Aktuality - Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje
16. 9. 2020 - Dne 17. října, na který připadá Mezinárodní den archeologie, se uskusteční archeologická dílna. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet na několika stanovištích, co práce archeologa obnáší, budou moci pracovat nejen pod odborným dohledem archeologů z Muzea Karlovy Vary, ale vlastnoručně mohou učinit archeologický nález, ten poté zpracovat, slepit, zakreslit, vyzkoušet si práci antropologa na archeologickém nalezišti. Na návštěvníky budou čekat pracovní listy a plnění různých úkolů.
Koná se od 10 do 17 hodin.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
16. 9. 2020 - Dne 22. října se uskuteční přednáška k atuální stejnojmenné výstavě. Přednášející archeologové muzea Jiří Klsák a Jan Tajer přiblíží detailně výzkumy kostelů sv. Linharta, sv. Mikuláše pod Krudumem a původního gotického kostela Sv. Maří Magdalény. Spoustu zajímavých informací od přímých účastníků výzkumů doplní řada snímků.
Začátek v 17 hodin.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
20. 8. 2020 - Dne 24. září se uskuteční přednáška doc. Petra Janečka, zástupce ředitele Ústavu etnologie při Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, etnologa, folkloristy a spisovatele. Odpoví na otázky, jaké podoby má dnešní slovesný folklor a která novodobá lidová vyprávění nahradila tradiční pověsti a legendy našich předků. Autor úspěšné knižní série „Černá sanitka“, která se dočkala televizního, rozhlasového a divadelního zpracování, představí moderní folklor (nejen) na Karlovarsku. Přiblíží především současné pověsti, fámy a hoaxy, ale také další žánry soudobé lidové tradice - anekdoty a vtipy, nápisy na zdech a moderní internetový folklor.
Začátek v 17 hodin.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
20. 8. 2020 - Dne 5. září se uskuteční folklorní odpoledne, v jehož rámci se návštěvníci dozví řadu informací o folklórní muzice v Karlovarském kraji, budou si ale též moci muziku i poslechnout. Součástí odpoledne je rovněž přednáška Evy Hankové a Lubora Hanky, dlouholetých vedoucích folklórního souboru Dyleň, o muzice, krojích a paní Aleše Balounové.
Začátek ve 14 hodin.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
20. 8. 2020 - Vernisáží 23. září začíná autorská výstava Muzea Karlovy Vary prezentující archeologické výzkumy tří zaniklých kostelů řádu křižovníků s červenou hvězdou v Karlovarském kraji. Jedná se o kostel sv. Linharta v karlovarských lázeňských lesích, kostel sv. Mikuláše pod Krudumem a původní gotický kostel sv. Maří Magdalény v Karlových Varech.
Kostely výstava představuje prostřednictvím textově a fotografiemi bohatých panelů a množství archeologických nálezů i v kontextu jejich doložené hmotné kultury, umístění v sídelní krajině a dokladů o jedné z jejich primárních funkcí – pohřbívání. Vystavené nálezy pak dotvářejí atmosféru románsko – gotického období, kdy i našem regionu v rámci kolonizace krajiny vznikala významná duchovní centra, jejichž význam by neměl být zapomenut ani dnes.
Vernisáž začíná v 17 hodin.
Výstava potrvá do 13. prosince.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
20. 8. 2020 - Dne 5. září začíná malá výstavka, připravená u příležitosti mezinárodního Karlovarského folklorního festivalu jako pocta paní Aleše Balounové (1920- 2001), od jejíhož narození uplynulo v dubnu 100 let. Aleša Balounová spolu se svým manželem Miroslavem založili v roce 1957 folklorní soubor Mládí, později přejmenovaný na Dyleň.
Výstavka potrvá do 12. září.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
10. 6. 2020 - Dne 23. 7. začíná výstava pořádaná u příležitosti 80. narozenin dlouholetého spolupracovníka Muzea Karlovy Vary ing. Stanislava Wiesera. V osmi obrazech a jejich příbězích představuje fotografa, ochránce přírody, turistu a především milovníka rozmanitých krajin Karlovarska, které dokumentuje už 55 let.
Začínal v Podkrkonoší fotografovat deskovým a filmovým aprátem na formát snímků 9x6 cm. Od svých 15 let fotografoval na kinofilm – až do té doby sahá ohlédnutí na prvním z osmi vystavovaných snímků - a nyní zaznamenává své pohledy na miniaturních čipech digitálních přístrojů.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
10. 6. 2020 - Dne 2. 7. začíná výstava s podtitulem „Sláva – úspěchy – skandály – pády nejznámějších filmových a divadelních herců a hereček“ připomínající slavné filmy prvorepublikové a protektorátní éry, která bývá často nazývána zlatým věkem české kinematografie. A především pak tehdejší největší filmové hvězdy a jejich osudy. Není mnoho Čechů, kteří zažili tak rychlý vzestup a vzápětí tak hluboký pád jako někteří prvorepublikoví a protektorátní herci a herečky.
Návštěvníci si prohlédnou také hereckou šatnu, památky osobní povahy vztahující se k hereckým osobnostem, např. Nataše Gollové, Věře Ferbasové, Soně Červené, Svatopluku Benešovi, Oldřichu Novému, Zitě Kabátové a dalším, reprinty filmových plakátů a originály dobových karikatur, dobové oděvy a doplňky „V čem se chodívalo do kina a do divadla“, fotografie, časopisy a knihy.
Výstava potrvá do 30. 8.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
19. 5. 2020 - Dne 21. června se uskuteční přírodovědná exkurse pod vedením přírodovědce Jana Matějů. Odpolední vycházka prostředím golfového hřiště je spojená s pozorováním syslů, povídáním o jejich životě a vyloučena není i ukázka odchycených syslů. Krátká trasa po hřišti bude trvat asi jednu hodinu, trasa je nenáročná a vhodná i pro handicapované a kočárky.
Sraz v 17 hodin v Olšových Vratech, parkoviště Golf Resort a. s. (50.2135083N, 12.9298583E).
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
19. 5. 2020 - Dne 5. června se uskuteční další z přírodovědných exkursí. Přibližně čtyřkilometrová procházka povede směrem k těžbou zasaženému Krásnému vrchu a zpět. Účastníci se dozví o historii těžby surovin a geologických zajímavostech lokality, fauně a flóře lomů. Při troše štěstí bude možné spatřit i raky říční. Průvodci budou přírodovědci Jan Matějů z Muzea Karlovy Vary a Petr Krása z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Sraz v 17 hodin v osadě Velký rybník „na návsi“ poblíž restaurace U Hastrmana (50.2877331N, 12.8659933E).
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
19. 5. 2020 - Dne 31. května se uskuteční přírodovědná exkurse, která provede účastníky pod vedením přírodovědců Jana Matějů z Muzea Karlovy Vary a Jiřího Brabce z Muzea Cheb zarostlým údolím říčky Plesná s poznáváním místní květeny a zvířeny. Trasa povede z Milhostova přes rašeliniště údolí Plesné, kolem rybníku na přítoku od bývalé osady Bor, bývalý Mostek a rybníčky v okolí a dále dle nálady a zájmu. Zpět pak po silnici z Mostku do Milhostov. Základní trasa měří přibližně 7 km, vede ale neprůchodným terénem zarostlou nivou, bažinami, rašeliništi a ostřicovými porosty.
