějin. Základem ústeckého zájmu o trpaslíky je historický fakt, že první tovární výrobu trpaslíků na světě spustila firma na keramiku rodiny Mareschů, která byla činná v Ústí nad Labem od roku 1841 do konce 40. let 20. století.
Výstava se ale nebude věnovat pouze Mareschovým trpaslíkům, prezentována bude také přítomnost trpaslíků v kulturních dějinách lidstva od pravěku, přes starověký Egypt po středověké mýty, a dále až po moderní kulturu. Víte, co měli trpaslíci společného s příchodem Čechů na Říp? Nebo znáte osobní svědectví o setkání s nimi z pera císaře Karla IV.? Nebo tušíte, co měli ústečtí trpaslíci společného se skupinou Beatles? Samozřejmě nebudou na výstavě chybět ani další informace o výskytu trpaslíků na Ústecku, na hradech Střekově nebo Blansku, nebo v hlubinách Mariánské skály.
V rámci výstavy se návštěvníci budou moci seznámit i dalšími příběhy kolem trpaslíků, ale i s některými jejich temnými vlastnostmi, jako je například pozitivní vztah k alkoholu. S jistotou lze prohlásit, že po návštěvě výstavy si bude moci každý ověřit, jak pravdivá jsou slova českého klasika Járy Cimrmana: „ A nejhorší ze všeho jsou trpaslíci. Ty potvory vám vlezou všude“.
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
4. 4. 2019 - 10. 4. / ST / 14.00–16.00 hod.
Workshop „Maminko, tatínku, dávej pozor!“
Městská policie Ústí nad Labem v rámci projektu „Městská policie dětem“ pod záštitou primátora města Ústí nad Labem pořádá v muzeu odpoledne na téma „Maminko, tatínku, dávej pozor!“. Akce je spojena s výstavou prací dětí z mateřských škol v Ústí nad Labem. Pod vedením strážníků proběhnou aktivity propojující otázky bezpečnosti v silničním provozu. Pro každého návštěvníka bude nachystaný malý dárek.
Vstup volný
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
3. 4. 2019 - 9. 4. / ÚT / 19.00 hod.
Beatles ve fraku (Beatles night)
Koncert trochu jinak, se smyčcovým kvartetem ve speciálních aranžích a jediný svého druhu nejen v republice, ale i v Evropě, z dílny Yolo kvartetu. Smyčcový kvartet je složen z vysokoškolsky vzdělaných hudebníků a skladby jsou přepracovány do verze pro smyčcové nástroje. Hity skupiny Beatles budou představeny i tak, jak by byly hrány ve stoletích minulých, zároveň však v kontrapunktu se současností. Pořádá Kulturní středisko města Ústí nad Labem.
Vstupné 120 Kč
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
3. 4. 2019 - 4. 4. / ČT / 17.00 hod.
Za orchidejemi Českého středohoří
Vernisáž výstavy, která představuje výsledky dlouhodobého monitoringu vstavačovitých v Českém středohoří a seznamuje především s nevšední krásou těchto vzácných rostlin.
Vstup volný
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
18. 3. 2019 - 21. 3. / ČT / 17.00 hod.
"Šichtovka" dnes
Vernisáž výstavy fotografií doplňující výstavu Schichtova epopej muzejního fotografa Jiřího Preclíka z areálu Schichtových závodů v průběhu let 2011–2018.
Vstup volný
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
18. 3. 2019 - 20. 3. / ST / 17.00 hod.
Schichtova epopej – názorný průvodce českou historií III.
Čechové vítají prvního pražského biskupa Dětmara aneb jak jsme se stali křesťany. Archeolog, historik a vysokoškolský pedagog Tomáš Velímský se inspiroval náměty tří obrazů Schichtovy epopeje, které se týkají důležitých mezníků christianizace českých zemí. První z nich znázorňuje přijetí velkomoravského poselstva u byzantského císaře Michala III., které jménem knížete Rastislava požádalo o vyslání misionářů Cyrila a Metoděje. Druhým námětem je křest Bořivoje a Ludmily na Velehradě a třetí se týká založení pražského biskupství, o které Přemyslovci velmi usilovali. Přednášející: Doc. PhDr. Tomáš Velímský, CSc. (katedra historie FF UJEP Ústí n. L.).
Vstupné 20 Kč
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
8. 3. 2019 - 12. 3. a 14. 3. / ÚT a ČT / 9.00–12.00 a 13.00–16.00 hod.
Muzeum dětem o jarních prázdninách
Zábavné aktivity a soutěže ve výstavách pro malé i velké školáky. V 10.00 a 15.00 hod. komentované prohlídky výstavou Schichtova epopej s muzejním pedagogem.
Vstupné 50/30 Kč
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
4. 3. 2019 - 7. 3. / ČT / 17.00 hod.
Historická filmová technika
Vernisáž výstavy sběratele Miloše Štěpána představující více než 200 projektorů a kamer různých filmových formátů a velikostí. K vidění bude i první kočovný kinematograf zn. PATHÉ FRÈRES PARIS Ústečana Josefa Hasenkopfa.
Vstup volný
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
26. 2. 2019 - 28. 2. / ČT / 17.00 hod.
Trpaslíci
Vernisáž výstavy o historii trpaslíků od pravěku přes starověk a středověk až do současnosti.
Po patnácti letech se Muzeum města Ústí nad Labem vrátilo k trpaslíkům jako jedinečnému fenoménu kulturních a regionálních dějin. Základem ústeckého zájmu o trpaslíky je historický fakt, že první tovární výrobu trpaslíků na světě spustila firma na keramiku rodiny Mareschů, která byla činná v Ústí nad Labem od roku 1841 do konce 40.let 20.století.
Výstava se ale nebude věnovat pouze Mareschovým trpaslíkům, prezentována bude také přítomnost trpaslíků v kulturních dějinách lidstva od pravěku, přes starověký Egypt po středověké mýty, a dále až po moderní kulturu. Víte, co měli trpaslíci společného s příchodem Čechů na Říp? Nebo znáte osobní svědectví o setkání s nimi z pera císaře Karla IV.? Nebo tušíte, co měli ústečtí trpaslíci společného se skupinou Beatles? Samozřejmě nebudou na výstavě chybět ani další informace o výskytu trpaslíků na Ústecku, na hradech Střekově nebo Blansku, nebo v hlubinách Mariánské skály.