Neboť zašpinění a zamokření je jisté, je nutností odpovídající vybavení - obuv do mokřadů (holínky nebo průtočná obuv) a oblečení do terénu (dlouhé kalhoty).
Sraz účastníků je v 10:10 na vlakové zastávce Třebeň.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
10. 3. 2020 - Dne 4. dubna se uskuteční tradiční Velikonoční jarmark, na němž budou pro malé a velké návštěvníky připraveny dílničky pletení pomlázek, zdobení kraslic voskem a slámou, tvoření jarních a velikonočních dekorací na stůl i na okna. Součástí bude i prodejní výstava výrobků, jejichž tématika souvisí s Velikonocemi.
Jarmark se koná od 13.00 do 16.30 hodin.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
13. 2. 2020 - Dne 25. března se uskuteční přednáška Mgr. et Mgr. Lucie Jiráskové Vendelové z Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, která přiblíží objevy českých egyptologů posledního desetiletí. Ty mimo jiné zahrnují výzkum pohřebního komplexu rodiny princezny Šeretnebtej, kde byly nalezeny dva soubory polychromovaných vápencových soch. Dalším nálezem je hrobka AS 54 a loď z rané 4. dynastie, která ve světě vyvolala vlnu nadšení. Posledním významným objevem byla hrobka patřící legendárnímu mudrcovi Kairesovi, jenž přinesla mnoho zajímavých otázek i odpovědí.
Začátek v 17 hodin.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
10. 2. 2020 - Vernisáží dne 11. března začíná výstava připravená Českým egyptologickým ústavem FF UK Praha, který oslavil v loňském roce 100 let české egyptologie na Univerzitě Karlově. V rámci tohoto výročí představil ústav veřejnosti v Karolinu retrospektivní výstavu. Expozice mapuje činnost ústavu od prvních přednášek, kdy se v těžkých podmínkách rodil nový vědecký obor, až do současnosti. Od roku 1960 ústav již organizoval archeologické výzkumy přímo v Egyptě a Súdánu. Výstava představuje zejména Abúsír, který je dodnes hlavní koncesí českých egyptologů.
100 let české egyptologie výstava představuje zejména prostřednictvím kvalitních tisků fotografií a archivních dokumentů a 3D tisky některých nálezů.
Vernisáž začíná v 17 hodin.
Výstav potrvá do 30. dubna.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
20. 1. 2020 - Ve dnech 26. a 29. února se uskuteční tvůrčí dílny, jejíž náplň vychází z aktuální výstavy věnované Leonardovi da Vinci. Dílny jsou vhodné pro rodiny s dětmi a jsou pořádány ve spolupráci s galerií Supermarket WC.
Dílny trvají vždy od 14.30 do 17 hodin.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
20. 1. 2020 - Dne 31. ledna se uskuteční tvůrčí dílna, jejíž náplň vychází z aktuální výstavy věnované Leonardovi da Vinci. Dílna je vhodná pro rodiny s dětmi a je pořádána ve spolupráci s galerií Supermarket WC.
Dílna trvá od 14.30 do 17 hodin.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
21. 11. 2019 - V období vánočních svátků a konce roku bude muzeum přístupné v následujících dnech:
do 22. 12. otevřeno
23. - 26. 12. zavřeno
27.- 29. 12. otevřeno
30.- 31. 12. zavřeno
od 1. 1. otevřeno, 1. 1. vstupné 1,- Kč
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
21. 11. 2019 - Dne 10. prosince se uskuteční přednáška Jana Royta, historika umění a prorektora pro tvůrčí a ediční činnost Univerzity Karlovy. Přiblíží římského císaře a českého krále Karla IV. jako zakladatele. Karel IV. je spojen s počátkem lázeňského města Karlovy Vary, ale jeho fundátorská činnost byla mnohem bohatší.
Začátek v 17 hodin.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
21. 11. 2019 - Dne 1. prosince se uskuteční komentovaná prohlídka výstavy o sopkách Karlovarského kraje. Výstavou provede se zasvěceným komentářem její spoluautor, přírodovědec muzea Jan Matějů.
Začátek v 15 hodin.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
21. 11. 2019 - Vernisáží 11. prosince začíná výstava k 500. výročí úmrtí malíře a vynálezce Leonarda da Vinci, které uplynulo v tomto roce.
Interaktivní výstava Leonardo z produkce Objevárium s r. o. poskytuje dětským i dospělým návštěvníkům příležitost hravě se seznámit s vynálezy, uměním a vědeckou prací tohoto renesančního génia. Bude možné zkusit si reprodukovat Leonardovy nákresy, manipulovat modely vynálezů, včetně mechanického křídla a různých mechanických strojů, stavět geometrické struktury, hrát si ve velkém modelu Leonardova slavného vojenského tanku, zatočit Vitruviánským mužem, postavit Leonardův přenosný most, sestavit anatomické modely, nebo digitálně upravovat a promítat obrazy Mony Lisy. Návštěvníci výstavy se rovněž dozvědí, jak Leonarda inspirovala příroda.
Výstava potrvá do 1. března 2020.
Vernisáž začíná v 17 hodin.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
15. 10. 2019 - Dne 28. listopadu se uskuteční přednáška Prof. RNDr. Heleny Illnerové, Dr.Sc., fyzioložky a biochemičky, bývalé předsedkyně Akademie věd České republiky a zakládající členky Učené společnosti České republiky.
V přednášce se bude zabývat působením světla na naše vnitřní biologické hodiny a vlivem světla na lidské zdraví a osvětlí, jakou roli hraje světlo ve fungování lidského organismu.
Začátek v 17 hodin.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
15. 10. 2019 - Dne 17. listopadu uzavře třídenní program k 30. výročí listopadových událostí 1989 promítání filmů Příběhy bezpráví z projektu společnosti Člověk v tísni uskutečňovaném ve spolupráci s Českou televizí. Zájemci mohou zhlédnout snímky režiséra Karla Strachoty “1989: Z deníku Ivany A.” a „České děti” a snímek Radka Berana „Normalizační loutka”. Více k filmům na www.jsns.cz.
Začátek v 13.30 hodin.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
15. 10. 2019 - Na 16. listopadu připravilo Muzeu Karlovy Vary diskuzní panel, který bude mít tři tematické okruhy - pozdní normalizace, události v listopadu 1989 a přelomu let 1989-1990 a polistopadový vývoj demokratických poměrů k dnešní post-demokracii.
Diskutujícími budou Jiří Kotek, jeden z hlavních aktérů Listopadu 1989 v Karlových Varech a spoluzakladatel Občanského fóra, Petr Cais, archivář, historik a tehdejší studentský účastník událostí, Lev Havlíček, člen tehdejší nezávislé iniciativy Hnutí za občanskou svobodu a aktivní účastník událostí a Jindřich Čermák, politolog a vedoucí Eurocentra Karlovy Vary. Moderátorem diskuse bude historik muzea Jan Nedvěd.
Začátek v 15 hodin.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
15. 10. 2019 - Dne 13. listopadu se uskuteční jako první ze tří akcí k 30. výročí událostí v listopadu 1989 přednáška Michaela Kocába. Kocáb, jeden z předních aktérů listopadových událostí 1989, ale též předlistopadových a polistopadových, se bude v přednášce věnovat vývoji v Československu v pozdní normalizaci, listopadovým událostem před třiceti lety a polistopadovému vývoji v České republice. Po přednášce následuje beseda.
Začátek v 17 hodin.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
23. 9. 2019 - Dne 31. října se v přednášce bude historik muzea Jan Nedvěd zaobírat příčinami vzniku nejničivějšího konfliktu v dějinách. Přiblíží světové, evropské a regionální souvislosti a důsledky versaillského mírového systému. Poukáže na nástup fašistických diktatur a vzestup nacionálně socialistického hnutí, lokální konflikty, migraci, občanskou válku ve Španělsku, anšlus Rakouska, Mnichovskou dohodu, zabrání čs. pohraničí, pakt Ribbentrop - Molotov a německo-polskou válku ze září 1939, která byla počátkem druhé světové války.
Začátek v 17 hodin.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
23. 9. 2019 - Dne 12. října se uskuteční k aktuální výstavě "Hory oheň plivající aneb sopky našeho kraje" dvě akce. Nejprve to bude komentovaná prohlídka, kdy výstavou provede se zasvěceným výkladem její autor, přírodovědec muzea Jan Matějů.
Začátek ve 14 hodin.
Dna navazující akci, přednášce s pokusy nazvané "Ďáblovy výtvory v krajině a v laboratoři - výstup magmatu na zemský povrch", osvětlí Prokop Závada z Geofyzikálního ústavu Akademie věd způsob vzniku různých druhů sopek a výsledky sopečné činnosti a jejich následného zvětrávání s pomocí názorných geologických pokusů.
Výrazné kopce v mírně zvlněné krajině jsou často tvořeny erozními zbytky odolných vyvřelých hornin, které vznikly sopečnou činností v geologické minulosti. V lidových vyprávěních a mýtech byla tato místa často spojována s nadpřirozenými silami a jejich postavami, odtud názvy jako „Čertova zeď“ či „Ďáblova věž.
Návštěvníci se mohou těšit na „funkční model“ maarové sopky, který bude po přednášce předveden na dvorku muzea. V průběhu akce si budou moci nejen děti zkusit připravit vlastní „sopečnou erupci“.
Začátek v 15, konec v 17 hodin.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
23. 9. 2019 - Dne 10. října se uskuteční přednáška Daniela Křížka z Katedry blízkovýchodních studií Západočeské univerzity v Plzni. Na konci roku 2010 v Tunisku odstartovala vlna revolucí a povstání, pro kterou se rychle vžilo označení Arabské jaro. Přednášející se zaměří na srovnání porevolučního vývoje právě v Tunisku a Egyptě a kromě dalšího poukáže na význam rozdílných výchozích politických a společenských podmínek pro úspěch nebo naopak selhání plánů na rozchod s autokracií.
Začátek v 17 hodin.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
23. 9. 2019 - Dne 4. října se uskuteční přírodovědná exkurze. Vulkanolog Vladislav Rappich z České geologické služby a přírodovědec muzea Jan Matějů budou průvodci výpravou k bývalému lomu mezi Sedlečkem a Šemnicí s výstupem na Šemnickou skálu. Účastníci se dozví informace o vzniku skály, včetně ukázky animace jejího vývoje, o dalších geologických zajímavostech lokality, i doprovodné fauně a flóře. Trasa měří přibližně 4 kilometry, povede mimo cesty a místy bude třeba překonat i větší převýšení a strmé svahy.
Sraz je v 16 hodin v Šemnicích u mateřské školky (50°14’22.505″N, 12°58’18.237″E). Konec exkurze cca v 19 hodin.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
23. 9. 2019 - Dne 3. října na přednášce představí Vladislav Rapprich, odborník na vulkanické procesy a horniny vulkanického původu, předseda Odborné skupiny vulkanologie při České geologické společnosti a člen Mezinárodní asociace vulkanologie a chemismu zemského nitra Doupovské hory z pohledu vulkanologa. Vysvětlí např. i to, co mají Doupovské hory společného s Havajskými ostrovy.
Začátek v 17 hodin.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
19. 8. 2019 - Dne 21. září se uskuteční přírodovědná exkurse, kdy archeolog Jiří Klsák provede účastníky z města lesními cestami po zachovaných terénních stopách středověkých i pozdějších komunikací na Prahu, které předcházely stavbě tzv. Kunststrasse ze začátku 19. století, dodnes obdivované příjezdové silnici z Hůrek do centra Karlových Varů. Dozvíte se o historii a zvláštnostech zdejšího území. Vycházka je dlouhá přibližně 4 kilometry, má náročnější převýšení.
Sraz je ve 14 hodin v Karlových Varech u autobusové zastávky Na Vyhlídce (50°13‘24“N, 12°53‘21“E), předpokládaný konec je kolem 16.30 hodin.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
19. 8. 2019 - Dne 14. září se uskuteční přírodovědná exkurse, při níž budou průvodci při vycházce kolem řeky Ohře, stěžejní vodní páteře Karlovarského kraje, přírodovědci Jan Matějů karlovarského muzea a Miloš Holub z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, CHKO Slavkovský les. Vedle povídání o rybách a další vodní fauně a malé výstavě našich druhů ryb na břehu řeky představí i nově vydanou publikaci „Ryby a mihule Karlovarského kraje“, která bude pro návštěvníky dostupná.
Trasa povede z místa srazu pod hradem Cheb kolem řeky Ohře k přehradě Skalka a zpět. Nejvýše tříkilometrová trasa je nenáročná a vhodná i pro kočárky a osoby se sníženou mobilitou. Lépe je vzít si obuv do vlhka, nejlépe holínky, a oblečení do terénu.
Sraz je ve 14 hodin u řeky Ohře pod hradem Cheb poblíž kryté lávky.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
19. 8. 2019 - Dne 11. září začíná vernisáží výstava, která představuje sopky z různých, i méně známých úhlů pohledů. Seznamuje s tím, kde a za jakých podmínek sopky vznikají, jakých podob mohou nabývat i s tím, že sopečnými produkty nemusí být jen popel a láva.
Návštěvníci se seznámí s vybranými sopkami z Karlovarského kraje, celkem jde o jedenáct zajímavých lokalit z regionu - s jejich stavbou, stářím, způsobem vzniku i autentickými velkoformátovými vzorky hornin.
Výstavu doplňují nové animace sopečné činnosti Šemnické skály nebo Komorní hůrky, řada interaktivních prvků – např. model sopky, „zvonkohra“ ze znělcových desek nebo hledání otisků listů a minerálů v laharových uloženinách.
Vernisáž začíná v 17 hodin, výstava potrvá do 1. prosince.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
3. 6. 2019 - Dne 30. června se uskuteční v rámci doprovodných akcí mezinárodního filmového festivalu křest knihy, na němž herečka Eva Holubová představí mladého autora žánru sci-fi survival Thomase Blanca a slavnostně otevře jeho knihu „Ve jménu zítřka“ s podtitulem „Jeden člověk může změnit celý svět, pokud nenechá svět, aby změnil jeho“.