V rámci výstavy se návštěvníci budou moci seznámit i dalšími příběhy kolem trpaslíků, ale i s některými jejich temnými vlastnostmi, jako je například pozitivní vztah k alkoholu. S jistotou lze prohlásit, že po návštěvě výstavy si bude moci každý ověřit, jak pravdivá jsou slova českého klasika Járy Cimrmana: „ A nejhorší ze všeho jsou trpaslíci. Ty potvory vám vlezou všude“.
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
26. 2. 2019 - 27. 2. / ST / 17.00 hod.
Ústecká muzejní a vlastivědná společnost
Po několikaleté pauze obnovený spolek příznivců regionální vlastivědy zve zájemce o členství na setkání do budovy muzea, kde se seznámí s výhledy nové epochy činnosti. Místem konání je přednáškový sál 141 (za muzejní kavárnou). Jednání je otevřené veřejnosti.
Vstup volný
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
14. 2. 2019 - 26. 2. / ÚT / 17.00 hod.
„Schichtova epopej“ s Martinem Krskem
Výstavou velkoplošných pláten se zlomovými okamžiky české státnosti, které nechali k desátému výročí vzniku Československa namalovat němečtí továrníci z Ústí nad Labem Georg a Heinrich Schichtovi, vás provede její kurátor Mgr. Martin Krsek.
Vstupné 50/30 Kč
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
13. 2. 2019 - 20. 2. / ST / 17.00 hod.
Schichtova epopej – průvodce českou historií II.
Jak vznikaly staré pověsti české? Přednáška, inspirovaná úvodním obrazem Schichtovy epopeje „Libušino proroctví“, se bude týkat mytických počátků českého státu. Zaměří se na genezi a vývoj obrazu české minulosti na základě napínavého zkoumání výpovědi legend, kronikářských textů a dalších psaných či tištěných literárních pramenů z 10. – 17. století. PhDr. Petr Mašek, vedoucí oddělení zámeckých knihoven Národního muzea v Praze, shromáždil k tomuto tématu řadu názorných obrazových i textových materiálů a představí různé aspekty této problematiky s vážností, nadhledem, vtipem i humorem, který je mu vlastní.
Vstupné 20 Kč
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
7. 2. 2019 - 19. 2. / ÚT / 17.00 hod.
„Pražské vzpomínky“ s Václavem Houfkem
Výstavou z díla německožidovského výtvarníka Huga Steinera-Prag (12. 12. 1880 Praha – 10. 9. 1945 New York), které je zastoupeno ve sbírce Muzea města Ústí nad Labem vás provede její kurátor Mgr. Václav Houfek. Mezinárodně uznávaný grafik a ilustrátor působil po pražských studiích v Německu, do Prahy se vrátil v letech 1933–1938. Poté odešel do exilu do Švédska a do USA. Jeho dílo bylo ovlivněno dobovou mystikou a okultismem, proslavily ho zejména ilustrace románu Golem od G. Meyerinka.
Vstupné 50/30 Kč
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
4. 2. 2019 - 5. 2. / ÚT / 17.00 hod.
„Fotografický ateliér H. Eckert“ s Jiřím Preclíkem
Výstavou prezentující reprodukce historických fotografií pocházejících z dílny zakladatele významného pražského ateliéru „H. Eckert“ Jindřicha Eckerta a jeho nástupců vás provede její kurátor Mgr. Jiří Preclík.
Vstupné 20 Kč
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
29. 1. 2019 - 2. 2. / SO / 9.00 hod. / výlet okolo jezera Milada
Zimní vycházka za ptáky do mokřadů
Sraz je v 9.00 hod. na parkovišti na svahu jezera Milada za trmickou teplárnou, 50.6472878N, 13.9735350E a trasa vycházky okolo 10 km (max.) nenáročným terénem (po zpevněných cestách) bude upřesněna podle aktuálního stavu výskytu ptáků na jezeře a dle stavu zamrznutí lokality. Individuální odchod před koncem trasy je možný, s sebou dalekohled (pokud máte) a teplé oblečení. Vycházka se koná ve spolupráci s Českou společností ornitologickou v rámci oslav Světového dne mokřadů. Kontakt: Mgr. Václav Beran – lutra@email.cz, 731 407 839
Vstup volný
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
29. 1. 2019 - 30. 1. / ST / 17.00 hod.
Schichtova epopej – názorný průvodce českou historií I.
Tradiční cyklus historických přednášek Cesty do minulosti nese pro rok 2019 podtitul „Schichtova epopej – názorný průvodce českou historií“. Sérii témat inspirovaných jednotlivými obrazy epopeje uvede přednáška kurátora výstavy „Schichtova epopej“ Martina Krska. Přiblíží okolnosti vzniku této vlastenecké kolekce velkoformátových maleb, jež významně ovlivnila a úspěšně konzervovala obecné dobové představy o české minulosti.
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
11. 1. 2019 - 15. 1. / ÚT / 17.00 hod.
Vyhnaní. Uprchlíci z Trentina s Bohuslavem Rejzlem
Přesně před sto lety čekaly v Ústí nad Labem netrpělivě na svůj návrat domů desítky Italů z provincie Trento, které vyhnala z jejich domovů v roce 1915 válka. Doma je čekaly rozstřílené domy a zdevastované vinice. V českém prostředí velmi málo známé a přitom s naší zemí úzce spojené téma představí a výstavou provede její spoluautor z české strany historik Muzea hlavního města Prahy Bohuslav Rejzl.
Vstupné 50/30 Kč
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
4. 1. 2019 - 10. 1. / ČT / 17.00 hod.
Bodie, město duchů
Vyprávění a promítání muzejníka Vladimíra Cettla o návštěvě dnes nejslavnějšího opuštěného města zlatokopů ve Spojených státech a o velmi specifickém přístupu k uchovávání historie tohoto místa.
Vstupné 20 Kč
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
4. 1. 2019 - 8. 1. / ÚT / 17.00 hod.
Tříkrálový koncert
Oblastní charita Ústí nad Labem a ZUŠ Evy Randové Vás srdečně zvou na Tříkrálový koncert, který již čtvrtým rokem zahájí v Ústí nad Labem konání tradiční Tříkrálové sbírky.
Vstupné dobrovolné
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
14. 12. 2018 - 20. 12. / ČT / 17.00 hod.