Knihu můžete získat za zvýhodněnou festivalovou cenu na následné autogramiádě autora.
Začátek v 15 hodin.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
3. 6. 2019 - Dne 29. června se uskuteční v rámci doprovodných akcí mezinárodního filmového festivalu tisková konference k nově chystané romantické vánoční komedii režiséra Jakuba Kronera Šťastný nový rok. Účast přislíbila rozsáhlá delegace hereckých hvězd současné české a slovenské kinematografie.
Tisková konference je přístupná veřejnosti.
Začátek v 15.30 hodin.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
3. 6. 2019 - Dne 29. června se v rámci doprovodných akcí mezinárodního filmového festivalu uskuteční křest knihy, která je pokračováním rozsáhlého triptychu o historii Barrandov Studia. Zároveň je i jiným pohledem na léta 1945 - 1960, ve kterém se autor snaží do povědomí veřejnosti vrátit některé osobnosti, které pod tlakem předešlého režimu zmizely z historie veřejného života. Kmotry knihy budou generální ředitel společnosti Barrandov Studio a.s. Petr Tichý a kameraman Ivan Šlapeta, držitel ocenění za celoživotní kameramanské dílo. Knihu bude možné zakoupit za zvýhodněnou cenu na následné autogramiádě autora.
Začátek ve 14 hodin.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
13. 5. 2019 - Dne 23. června se uskuteční odpolední vycházka prostředím golfového hřiště pod vedením přírodovědce Jana Matějů. Přírodovědná exkurse je spojená s pozorováním syslů, povídáním o jejich životě a vyloučena není i ukázka odchycených syslů.
Krátká trasa po hřišti bude trvat asi jednu hodinu, trasa je nenáročná a vhodná i pro handicapované a kočárky.
Sraz v 17 hodin v Olšových Vratech, parkoviště Golf Resort a. s. (50°12‘49“N, 12°55‘47“E).
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
8. 5. 2019 - Dne 22. černa se uskuteční přírodovědná exkurse, v jejímž rámci archeolog karlovarského muzea Jiří Klsák přiblíží historii kostela, jeho archeologický výzkum, rekonstrukci i historickéh zajímavosti z blízkého okolí od středověku až po současnost. Vycházka z obce Hrušková povede po staré obchodní stezce ke zřícenině středověkého kostela sv. Mikuláše na rozcestí pod vrchem Krudum. Délka vycházky je cca 5 kilometrů.
Sraz účastníků je ve 14 hodin na parkovišti u Sportcentra v Hruškové na Sokolovsku (50°9‘19“N, 12°42‘40“E). Předpokládaný konec je v 17 hodin.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
8. 5. 2019 - Dne 8. června se uskuteční přírodovědná exkurse, která má za cíl ověření tvrzení vodního botanika Jaroslava Rydla, že Ohře je „nejzakytkovanější českou řekou“. Ověřit si to lze pouze prakticky v meandrech či ve slepých ramenech horního toku Ohře s typickou vodní vegetací. Ve vodě a v jejím okolí žije také mnoho zajímavých zvířat, i na ty tentokrát dojde. Průvodci budou přírodovědci Petr Uhlík a Jaroslav Michálek ze sokolovského muzea, Jan Matějů z karlovarského muzea a Jiří Brabec z chebského muzea.
Pouze pro plavce! Každý z přihlášených účastníků svým přihlášením potvrzuje, že je plavcem a uvědomuje si rizika spojená s pohybem na řece. Vzhledem k charakteru exkurze
je omezena její kapacita. K dispozici bude 18 míst na třech šestimístných raftech. Cena jednoho místa je 50 Kč, v ceně jsou pádla a vesty pro dospělé. Bude omezen počet účastníků exkurze i na případných vlastních plavidlech.
Podrobné informace budou zaslány pouze přihlášeným, hlásit se lze na mailové adrese jiri.brabec@muzeumcheb.cz nejpozději do 5. června.
Sraz účastníků je v 9.45 v Nebanicích u mostu přes Ohři.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
8. 5. 2019 - Dne 7. června se uskuteční přírodovědná exkurse spojená s ukázkami rozličného nočního hmyzu, především motýlů, a zajímavostmi o jeho životě. Průvodci budou přírodovědci Jan Matějů z karlovarského muzea a Petr Janšta z Přírodovědecké fakulty UK Praha.
Krátký přesun od místa srazu k místu odchytu vede nenáročným terénem vhodným i pro handicapované a kočárky. Vhodná je skládací stolička nebo jiná podložka na sezení, fotoaparát a případně něco proti dešti. V případě trvalého deště se akce nekoná.
Sraz v 21 hodin ve Valči v zámeckém parku (50°10‘30“N, 13°15‘3“E). Předpokládaný konec ve 24 hodin.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
8. 5. 2019 - Dne 2. června se uskuteční akce, při níž se účastníci v rámci výstavy Poohří za časů lovců a sběračů přenesou do minulosti. Děti i rodiče si budou moci vyzkoušet při hrách a soutěžích pravěké nástroje a zbraně i práci archeologů a v pravěké dílničce si vyrobit šperky a přívěsky.
Začátek ve 13, konec v 17 hodin.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
8. 5. 2019 - Vernisáží dne 26. června začíná v 17 hodin výstava, která představuje výběr filmových plakátů z bohatých sbírek Muzea hlavního města Prahy. Návštěvníci se mohou seznámit s unikátní plakátovou formou tzv. nudle, jež se masově rozšířila po vzniku zvukového filmu na počátku 30. let 20. století.
Tyto plakáty, které byly vylepované především na veřejných prostranstvích, jsou snadno rozpoznatelné. Charakteristickou je pro ně skladba více obrazů či postav doplněná velkými plochami výrazných barev. Kvůli svému grafickému ztvárnění nebyly tyto dobové filmové plakáty nikdy plnohodnotně přijaty odbornou veřejností, takže jejich kouzlo a naivitu v nich nalézáme teprve nyní. Odsouzení plakátu jako dobového kýče nepřihlíží k faktu, že se jedná o reklamní produkt, který má nalákat dobového návštěvníka na film.
Časovým vymezením výstavy jsou léta 1931–1948, tj. počátek zvukového filmu a dokončení úplného zestátnění československé kinematografie v roce 1948.
Výstava potrvá do 1. září.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
5. 4. 2019 - Dne 25. května se uskuteční další z přírodovědných exkurzí, která provede účastníky pod vedením přírodovědců Jana Matějů z Muzea Karlovy Vary a Jiřího Brabce z Muzea Cheb zarostlým údolím říčky Plesná s poznáváním místní květeny a zvířeny. Trasa povede z Milhostova přes rašeliniště údolí Plesné, kolem rybníku na přítoku od bývalé osady Bor, bývalý Mostek a rybníčky v okolí a dále dle nálady a zájmu. Zpět pak po silnici z Mostku do Milhostov. Základní trasa měří přibližně 7 km, vede ale neprůchodným terénem zarostlou nivou, bažinami, rašeliništi a ostřicovými porosty.
Neboť zašpinění a zamokření je jisté, je nutností odpovídající vybavení - obuv do mokřadů (holínky nebo průtočná obuv) a oblečení do terénu (dlouhé kalhoty).