Vánoční myslivecké troubení
Mladí myslivečtí trubači z Ústí nad Labem, Jirkova a Šluknova pod vedením svých učitelek přednesou lovecké znělky i skladby vánoční. Pořádá Českomoravská myslivecká jednota. Předprodej na OMS ČMMJ a v pokladně muzea.
Vstupné 150 Kč
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
14. 12. 2018 - 18. 12. / ÚT / 17.00 hod.
Vyhnaní. Uprchlíci z Trentina
Vernisáž italské výstavy „VYHNANÍ. Uprchlíci z Trentina“ přibližuje osud obyvatel bojové linie na italské frontě první světové války nuceně přesídlených do Čech a Moravy, včetně Ústí nad Labem. Vstup volný
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
11. 12. 2018 - 15. 12. / SO / 10.00–15.00 hod.
Den s dlouhonohými skřítky
V průběhu léta byly v různých místech na březích Labe spatřeny podivné bytosti. Zprávy byly nepřesné, výpovědi očitých svědků se lišily, ale nyní se již vše vysvětlilo. Jsou to dlouhonozí skřítci!
Přijďte si s nimi do Muzea města Ústí nad Labem užít veselý den.
Kdy? 15. prosince 2018 10:00 - 15:00
V 10:30 a 13:30 proběhne křest nové animované pohádky, a to za účasti autorů. Po celý den se navíc pohádka bude promítat. Skřítci si pro děti kromě skvělých dárků připravili také soutěžní a tvořivá stanoviště.
Kostýmy skřítků jsou vítány!
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
10. 12. 2018 - 12. 12. / ST / 17.00 hod.
Osudové osmičky české historie X.
Ztracené iluze roku 1968 pohledem historika i očima pamětníků. Přednášející: PhDr. Jaroslav Rokoský.
Vstupné 20 Kč
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
29. 11. 2018 - 2. 12. / NE / 17.00 hod.
Adventní koncert
Vánoční koncert na adventní neděli s taneční produkcí. Na klavír bude doprovázet známá ústecká osobnost Vladimír Gončarov svou ženu Innu Davidenko, večerem protančí děti a hosté z baletního studia YMCA a Severočeského divadla.
Vstupné 150/100 Kč
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
23. 11. 2018 - od 28. 11. do 30. 6. 2019
Schichtova epopej
Vernisáž výstavy, která unikátně propojí 100. výročí vzniku Československa a 170. výročí založení Schichtových závodů. Dvě desítky velkoplošných pláten se zlomovými okamžiky české státnosti nechali k desátému výročí vzniku Československa namalovat němečtí továrníci z Ústí nad Labem Georg a Heinrich Schichtovi. Kopie pak darovali všem školám v republice. Některé z motivů dodnes platí za ikonické obrazy našich dějin, aniž by přetrvalo povědomí o jejich původu. Totálně zapomenutá a zčásti ztracená Schichtova epopej se dočká znovuobjevení ke stému jubileu republiky. Projekt byl realizován s finanční podporou Ministerstva kultury
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
20. 11. 2018 - 26. 11. / PO / 18.00 hod.
Židovské hřbitovy a pohřby II
Zveme Vás na poslední přednášku letošního podzimního cyklu, v níž tentokráte volně navážeme na přednášku o židovských hřbitovech a pohřbech z jara roku 2016 (https://www.youtube.com/watch?v=YYlEF5HNgQY.)
Přednášku opět prosloví Jaroslav Achab Haidler, dokumentátor židovských hřbitovů, herec, překladatel a fotograf.
Přednášku pořádá místní skupina České křesťanské akademie za pomoci Muzea města Ústí nad Labem, finanční podpory města Ústí nad Labem a za mediální podpory časopisu Enter-UL. Vstup je zdarma.
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
20. 11. 2018 - 23. 11. / PÁ / 18.00 hod.
Život v kufříku – charitativní koncert ZŠ Mírová
Koncert na podporu nadačního fondu Život v kufříku, který pomáhá odloženým novorozencům. Účinkují žáci ZŠ Mírová a jejich hosté.
Vstupné dobrovolné
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
19. 11. 2018 - 21. 11. / ST / 17.00 hod.
Osudové osmičky české historie IX.
Přelomový rok 1948 v dialogu historiků. Přednášející: PhDr. Jaroslav Rokoský, Ph.D (FF UJEP) a doc. PhDr. Jiří Pernes, Ph.D. (FF UJEP).
Vstupné 20 Kč
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
13. 11. 2018 - 15. 11. / ČT / 14.30 hod.
Slovensko po rozpadu Velkomoravské říše
Přednáška se zabývá dějinami Slovenska v 10. století – od příchodu Maďarů po definitivní začlenění Slovenska do Uherského království. Přednáší Doc. PhDr. Jaromír Slušný, CSc. Pořádá Regionální obec Slováků v Ústí nad Labem.
Vstup volný
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
13. 11. 2018 - 20. 11. / ÚT / 19.00 hod.
Klavírní recitál Aleny Koudelkové
Na koncertu zazní výběr z děl V. Nováka, L. Janáčka, B. Martinů, C. Debussyho, M. Ravela v podání klavírní sólistky Aleny Koudelkové.
Vstupné 80 Kč
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
12. 11. 2018 - 17. 11. / SO / 10.00–16.00 hod.
Strašidla v muzeu, letos s podtitulem Říše zvířat. Zábavný dětský program plný her a soutěží ve společnosti zástupců zvířecí říše. Společně si něco vytvoříme, budeme se bát, protáhneme těla a také potrápíme hlavičky.
Vstupné 40 Kč
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
7. 11. 2018 - 13. 11. / ÚT / 18.00 hod.
Velká opereta na malém jevišti
Slavné melodie v podání sólistů a hostů pěveckého spolku BEL CANTO.
Vstupné 30 Kč
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
2. 11. 2018 - 7. 11. / ST / 15.00 hod.
Vědecká kavárna
Káva s vědcem Petrem Karlíčkem na téma Politická karikatura a satira v období 1933–53. Akce bude součástí festivalu Dny vědy a techniky na Akademii věd ČR.
Vstup volný
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
26. 10. 2018 - 30. 10. / ÚT / 9.00–12.00 a 13.00–17.00 hod.