Sraz účastníků je v 10:10 na vlakové zastávce Třebeň.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
5. 4. 2019 - Dne 17. května se uskuteční tradiční Muzejní noc. Návštěvníci se při prohlídce stálé expozice muzea setkají s dobovými osobnostmi, které se s s nimi podělí o zajímavosti z Karlových Var i z regionu. Budou mezi nimi například středověký lovec, dáma z kolonády 19. století, architekt zlaté éry Karlových Varů a přijde snad i Jakub Maria Alfred Daublebský ze Sternecku, vyhlášený karlovarský botanik a entomolog.
Muzejní noc nabídne rovněž drobné úkoly pro děti i dospělé, bude možné vyzkoušet si i tzv. „Muzejní výzvu“. Komu se podaří nalézt všechny vystavené exponáty důmyslně schované v koláži? Pro nejúspěšnější jsou přichystány zajímavé odměny.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
5. 4. 2019 - Dne 2. května začne vernisáží v 17 hodin výstava Poohří za časů lovců a sběračů, která seznamuje veřejnost s opomíjeným světem paleolitických a mezolitických lovců a sběračů. Prudce se rozvíjející oblast archeologického zájmu v posledních letech má řadu nových poznatků a objevů, které jsou zde prezentovány expoziční formou. Z nejvýznamnějších lokalit výstava představuje například Karlovy Vary - Tašovice nebo okolí přehrady Skalka na Chebsku.
Výstava je pořádána ve spolupráci s Muzeem Cheb, ÚOP NPÚ v Lokti a s předním odborníkem na štípanou kamennou industrii Mgr. Janem Eignerem z Národního muzea v Praze.
Výstava potrvá do 16. června.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
18. 3. 2019 - Dne 25. dubna se uskuteční křest knihy Prožij osudy 20. století, kterou vydalo Muzeum Karlovy Vary.
Originální skládací komiks přibližuje osudové okamžiky, jimiž procházeli obyvatelé zdejšího kraje v průběhu minulého století. Staleté soužití Němců, Čechů a Židů ukončilo období nacistické nadvlády v letech 1938 – 1945 a události poválečné. Původní elektronická komiksová verze byla vytvořena pro dotykovou obrazovku, která je v expozici muzea. Osudy fiktivních postav příběhu jsou poskládané ze střípků skutečných příběhů. Čtenář se může pokusit vžít do osudových dilemat tehdejších aktérů a rozhodnout se, jak by se v dramatických dějinných situacích zachoval sám. Zároveň může komiks posloužit i pro názornější edukativní činnost a pro snazší pochopení složitých dějinných zvratů 20. století.
Příběhy napsal Jan Nedvěd a ilustrovala Markéta Křečková. Komiks vydává Muzeum Karlovy Vary, p. o. Karlovarského kraje za finanční podpory Karlovarského kraje.
Začátek v 17 hodin.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
18. 3. 2019 - Dne 19. dubna si Muzeum Karlovy Vary připomíná dvouleté výročí otevření nové stálé expozice, kterému předcházela též rekonstrukce muzea. V loňském roce byla rekonstrukce muzea a vybudování nové stálé expozice oceněno v národní soutěži Gloria Musaealis prvním místem v kategorii Muzejní počin roku 2017.
Datum znovuotevření muzea připadá tento rok na Velký pátek, kdy se podle pověstí otevírají poklady. Proto muzeum otevírá své brány a zve všechny zájemce k prohlídce.
Vstup zdarma od 10 do 17 hodin.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
4. 3. 2019 - Dne 13. dubna se uskuteční tradiční jarmark, který nabídne zájemcům ukázky tradičních velikonočních řemesel, která si každý může sám vyzkoušet. Součástí bude i prodejní výstava výrobků, jejichž tématika souvisí s Velikonocemi.
Jarmark se koná od 13.00 do 16.30 hodin.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
4. 3. 2019 - Dne 11. dubna přiblíží historik karlovarského muzea Lukáš Svoboda významné události a data pro město, jejich letopočet končí číslicí 9. Zmíní pravděpodobné založení Karlových Varů 1349, slavné návštěvníky, poslední velký požár města v roce 1759, výbuch Vřídla 1809, otevření Vřídelní kolonády 1879 a další události, jejichž výčet je omezen počátkem II. světové války.
Začátek v 17 hodin.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
5. 2. 2019 - Dne 7. března se uskuteční přednáška Mgr. Milana Augustina, ředitele Státního okresního archivu Karlovy Vary, který přiblíží březnové události roku 1919. Vznik Československé republiky v říjnu 1918 představoval v pohraničních oblastech nového státu nárůst sociálního a národnostního napětí, jež kulminovalo 4. března 1919 masovou demonstrací německého obyvatelstva a jejím násilným potlačením československou armádou. Přednáška nastíní rekonstrukci této události a zároveň poukáže na její příčiny a důsledky.
Začátek v 17 hodin.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
5. 2. 2019 - Od 3. března do 28. dubna potrvá interaktivní výstava, která zavede návštěvníky do světa dvou pověstně nešikovných kutilů známých také jako PAT a MAT, pro něž není žádná komplikace překážkou a své kutění si umí patřičně užít. Zájemcům nabízí animační dílnu s PRAXINOSKOPEM, originální scény a loutky z oblíbeného večerníčku, či na hernu a fotokoutek „na návštěvě u Pata a Mata“. Seznamuje s historií natáčení večerníčkového seriálu i s dějinami animace jako takové.
Malé děti určitě zaujmou molitanové kostky, ze kterých budou moci skládat veselé obrázky s Patem a Matem, starší děti budou moci zúročit své nabité znalosti z výstavy při luštění křížovky. Všichni dohromady ale určitě ocení možnost navštívit komorní kino, které bude pro návštěvníky výstavy promítat film PAT a MAT i film o tom, jak se takový film natáčí.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
9. 1. 2019 - Dne 7. února se uskuteční přednáška archeologa Muzea Karlovy Vary Jiřího Klsáka, který přiblíží historii kostela sv. Linharta nerozlučně spjatou s později založeným městem v nedalekém tepelském údolí. Torzo středověkého kostela se nachází v karlovarských lázeňských lesích. Jak ukázaly historické prameny a archeologický výzkum provedený ve zbytcích kostela v letech 1989 až 1993, kostel sv. Linharta hrál důležitou roli jako farní kostel v této oblasti blízké královskému loketskému hradu již od 13. století. Jako místo duchovní útěchy i posledního odpočinku. Jeho postupný zánik souvisí s přenesením duchovní správy do Karlových Varů na konci 15. století.
Začátek v 17 hodin.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
20. 12. 2018 - Dne 24. ledna se uskuteční přednáška Jaroslava Michálka z Muzea Sokolov, který promluví o vyhledávání, dokumentaci a ochraně svědeckých stromů. V Karlovarském kraji je mnoho míst, která byla v nedávné minulosti z nejrůznějších důvodů lidmi opuštěna. Posledními živými svědky původního určení těchto míst jsou staré stromy – svědecké stromy.
Přednáška začíná v 17 hodin.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
7. 11. 2018 - Muzeum bude o vánočních svátcích a v na přelomu roků 2018/2019 otevřeno v těch to dnech:
do 23. 12. otevřeno
24. - 28. 12. zavřeno
29.- 30. 12. otevřeno
31. 12. - 1. 1. zavřeno
od 2. 1. otevřeno
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
7. 11. 2018 - Dne 15. prosince se uskuteční výtvarná dílna, určená především dětem, která bude zaměřená na výrobu dekoračních mini sáněk ze dřeva, vánočních ozdob, přání vánočních a novoročních a jmenovek na dárky z textilu a papíru s tématikou zimního folklóru a Vánoc.
Dílna potrvá od 14 do 17 hodin.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
7. 11. 2018 - Dne 6. prosince se uskuteční přednáška Karla Řeháčka, historika a pracovníka Státního oblastního archivu Plzeň, který přiblíží události podzimu 1918 na západě Čech. V národnostně smíšených oblastech českých zemí přijali obyvatelé německé národnosti konec války s úlevou, byť její výsledek neodpovídal jejich očekávání. Následující týdny a měsíce byly ve znamení budování nového státního útvaru, ovšem zcela jiného, než si představovali obyvatelé české národnosti. V rozsáhlých pohraničních oblastech, na něž si dělalo nárok nově vzniklé Československo, se konstituovaly samosprávné provincie, jejichž cílem bylo připojení k tzv. Německému Rakousku.
Přednášející se bude věnovat snahám obyvatel německé národnosti o vybudování provincie Deutschböhmen a jejímu neslavnému konci pod tlakem československého vojska i dalším průvodním jevům německé iredenty a projevům protičeskoslovenských nálad na západě Čech v letech 1918–1919.
Přednáška začíná v 17 hodin.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
7. 11. 2018 - Dne 12. prosince začíná výstava přibližující život obyvatel Krušnohoří v zimním období, která se časově zaměřuje na období od druhé poloviny 19. století do poloviny 20. století. Seznamuje s historickým vývojem lyžování, k vidění budou historické lyže, sáně a další sportovní vybavení. Před první světovou válkou a v období mezi válkami se v Krušných horách začal naplno rozvíjet turistický ruch i v zimním období. Na německé i české straně hor vznikla řada lyžařských spolků, stavěly se skokanské můstky i sáňkařské dráhy a konala se zde řada závodů.
Druhá část výstavy představuje, jak prožívali zimní období obyvatelé krušnohorského venkova. Návštěvníci se seznámí nejen s vánočními zvyky, ale také s typickými řemesly, jako bylo krajkářství, knoflíkářství a výroba hraček.
Výstava potrvá do 28. února 2019.
Vernisáž začíná v 17 hodin.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
10. 10. 2018 - Dne 7. listopadu se uskuteční křest knihy historika muzea Lukáše Svobody, který ve své knize pojednává o událostech Křišťálové noci, jak probíhala v největších městech kraje – Karlových Varech, Sokolově, Chebu, Mariánských Lázních a Františkových Lázních. Dále přibližuje osm významných lokalit spjatých s historií Židů, kromě jmenovaných ještě Kynšperk, Hroznětín a Lázně Kynžvart. V knize také popisuje devětatřicet s historií Židů souvisejících lokalit, z nichž šest je spjatých se sběrnými a pracovními tábory.
Začátek v 17 hodin.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
10. 10. 2018 - Dne 1. listopadu se uskuteční přednáška Ireny Michalákové z psychologicko-grafologické společnosti Calix v Praze. Přiblíží, co grafologie odkrývá, s čím grafolog pracuje a k čemu může být grafologie užitečná. Grafologie, tzv. "psychologie písma", je osvědčenou psychodiagnostickou metodou, která je založena na přímém vztahu mezi individuálním rukopisem a psychickými vlastnostmi pisatele. Jedná se o velice účinnou a spolehlivou metodu.
Začátek v 17 hodin.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
11. 9. 2018 - Dne 18. října se uskuteční přednáška historika Lukáše Svobody, který obeznámí posluchače se situací v Karlových Varech a blízkém regionu v osudovém roce 1938. Od jara roku 1938 se politické a společenské poměry značně ve městě přiostřovaly, zejména po vyhlášení takzvaného karlovarského programu z 24. dubna. Zesílily útoky členů a přívrženců Sudetoněmecké strany vůči jejich politickým odpůrcům a židovským obyvatelům. V září po norimberském projevu Adolfa Hitlera započaly ozbrojené útoky na státní zaměstnance a ozbrojené složky československého státu.
Dne 1. října došlo k zabrání československého pohraničí Třetí říší, čímž se místní Židé stali méněcennými občany státu. V listopadu došlo k takzvané Křišťálové noci, která předznamenala další neblahý osud Židů nejen z Karlovarska.
Začátek v 17 hodin.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
5. 8. 2018 - Dne 27. září se uskuteční přednáška k aktuální výstavě, na níž historik Jan Nedvěd seznámí návštěvníky se situací v šedesátých let v západním československém pohraničí, s podmínkami, v kterých uzrávalo reformní přesvědčení členů KSČ i veřejnosti. Poukáže na vývoj od lednového tání, přes přelomovou okresní stranickou konferenci, a také se pozastaví nad aspekty jara a léta v lázeňském městě a v regionu. Ukáže na tlaky sovětských a východoněmeckých komunistických představitelů i na snahy sovětské KGB o destabilizaci poměrů. Věnovat se bude srpnové invazi, stabilizaci poměrů konce roku 1968 a také počátkům normalizace.
Začátek v 17 hodin.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
5. 8. 2018 - Dne 19. září začne výstava, která se věnuje období konce šedesátých let, osudné invazi a normalizaci počátku let sedmdesátých minulého století. Provede návštěvníky dobou plnou nadějí a uvolněných poměrů přes násilnou okupaci až po návrat ke stalinským pořádkům počátku sedmdesátých let. Návštěvníci budou moci zhlédnout kavárnu ve stylu druhé poloviny šedesátých let, počátek sedmdesátých let bude ilustrovat symbol Karlových Varů z té doby - hotel Thermal a jeho originální interiérová výbava.
Výstavu pořádá Muzeum Karlovy Vary ve spolupráci se Státním okresním archivem v Karlových Varech a za podpory Ministerstva kultury České republiky. Partnery výstavy jsou Hotel Thermal Karlovy Vary a Barrandov Studio, kteří poskytli ze svých fondů předměty pro výstavu.
Výstava potrvá do 2. prosince.
Vernisáž se koná 19. září v 17 hodin.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
9. 7. 2018 - Dne 21. srpna se uskuteční křest odborné publikace historika Jana Nedvěda, kterou vydává Muzeum Karlovy Vary. Kniha představuje, z jakých kořenů vycházelo reformní hnutí nebo za jakých podmínek se vyvíjela společnost v šedesátých letech. Soustředí se na osudný rok 1968, jak jej zažívali vedoucí komunisté a obyvatelé Karlových Varů. Demokratizační změny publikace představuje slovy a činy funkcionářů okresního vedení KSČ, zároveň zmiňuje také méně známé skutečnosti roku 1968 v kontextu Karlových Varů. Invazí a prvními dny okupace provedou čtenáře nejen oficiální záznamy, ale i účastníci se svými vzpomínkami. Kniha je sestavena z archivních materiálů, z odborné literatury, ze zpráv dobového tisku, z fotografií a dalších obrazových materiálů, nebo ze vzpomínek aktérů obrodného procesu, invaze a normalizace v karlovarském okresu.