Podzimní prázdniny v muzeu
Tvořivá dílna pro děti s podzimní tematikou. Tradiční podzimní dílna pro malé i velké školáky. Poznávání listů a plodů, výroba podzimních dekorací a společné tvoření.
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
22. 10. 2018 - 24. 10. / ST / 19.00 hod.
Monumentální topografie
Vernisáž výstavního projektu Monumentální topografie, který vznikl při příležitosti oslav 25 let založení Fakulty umění a designu UJEP.
Výstava Topografie budoucnosti nabídne pohled na mapování vizuálních a materiálních trendů a tendencí nacházejících se za horizontem současnosti, Topografie nápravy je pak vizuální metaforou devastace regionu severních Čech a reflexí její postupné proměny, nápravy.
Rozsáhlý výstavní projekt Mo(nu)mentální topografie se soustřeďuje na posílení a prohloubení kolektivní historické a kulturní paměti prostřednictvím realizace šesti výstav a dvanácti vybraných uměleckých intervencí ve veřejném prostoru města. Tyto intervence tematizují klíčové historické okamžiky a propojují je s místním prostředím.
Na sérii výstav se podílely autorské kolektivy kurátorů a umělců z řad studentů a pedagogů FUD UJEP a umělců zvučných jmen současného umění vyzvaných k účasti. Výstavy se konají na těchto místech: Dům umění Ústí nad Labem, Galerie Emila Filly, Muzeum města Ústí nad Labem, Galerie Hraničář a veřejný prostor města Ústí nad Labem. Dominantní státní osmičková výročí, ke kterým se výstavní projekt vztahuje, jsou 1918, 1968 a 1993 (ale i další – 1938, 1948, 1989).
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
19. 10. 2018 - 24. 10. / ST / 17.00 hod.
Osudové osmičky české historie VIII.
První československá republika (1918-1938). Velká válka mnohé nenávratně změnila – doma i ve světě. Češi a Slováci měli vlastní stát, ideály a smělé plány. Početná německá a maďarská menšina se s jeho existencí ale jen neochotně smiřovala. První ČSR byla slušným státem, byť ani zdaleka ne dokonalým. Přednášející: PhDr. Jaroslav Rokoský, Ph.D. (FF UJEP).
Vstupné 20 Kč
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
19. 10. 2018 - 23. 10. / ÚT / 17.00 hod.
O územním plánu Ústí nad Labem
Beseda s městským architektem Ing. arch. Vladimírem Charvátem o současném stavu zpracování nového územního plánu města.
Vstupné 20 Kč
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
17. 10. 2018 - 18. 10. / ČT / 16.00 hod.
Muzeum čte dětem
Čtení pro děti s návaznými aktivitami. Čte muzejní pedagog.
Vstupné: děti 20 Kč, doprovod zdarma
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
11. 10. 2018 - 16. 10. / ÚT / 19.00 hod.
BENDŮV KOMORNÍ ORCHESTR
Vzpomínkový koncert BKO k 25. výročí úmrtí zakladatele orchestru dr. Z. Vodáka je spojen se křtem nového CD, na kterém vycházejí tři klasicistní dvojkoncerty neobvyklého obsazení - Vaňhalův koncert pro housle a cembalo dokonce ve světové premiéře.
Vstupné 100 Kč
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
11. 10. 2018 - 14. 10. / NE / 10.00–17.00 hod.
MYKOLOGICKÝ DEN V MUZEU
Výstava nasbíraných hub a „houbařská“ poradna PaedDr. Jiřího Rotha. Možnost přinést vlastní houby k určení. Od 11.00 hod. přednáška Mgr. Martina Kříže „Houby Českého středohoří“.
Vstupné 30 Kč
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
10. 10. 2018 - 14. 10. / NE / 9.00–16.00 hod.
Světový den zvířat – Náš miláček
V rámci akce, kterou spolupořádá Český svaz chovatelů Ústí nad Labem, budou k vidění kočky, exotické ptactvo, holubi, drobní hlodavci a morčata, apod. Ve Smetanových sadech před muzeem bude venkovní ukázka chovaných zvířat.
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
10. 10. 2018 - 13. 10. / SO / 8.45 hod. / MHD Hlavní nádraží, Ústí nad Labem
MYKOLOGICKÁ VYCHÁZKA
Sběr hub v okolí obce Tašova. Sraz před obecním úřadem v Tašově v 9.15, případně odjezd autobusu č. 453 od zastávky MHD Hlavní nádraží v Ústí nad Labem v 8.50. Na konci procházky určování hub s komentářem PaedDr. J. Rotha. Trasa je dlouhá okolo 6 km. Kontaktní informace M. Kaucká, tel.: 774 843 083.
Vstup volný
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
5. 10. 2018 - 11. 10. / ČT / 17.00 hod.
FOTOGRAFICKÝ ATELIÉR H. ECKERT
Vernisáž výstavy prezentující reprodukce historických fotografií ze sbírky Archivu hl. města Prahy, které pocházejí z dílny zakladatele významného pražského ateliéru „H. Eckert“ Jindřicha Eckerta a jeho nástupců v letech 1863–1926. Vstup volný
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
5. 10. 2018 - 9. 10. / ÚT / 17.00 hod.
„SVĚT KACHLOVÝCH KAMEN“ S JIŘÍM BELISEM
Výstavou představující vývoj kamnových kachlů a kachlových kamen v severozápadních Čechách od 14. do 20. století vás provede kurátor výstavy PhDr. Jiří Belis. Vstupné 50/30 Kč
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
26. 9. 2018 - 6. 10. / SO / 10.00–16.00 hod.
DEN ARCHEOLOGIE
Již potřetí jsme připravili Den archeologie. Tentokrát se můžete těšit na práci s hlínou, drátování, malování kachlů, komentované prohlídky či přednášku o kamnařině.
Vstupné 50/30 Kč
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
26. 9. 2018 - 4. 10. / ČT / 15.00 hod.
VZNIK REPUBLIKY A PROVINCIE DEUTSCHBÖHMEN
Přednáška zaměřená na postavení českých Němců a Čechů na severu Čech. Přednáška představí německou provincii vzniklou na našem území v širším kontextu evropského dění. Přednášející: Mgr. Jan Grisa (FF UJEP).
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
24. 9. 2018 - 3.– 5. 10. / ST–PÁ / 9.00–17.00 hod.
KNIŽNÍ BAZAR „PŘINES – ODNES“
Leží vám doma nadbytečné kvalitní knihy, které nemáte sílu vyhodit? Chtěli byste za ně získat nějaké jiné, které jste ještě nečetli? Dojděte k nám na bazar a Vaše problémy s knihami budou vyřešeny. Vstup volný
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
24. 9. 2018 - 2. 10. / ÚT / 9.00–17.00 hod.
MEZINÁRODNÍ DEN SENIORŮ
Den plný přednášek a komentovaných prohlídek (přednáška o trpaslících, živá hudba, společenské hry, trénování paměti a další). Bohatý program je nejen pro seniory.
Vstupné: nad 60 let vstup zdarma, ostatní 50/30 Kč, pro seniory káva/čaj a zákusek 10 Kč
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
21. 9. 2018 - 27. 9. / ČT / 17.00 hod.
PALMOVÝ OLEJ, PRALESY A ORANGUTAN
aneb i my můžeme pomoci… Přednáška s doprovodným programem o palmovém oleji a nebezpečích, která skrývá. Přednáší Mgr. Stanislav Lhota, Ph.D. (Česká zemědělská univerzita v Praze a ZOO Ústí nad Labem). Vstupné 20 Kč
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
21. 9. 2018 - 25. 9. / ÚT / 17.00 hod
KABARET U ZTRACENÉHO ČASU
Písně, písničky, parodie a scénky z první republiky. Hudebně-dramatické a taneční vystoupení pěveckého spolku Bel Canto. Vstupné 30 Kč
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
7. 9. 2018 - 11. 9. / ÚT / 17.00 hod.
„SVĚT KACHLOVÝCH KAMEN“ S JITKOU ŠREJBEROVOU
Výstavou představující vývoj kamnových kachlů a kachlových kamen v severozápadních Čechách od 14. do 20. století vás provede autorka výstavy Mgr. Jitka Šrejberová, Ph.D.
Výstava Oblastního muzea v Mostě představuje vývoj kamnových kachlů a kachlových
kamen v severozápadních Čechách od 14. do 20. století. Svým rozsahem je výstava naprosto
unikátní, vystavené exponáty pochází ze sbírek muzeí a památkových institucí z celého
Ústeckého kraje.
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
30. 8. 2018 - 6. 9. / ČT / 17.00 hod.
JITKA LEWERENTZ – OBRAZY
Vernisáž výstavy obrazů ústecké malířky Jitky Lewerentz, rozené Kůsové (*1951–†2006), žijící po srpnu 1968 trvale ve Spolkové republice Německo. Za svou tvorbu získala řadu ocenění, v roce 1984 např. Nadační cenu města Norimberk. Záměrem autorky bylo podle jejích vlastních slov pokusit se ve svých obrazech vyjádřit nejen sny, ale i realitu každodenního života.
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
28. 8. 2018 - Vernisáž jubilejní výstavy výtvarné skupiny „Spolu“ se sídlem v Ústí nad Labem, která slaví tento rok 25. výročí svého založení.
Výstava se nesnaží o průřez či retrospektivu dlouholeté výtvarné činnosti - zahrnuje zejména obrazy, vytvořené různou technikou, drobné plastiky z hořického pískovce, ze dřeva a keramiky, díla vytvořená v různých dobách uměleckého zrání, díla vytvořená rozmanitostí tvůrců.
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
28. 8. 2018 - 31. 8. / PÁ / 18.00 hod.
KOZÁCI VLTAVY
Koncert folklórního pěveckého souboru na počest 205. výročí bitvy u Chlumce v roce 1813. Zazní tradiční kozácké písně.
Vstupné 50 Kč
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
23. 8. 2018 - • Od 11:00 a od 15 hodin komentovaná prohlídka výstavou Svět kachlových kamen
• Výtvarná dílna pro děti a dospělé. Rytí a odlévání vlastních motivů kachlí, tisk linorytových pohlednic, vybarvování sádrových odlitků. Cena 30 Kč.
• Kvízy, luštěnky a další aktivity na téma výstavy Svět kachlových kamen
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
9. 8. 2018 - 7. 9. / PÁ / 10.00–18.00 hod.
8. ÚSTECKÝ DEN PORCELÁNU
Tradiční porcelánové trhy se širokým sortimentem užitkového i dekorativního porcelánu z dílen společnosti Český porcelán, a.s. Dubí a Royal Dux Duchcov.
Vstupné 20 Kč s hrnkem v ceně
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
30. 7. 2018 - 8. 8. / ST / 17.00 hod.
ZÁTIŠÍ S VRAKY
Fotograf a „lovec vraků“ Vladimír Cettl představí svou knihu „Zátiší s vraky Tatra“, promítne i fotografie, které se z různých důvodů do publikace nedostaly a prozradí,o čem bude kniha příští.
Vstupné 20 Kč
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
25. 7. 2018 - Ředitel ústeckého archivu Petr Karlíček představí svou novou knihu, která vypráví o kritických okamžicích českých a slovenských dějin prostřednictvím politických karikatur v dobovém tisku 1933–1953.
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
18. 7. 2018 - 31. 7. / ÚT / 17.00 hod.
MARIANA HORSKÁ – TAJEMNÉ ÚTĚKY
Vernisáž výstavy obrazů ústecké rodačky Mariany Há / Horské, rozené Růžičkové. Výtvarnice nyní učí na SŠ v Ostravě, kde připravuje studenty k výtvarné maturitní zkoušce a vede je k výstavní činnosti.
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
18. 7. 2018 - 24. 7. / ÚT / 17.00 hod.
ÚSTEČTÍ FILMAŘI UVÁDĚJÍ…
Z tvorby Marta Eslema, Aleny Krejčové, Eduarda Pecha, Davida Surého a Edvina Svobody.
Vstupné 20 Kč
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
6. 7. 2018 - 10. 7. / ÚT / 16.00 hod.
MUZEUM ČTE DĚTEM „ KOČKÁM VSTUP ZAKÁZÁN!“
Čtení pro děti s návaznými aktivitami. Z knihy M. Štíplové a M. Jágra čtou muzejnice:
Martina Kaucká a Martina Pospíšilová.
Vstupné: děti 20 Kč, doprovod zdarma
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
6. 7. 2018 - 10. 7. / ÚT / 14.00 hod.
11. 7. / ST / 10.00 a 14.00 hod.