Začátek v 17 hodin.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
11. 6. 2018 - Dne 4. července se uskuteční v rámci mezinárodního filmového festivalu akce k výstavě Jarmily Muchy Plockové, na níž představí umělecký ředitel společnosti Moser Lukáš Jabůrek, s níž Jarmila Mucha Plocková spolupracuje, uvedení nové kolekce Mucha – Moser. Součástí celého programu bude i komentovaná prohlídka výstavy Alfons Mucha / Jarmila Mucha Plocková a hudební vystoupení.
Začátek v 15 hodin.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
11. 6. 2018 - Dne 20. června začíná vernisáží jedinečná výstava, která vzdává hold uměleckému řemeslu, a to v návaznosti na dílo Alfonse Muchy v díle jeho vnučky Jarmily Mucha Plockové. Vzácné dědictví představí rodovou i řemeslnou kontinuitu od plakátů a návrhů světoznámého umělce po autorskou tvorbu jeho pokračovatelky. Návštěvníci spatří originální šperky podle nezrealizovaných návrhů Alfonse Muchy a také vlastní tvorbu šperkařskou, sochařskou, sklářskou i textilní. Všechna umělecká díla jsou výsledkem mnoha uměleckých řemesel, kterým bude na výstavě rovněž vznesen hold.
Výstava byla pro velký zájem prodloužena do 2. září.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
10. 4. 2018 - Dne 26. května se uskuteční tradiční Muzejní noc. Nabídne sérii kurátorských prohlídek sekcí stálé expozice. Prohlídky se uskuteční současně ve třech okruzích - archeologie a historie regionu, historie města Karlovy Vary a příroda regionu. Průvodci budou odborní pracovníci muzea. Délka prohlídky potrvá přibližně půl hodiny, začátky budou vždy ve čtvrt, tedy v 18.15, 19.15, 20.15 a 21.15. Na dvoře muzea bude v případě příznivého počasí archeologická dílna. Hudební doprovod Jindřich Tolar. Všechny prohlídky jsou bezplatné.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
10. 4. 2018 - Dne 12. května se uskuteční divadelní představení Divadla KK založené na známé pohádce Josefa Čapka potěší malé i velké diváky známými příběhy o pečení dortu, mytí podlahy, žížale kterou se nedají zašít kalhoty a panence co tence plakala. V představení zazní řada písniček.
Začátek v 16 hodin.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
7. 3. 2018 - Dne 12. dubna se uskuteční přednáška čapkovského badatele Hasana Zahiroviće ze Slezské univerzity v Opavě. Přednášející přiblíží osobnosti a místa, které nadšený fotograf Karel Čapek zachytil svým objektivem, odhalí některá tajemství jeho fotografií a promluví i o dalších zálibách proslulého autora.
Přestože Čapkovo fotografování trvalo poměrně krátce, podařilo se mu vytvořit stovky fotografií. Karel Čapek tvrdil, že vydařené zátiší už není fotografické umění, nýbrž zvláštní fotografické štěstí. Další, snad ještě známější Čapkovou zálibou bylo zahradničení a pěstování kaktusů. Proto mu dělalo velkou radost, když mohl plody své práce vyfotografovat.
Začátek v 17 hodin.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
8. 2. 2018 - Dne 24. března se uskuteční jarmark spojený s tvůrčími dílnami, kde si účastníci mohou vyzkoušet tradiční malování vajec voskem, pletení několika druhů pomlázek a další zvyky.
Velikonoční jarmark potrvá od 12.30 do 16.30 hodin.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
8. 2. 2018 - Dne 15. března se uskuteční přednáška karlovarské genealožky Marty Lihmové, která přiblíží genealogii – pomocnou historickou vědu, která zkoumá vztahy mezi lidskými jedinci, vyplývající z jejich společného rodového původu. Genealogie se zabývá buď studiem jednotlivých osobností, nebo sledováním proměn jednotlivých druhů vztahů. Soukromý zájem v této oblasti bývá označován starším názvem jako rodopis, neboli vytváření rodokmenu své rodiny.
Začátek v 17 hodin.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
8. 2. 2018 - Dne 21. března začíná výstava představující spisovatele, novináře a intelektuála Karla Čapka také jako autora, který vytvořil na svou dobu unikátní fotografické dílo. Aktivně však fotografoval pouze dva roky, fotografování pro něho bylo jen jednou z mnoha aktivit, kterou chtěl poznat a popsat. Snímky třídil do tematických celků s názvy Portréty, T. G. M., Osobní, Zátiší, Zvířata, Květiny, Zahrada, Slovensko, Cesty, Typy, Architektura, Krajiny.
Nejznámějším Čapkovým fotografickým dílem se stala Dášeňka čili Život štěněte, s nímž se seznámili čtenáři na sklonku roku 1932. Za jeho fotografický nejpozoruhodnější odkaz se považují portréty osobností, v nichž specifickou roli mají portréty prvního československého prezidenta. Největší emotivní náboj mají Čapkovy snímky zátiší a motivy z přírody, které nejvěrohodněji odrážejí jeho osobnost. Silným dokumentaristickým talentem a nadčasovostí zaujmou snímky z cest.
Výstava je pořádaná ve spolupráci s Národním technickým muzeem v Praze.
Výstava potrvá do 10. června.
Vernisáž začíná v 17 hodin.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
17. 1. 2018 - Dne 22. února se uskuteční přednáška primatologa Stanislava Lhoty, který bude hovořit o výzkumu a ochraně vzácných lidoopů v horském pralese na severu Sumatry. Orangutani obývají především tropické deštné pralesy v teplých nížinách. Většina takových pralesů už ale dnes zmizela, a tak se s orangutany lze často setkat v prostředí, kam ještě nestačil proniknout člověk.
Začátek v 17 hodin.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
12. 12. 2017 - Dne 25. ledna se uskuteční přednáška Ing. Arch. Petra Šimra, autora výstavy Svět kostiček. Představí svou vlastní tvorbu, osvětlí slovníček pojmů kostkařů “AFOLů“ – dospělých fanoušků Lego kostek (The Adult Fan of Lego) a představí světové legaře.
Začátek v 17 hodin.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
12. 12. 2017 - Vernisáží 17. ledna začíná výstava exponátů ze světově proslulé stavebnice, která si získala srdce dětí i dospělých. Představí část rozsáhlé sbírky továrních lego setů a část vlastní „MOC“ (My Own Creation – má vlastní tvorba) tvorby Ing. Arch. Petra Šimra ("Peesko"). Výstava nabídne filmovou tvorbu stavebnice, diorama lego technic, MOC vlaky Peesko, ale také Duplo vláčkodráhu a dětský koutek s Duplo stolky a kostkami nebo lego classic stolem.
Výstava potrvá do 4. března.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
3. 11. 2017 - Dne 16. prosince se uskuteční poslední z doprovodných akcí k výstavě Betlémy a obyčeje. Vánoční výtvarná dílna, určená dětem i rodičům, je zaměřená na výrobu vánočních dárečků, ozdob na stromeček, přáníček a zdobení perníčků. Účastníci si mohou vyrobit např. Andílky z korálků či papírová přání, perníčky ke zdobení budou k dispozici.