MUZEUM ČTE DĚTEM V LETNÍ ČÍTÁRNĚ
Opakování nej pohádek a nej dílniček z minulých let. Čtou muzejní pedagogové.
Vstupné: děti 20 Kč, doprovod zdarma
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
3. 7. 2018 - 3. 7. – 31. 8. / ÚT–NE / 9.00–18.00 hod.
LETNÍ ČÍTÁRNA
Zveme k posezení do nových lehátek, občerstvení možno zakoupit v muzejní kavárně. Na terase muzea volně přístupné deskové hry, denní tisk, časopisy. Po celé prázdniny od 3. 7. do 31. 8. od úterý do neděle od 9 do 18 hodin.
Vstup volný
PROGRAM LETNÍ ČÍTÁRNY:
3. 7. / ÚT / 17.00 hod.
ANTON G
Koncert ústeckého retro-punkového uskupení reflektující zaniklou slávu Sudet a sudetských obcí.
Vstupné 20 Kč
10. 7. / ÚT / 14.00 hod.
MUZEUM ČTE DĚTEM V LETNÍ ČÍTÁRNĚ
Opakování nej pohádek a nej dílniček z minulých let. Čtou muzejní pedagogové.
Vstupné: děti 20 Kč, doprovod zdarma
10. 7. / ÚT / 16.00 hod.
MUZEUM ČTE DĚTEM „ KOČKÁM VSTUP ZAKÁZÁN!“
Čtení pro děti s návaznými aktivitami. Z knihy M. Štíplové a M. Jágra čtou muzejnice: Martina Kaucká a Martina Pospíšilová.
Vstupné: děti 20 Kč, doprovod zdarma
11. 7. / ST / 10.00 a 14.00 hod.
MUZEUM ČTE DĚTEM V LETNÍ ČÍTÁRNĚ
Opakování nej pohádek a nej dílniček z minulých let. Čtou muzejní pedagogové.
Vstupné: děti 20 Kč, doprovod zdarma
17. 7. / ÚT / 17.00 hod.
MARTIN KRSEK A JEHO NEZNÁMÍ HRDINOVÉ
Historik ústeckého muzea představí svou novou knihu věnovanou československým občanům, kteří byli mnohdy ochotni za náš stát a jeho demokratické principy položit i život, přesto jejich osudy upadly v zapomnění.
Vstupné 20 Kč
24. 7. / ÚT / 17.00 hod.
ÚSTEČTÍ FILMAŘI UVÁDĚJÍ…
Z tvorby Marta Eslema, Aleny Krejčové, Eduarda Pecha, Davida Surého a Edvina Svobody.
Vstupné 20 Kč
1. 8. / ST / 17.00 hod.
NAPÍNAVÁ DOBA
Ředitel ústeckého archivu Petr Karlíček představí svou novou knihu, která vypráví o kritických okamžicích českých a slovenských dějin prostřednictvím politických karikatur v dobovém tisku 1933–1953.
Vstupné 20 Kč
8. 8. / ST / 17.00 hod.
ZÁTIŠÍ S VRAKY
Fotograf a „lovec vraků“ Vladimír Cettl představí svou knihu „Zátiší s vraky Tatra“, promítne i fotografie, které se z různých důvodů do publikace nedostaly a prozradí, o čem bude kniha příští.
Vstupné 20 Kč
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
28. 6. 2018 - 3. 7. / ÚT / 17.00 hod.
ANTON G
Koncert ústeckého retro-punkového uskupení reflektující zaniklou slávu Sudet a sudetských obcí.
Vstupné 20 Kč
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
19. 6. 2018 - Vernisáž výstavy fotografa Adolfa Čejchana představující autorovu současnou tvorbu.
Adolf Čejchan se narodil se 3. března 1930 v Turnově. V roce 1934 se rodina přestěhovala do Ústí nad Labem, kde zůstal až do dneška. Vyučil se u firmy Fotohaus Alexander Erdman. Po škole byl zaměstnán v propagačním oddělení Severočeských tukových závodů jako fotograf. Náplní jeho práce byly propagační akce, fotografie na tovární průkazky, fotokopie a dokumentace významných událostí nebo návštěv. Fotografování bylo nejen jeho prací, ale i koníčkem. Fotografie uveřejňoval v knihách, tiskovinách a účastnil se řady fotografických soutěží. V roce 1990 odešel do důchodu, postupně likvidoval svůj archiv a daroval své fotografie muzeu. V důchodu opět propadl fotografování, tentokrát již digitálnímu.
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
18. 6. 2018 - 28. 6. / ČT / 17.00 hod.
SVĚT KACHLOVÝCH KAMEN
Vernisáž výstavy Oblastního muzea v Mostě, která představí vývoj kachlů a kachlových kamen v severozápadních Čechách od gotiky po 20. století.
Vstup volný
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
11. 6. 2018 - Výstavou přibližující atmosféru středověkého města uvnitř hradeb i mimo ně vás provede její kurátorka a archeoložka Mgr. Eliška Wiesnerová.
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
7. 6. 2018 - 15. 6. / PÁ / 18.00 hod.
TANEC V SRDCI
Druhý ročník úspěšného tanečního festivalu mnoha stylů reprezentující taneční scénu v Ústí nad Labem a okolí, včetně pozvaných hostů.
Vstupné dobrovolné
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
7. 6. 2018 - 14. 6. / ČT / 18.00 hod.
LETNÍ PODVEČER S ROMANCÍ
Tradiční červnový podvečer s komorním sborem Romance pod vedením Petra Řeháka. Jako hosty si tentokrát Romance pozvala sbory Canzonetta a Komoráček z Teplic pod vedením Květy Martínkové. Zazní skladby od renesance po současnost.
Vstupné 100/50 Kč
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
5. 6. 2018 - 16. 6. / SO / 10.00–17.00 hod.
ZAMILOVANÁ PŘÍRODA
Doprovodný program k výstavě Milování v přírodě. Zábavné aktivity, kvízy, soutěže
a dílnička pro děti.
Vstupné 50/30 Kč.
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
31. 5. 2018 - 13. 6. / ST / 17.00 hod.
OSUDOVÉ OSMIČKY ČESKÉ HISTORIE
1618: Souboj per a válka zbraní. Začátek třicetileté války v zrcadle letákové propagandy se vztahem k Českému království. Přednáší: Mgr. Jana Hubková, Ph.D. (Muzeum města Ústí nad Labem).
Vstupné 20 Kč
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
31. 5. 2018 - 7. 6. / ČT / 17.00 hod.
O ÚZEMNÍM PLÁNU ÚSTÍ NAD LABEM
Beseda s městským architektem Ing. arch. Vladimírem Charvátem o současném stavu zpracování nového územního plánu města.
Vstupné 20 Kč
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
30. 5. 2018 - 12. 6. / ÚT / 19.00 hod.
FILHARMONICKÝ KOMORNÍ ORCHESTR
Filharmonický komorní orchestr zahraje skladby Gustava Holsta, Leoše Janáčka, Antonína Dvořáka a Benjamina Brittena.
Vstupné 150/100 Kč
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
17. 5. 2018 - 22. 5. / ÚT / 17.00 hod.
VERNISÁŽ A KONCERT ZUŠ EVY RANDOVÉ
Zahájení výstavy žáků výtvarného oboru a od 18.00 hod. komorní koncert hudebníků ZUŠ Evy Randové. Vstup volný
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
15. 5. 2018 - „Hudba ovlivněná vídeňským klasicismem 2. poloviny 18. století.“ Sólisté: Michal Černý, Vendula Svobodová, Martin Suske. Na programu: Antonín Laube, Johann Georg Albrechtsberger, Carl Ditters von Dittersdorf, Leopold Antonín Koželuh. Vstupné 100 Kč
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
11. 5. 2018 - 25. 5. / PÁ / 18.00 hod.
ZVÍŘECÍ MUZEJNÍ NOC
Tentokrát na téma příroda, zvířata, ekologie. Pestrý program pro děti i dospělé, živá zvířata, promítání filmů, komentované prohlídky výstav, občerstvení a příjemná hudba. Vstupné 30 Kč
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
11. 5. 2018 - 17. 5. / ČT / 16.00 hod.
MUZEUM ČTE DĚTEM
Čtení pro děti s návaznými aktivitami. Čte muzejní pedagog.
Vstupné: děti 20 Kč, doprovod zdarma
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
10. 5. 2018 - 16. 5. / ST / 17.00 hod.
OSUDOVÉ OSMIČKY ČESKÉ HISTORIE
1558: Český král opět vjíždí do Prahy jako císař. Slavný návrat Ferdinanda I. po císařské volbě ve Frankfurtu spojil starou tradici českých panovnických vjezdů s oslavným programem nového typu, v němž nechyběly ani čestné brány, umělé stavby či bojové a divadelní akce. Přednáší: Mgr. Jana Hubková, Ph.D. Vstupné 20 Kč
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
27. 4. 2018 - 5. 5. / SO / 18.00 hod.
Sólistka filharmonie v Saské Kamenici Regine Müller, sólista Výmarské filharmonie Jan Doormann a Marco Thomas, bývalý sólista Berlínské filharmonie , tři vynikající sólisté na klarinet představí skladby známých oper Wolfanga Amadea Mozarta.
Opera Titus měla premiéru v Praze ve Stavovském divadle, světoznámá Figarova svatba (Le nozze di Figaro) sice měla premiéru ve Vídni, ale úspěchu se dočkala až v Praze. Dodnes je známé úsloví Mí Pražané mi rozumějí, rčení ve významu: Tady jsem mezi svými, tady se cítím bezpečně, které použil Wolfang Amadeus Mozart při návštěvě své opery v Praze.
Opera Don Giovanni měla také premiéru ve Stavovském divadle a zde zároveň autor své dílo osobně dirigoval.
Sopranistka Sonja Maria Westermann vystupuje v Drážďanech, Lipsku a Římě. Mezzosopranistka Aneta Petrasová je spjata s městem Drážďany a evropsky proslaveným pražským barokním orchestrem Collegium 1704 dirigenta Václava Lukse. Basista Georg Streuber hostuje v Saské Kamenici a v Drážďanech.
Wolfgang Amadeus Mozart Divertimenti 1-5 KV Anh. 229 (439)
Allegro (Nr.2 1. Satz)
Adagio (Nr.4 4. Satz)
Menuetto (Nr.3 4. Satz)
Wolfgang Amadeus Mozart Divertimento Nr.6 (Don Giovanni) KV Anh. 229 (439b)
Aria „Vedrai carino“ – Duettino „La ci darem la mano“
Anton Stadler (1753-1812) Trio für 3 Bassetthörner
Nr.8 Allemande
Nr.13 Andante (Palmira)
Nr.10 Allegro non troppo
Wolfgang Amadeus Mozart Divertimento “La Clemenza di Tito” (Rainer Schottstädt)
Aria “Parto, ma tu ben mio” – Aria “Non piu di fiori vaghe catene”
- PŘESTÁVKA –
Wolfgang Amadeus Mozart Divertimenti 1-5 KV Anh. 229 (439)
Adagio (Nr.5 3. Satz)
Rondo – Allegro (Nr.1 5. Satz)
Wolfgang Amadeus Mozart Divertimento Nr.6 (Figaros Hochzeit) KV Anh. 229 (439b)
Rondo „Al desio di chi t’adora“ - Arietta „Voi che sapete“ – Aria “Non piu andrai”
Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791) 6 Nocturnos
- „Luci care, luce belle“ KV 346 (439a)
- “Se lontan, ben mio, tu sei” KV 438
- „Due pupille amabili“ KV 439
- „Piu non si trovano“ KV 549
- “Ecco quell fiero istante” KV 436
- „Mi lagnero tacendo“ KV 437
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
25. 4. 2018 - 3. 5. / ČT / 17.00 hod.
ČESKÉ STOLETÍ V KOMIKSU
Unikátní komiksová série zaměřená na klíčové události moderních dějin naší země od roku 1918 do roku 1992, spojuje jméno spisovatele Pavla Kosatíka. Jeho texty, původně psané jako televizní scénáře, zpracovali přední čeští komiksoví tvůrci: Ticho 762, Vojtěch Mašek, Marek Rubec, Vojta Šeda, Dan Černý, Karel Jerie, Jiří Husák, Štěpánka Jislová a Karel Osoha. Každý z výtvarníků se na látku podíval vlastním osobitým způsobem, jednotlivé historické události tak svým přístupem obohatil a vytvořil originální a svébytné dílo. Na vernisáži proběhne komentovaná prohlídka výstavy se spisovatelem Pavlem Kosatíkem.
Vstup volný
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
19. 4. 2018 - 26. 4. / ČT / 17.00 hod.
MICHAEL BÍLEK – LIDÉ A HVĚZDY – VERNISÁŽ
Dne 26. 4. Vás všechny srdečně zveme na vernisáž výstavy sochaře Michaela Bílka (*1942–†2015). Výstava představuje průřez jeho tvorbou, zahrnuje rané práce v sádře, ale zejména dřevěné skulptury vytvářené z jilmového dřeva. V programu vernisáže vystoupí režisér a písničkář Bedřich Ludvík. Vstup volný
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
19. 4. 2018 - 7. 5. / PO / 17.00 hod.
SBOROVÝ MARATON
Na třetím ročníku Sborového maratonu vystoupí několik pěveckých sborů: Oktet Praha (několikanásobný vítěz mezinárodního soutěžního festivalu populární hudby Jirkovský Písňovar), Experimentální vokální těleso Za5 (Ústí nad Labem), Randál a Randálek (dětské pěvecké sbory ZUŠ Evy Randové Ústí nad Labem), Tolárek a jeho přípravný dětský sbor Velvary, Velvarský pěvecký spolek (ženský sbor) a vokální uskupení Panoptikum (Ústí nad Labem).
Celým koncertem budou slovem provázet žáci literárně - dramatického oddělení ze třídy Taťány Mádlové. Pořádá ZUŠ Evy Randové.
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
5. 4. 2018 - Výstava „Milování v přírodě“ podává ucelený přehled o způsobech rozmnožování zvířat. Seznámíte se s výhodami a nevýhodami jednotlivých rozmnožovacích strategií a s důvody, které vedly k jejich vzniku. Jádrem výstavy jsou kvalitní fotografie a sbírkové předměty doplněné rozsáhlým vysvětlujícím textem, který je založen na nejnovějších vědeckých poznatcích. Vysoká je tedy jak informační, tak i estetická hodnota výstavy. Ale aby to nebyla jen informační nuda, je výstava pojata zábavnou formou. Snad i Vás zaujme řada hravých prvků, které mají návštěvníka nejen pobavit, ale zároveň i poučit.
Unikátní výstavou představující zajímavosti intimního života zvířat vás provede její kurátor Mgr. Václav Beran.
Vstupné 50/30 Kč
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
3. 4. 2018 - 12. 4. / ČT / 17.00 hod.
Vernisáž výstavy výtvarných a výtvarně pedagogických projektů studentů Katedry výtvarné kultury při PF UJEP realizovaných v rámci bakalářských a diplomových prací.
Vstup volný
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
28. 3. 2018 - 17. 4. / ÚT / 17.00 hod.
Architektonický ateliér ústeckého Stavoprojektu (V. Krejčí, J. Fojt, M. Böhm, J. Gabriel, J. Burda, J. Zbuzek, J. Kvaš a další) začínal na projektu nového Mostu, zejména centra přesunutého města. Po vítězství v soutěži na obrovské sídliště Severní Terasa se ale soustředil na Ústí samotné. Výstavní projekt představí ústecké realizace i nikdy neuskutečněné plány.
Výstavou provede osobně spoluautor návrhu největšího ústeckého sídliště architekt Václav Krejčí.
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
21. 3. 2018 - 29. 3. / ČT / 17.00 hod.
Unikátní výstavou představující zajímavosti intimního života zvířat vás provede její kurátor
Mgr. Václav Beran.
Vstupné 50/30 Kč
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
21. 3. 2018 - 24. 3. / SO / 9.00–12.00 a 13.00–16.00 hod.
Tvoření s velikonoční tematikou a povídání o zvycích a tradicích.
Vstupné do dílny: děti 30 Kč, doprovod zdarma
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
13. 3. 2018 - od 16. 3. do 24. 6.
Ateliér 40 - Ústecké projekty a realizace 1963-1990
Architektonický ateliér ústeckého Stavoprojektu (V. Krejčí, J. Fojt, M. Böhm, J. Gabriel, J. Burda, J. Zbuzek, J. Kvaš a další) začínal na projektu nového Mostu, zejména centra přesunutého města.Po vítězství v soutěži na obrovské sídliště Severní Terasa se ale soustředil na Ústí samotné. Výstavní projekt představí ústecké realizace i nikdy neuskutečněné plány.
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
9. 3. 2018 - 22. 3. / ČT / 17.00 hod. OSUDOVÉ OSMIČKY ČESKÉ HISTORIE – 1278/1378
„Odchody dvou slavných českých králů – Přemysla Otakara II. a Karla IV.“ Tak zní titul březnové
přednášky cyklu Cesty do minulosti. Přednáší Prof. PhDr. Lenka Bobková, CSc.
Vstupné 20 Kč
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
2. 3. 2018 - 7. 3. a 8. 3. / ST a ČT / 9.00–12.00 a 13.00–16.00 hod.
MUZEUM DĚTEM O JARNÍCH PRÁZDNINÁCH
Zábavné doprovodné aktivity a soutěže ve výstavách pro malé i velké školáky.
Kvízy, pracovní listy a tematická tvoření.
Komentované prohlídky s muzejním pedagogem.
Aktivity pro děti v muzejní knihovně.
Vstupné 50/30 Kč
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
8. 2. 2018 - 20. 2. / ÚT / 17.00 hod.
VÝSTAVOU „MINERÁLY ČESKÉHO STŘEDOHOŘÍ“
SE ZUZANOU VAŘILOVOU
Výstavou představující unikátní kolekci minerálů z muzejních i soukromých sbírek vás
provede její kurátorka RNDr. Zuzana Vařilová, Ph.D.
Vstupné 50/30 Kč
(
Muzeum města Ústí nad Labem)
8. 2. 2018 - 14. 2. / ST / 17.00 hod.
OSUDOVÉ OSMIČKY ČESKÉ HISTORIE
Tématem únorové přednášky historického cyklu je „Rok 1728: Ústecká osmička.
Malíř a teoretik klasicismu Anton Rafael Mengs. Z Ústí do Drážďan, Neapole, Říma
a Madridu“. O životní pouti malíře, teoretika umění, milovníka antických památek
a ústeckého rodáka přednáší historička muzea Mgr. Jana Hubková, Ph.D.
Vstupné 20 Kč
(
Muzeum města Ústí nad Labem)