Dílna potrvá od 13.30 do 16.30 hodin.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
3. 11. 2017 - Dne 10. prosince zahraje Divadlo Letadlo dětem vánoční pohádku Vánočka. Hudební pohádka je o mlsném chlapci Jiříkovi, který nejí zdravé dobroty, ani je neochutná, a proto ani neví, jak vlastně chutnají. Pomůže mu dobrá čarodějnice Nososlava? Děti se také mohou těšit na úplně novou koledu.
Začátek v 16 hodin.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
3. 11. 2017 - Dne 3. prosince se v rámci doprovodných akcí k výstavě Betlémy a obyčeje uskuteční výtvarná dílna určená především dětem, ale i rodičům. Účastníci dílny si vyrobí z papírové krajky s vánočními motivy ozdobné svícny. Kromě svícnů je možné si z papírové krajky vyrobit i přáníčka a ozdoby.
Dílna se uskuteční od 15 do 17 hodin.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
10. 10. 2017 - Dne 30. listopadu se uskuteční přednáška u příležitosti letošního Roku českého baroka, v níž historik architektury Lubomír Zeman přiblíží množství památek z doby baroka v Karlovarském kraji, které představují doslova skvosty a poklady z hlediska českých zemí, ale i Evropy. Zaměří se na nejvýznamnější stavby a místa, poukáže ale také na tvůrce, umělce i jejich mecenáše, kteří dnes již neprávem upadli do zapomnění a bez jejichž erudice by ale tato díla nikdy nevznikla.
Přednáška se koná ve spolupráci s Karlovarským krajem.
Začátek v 17 hodin.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
10. 10. 2017 - Dne 16. listopadu uzavře cyklus Muzejní akademie přednáškou přírodovědec muzea Jan Matějů, který osvětlí, co mají společného G. Agricola, J. W. Goette, Kašpar M. hrabě Šternberg, G. C. Laube, J. Hloušek a mnoho dalších. V přednášce představí střípky ze slavné historie přírodovědného bádání ve zdejším regionu a také zajímavosti z přírodovědných sbírek muzea.
Součástí Muzejní akademie jsou komentované prohlídky nové stálé expozice, které tematicky navazují na danou přednášku.
Začátek v 17 hodin.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
10. 10. 2017 - Dne 12. listopadu provede v den dernisáže výstavou karlovarského umělce její autorka Božena Vachudová, která dílo Vlastimila Květenského přiblíží zasvěceným výkladem.
Začátek v 15 hodin.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
10. 10. 2017 - Dne 9. listopadu se uskuteční přednáška ke stoletému výročí bolševického převratu v Rusku roku 1917. Historik muzea Jan Nedvěd představí událost, jež přinesla východní Evropě totalitní společenské a státní uspořádání známé jako komunismus. Přednášející se zaměří na nepravdy, mýty a ideologická překroucení související s převratem a etablováním sovětské moci, ale také na mezinárodní, politické, ekonomické, společenské, kulturní a další dopady na Rusko a Evropu.
Začátek v 17 hodin.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
10. 10. 2017 - Dne 2. listopadu se uskuteční další přednáška cyklu Muzejní akademie, v níž archeolog muzea Jan Tajer přiblíží vývoj archeologického bádání na území Karlovarského kraje od dob J. W. Goetha až po současnost. V krátkosti představí nejzajímavější osobnosti a badatele.
Součástí Muzejní akademie jsou komentované prohlídky nové stálé expozice, které tematicky navazují na danou přednášku.
Začátek v 17 hodin.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
10. 10. 2017 - Vernisáží dne 29. listopadu začíná výstava, která přiblíží krajové zvyky, pranostiky a pověry na Karlovarsku v době od počátku adventu, během svátků vánočních, na Silvestra a Nový rok až do Tří králů. Představí historii betlémů a typických hraček z Krušnohoří, k vidění budou historické betlémy ze sbírky muzea - skříňkové z oblasti Krušných hor i stavěné, například karlovarský betlém řezbáře Jiřího Laina.
Během trvání výstavy se uskuteční řada doprovodných akcí zejména pro děti.
Výstava potrvá do 7. ledna 2018.
vernisáž začíná v 17 hodin.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
13. 9. 2017 - Dne 19. října pokračuje cyklus Muzejní akademie přednáškou geologa a balneotechnika RNDr. Tomáše Vylity, Ph.D., který seznámí s výsledky nových průzkumných prací o vývoji zřídelní struktury, o stáří vřídlovcových těles a způsobech jejich využití v minulosti či o divokých vývěrech termy, které
jsou - navzdory skutečnosti, že Vřídlo, termální voda a její účinky jsou obecně známým základem prosperity karlovarského lázeňství po mnoho set let – často překvapující. Ozřejmí i nově připravované geologické práce v blízkosti Vřídla.
Součástí Muzejní akademie jsou komentované prohlídky nové stálé expozice, které tematicky navazují na danou přednášku.
Začátek v 17 hodin.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
13. 9. 2017 - Dne 5. října poikračuje cyklus Muzejní akademie přednáškou historika Mgr. Lukáše Svobody, který přiblíží především historii karlovarského střeleckého spolku (ostrostřelci). Spolek byl založen v první třetině 17. století. Dále se bude věnovat spolkům, které vznikly především v polovině 19. století, například dobrovolní hasiči, záchranný sbor, tělovýchovný spolek, pěvecké sbory. Na závěr přednášející promluví o sportovním klubu I. S. C. C. (International Sport Club Carlsbad). U každého spolku zmíní rovněž hlavní osobnosti, které v něm působili.
Součástí Muzejní akademie jsou komentované prohlídky nové stálé expozice, které tematicky navazují na danou přednášku.
Začátek v 17 hodin.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
9. 8. 2017 - Dne 21. září se uskuteční druhá přednáška z cyklu Muzejní akademie, v níž seznámí Mgr. Kristýna Matějů, Ph. D. posluchače s historií lázeňské léčby od středověku až do 20. století, dobovými představami o fungování lidského těla a extrémními léčebnými metodami. Připomene také to, jak se lázeňství projevovalo na chodu města i jeho architektonické podobě a připomene významné karlovarské lékaře.
Začátek v 17 hodin.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
9. 8. 2017 - Dne 7. září se uskuteční první přednáška cyklu Muzejní akademie, v níž přiblíží historik PhDr. Stanislav Burachovič prvopočátky karlovarského muzejnictví od prvního muzea, kterým bylo soukromé muzeum Antona Pittroffa, přes další muzea, která v Karlových Varech vznikala, až po Muzeum Karla Marxe.
Začátek v 17 hodin.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
9. 8. 2017 - Od 7. září do 16. listopadu potrvá cyklus přednášek Muzejní akademie připravený ke 150. výročí muzea.
Přednášky se budou konat ve dvoutýdenních intervalech.
Přehled přednášek:
- Nejstarší historie muzeí v Karlových Varech - od soukromého muzea Antona Pittroffa až po muzeum Karla Marxe (PhDr. Stanislav Burachovič)
- Hautfresser a spol. aneb Vývoj lázeňské léčby v Karlových Varech (Mgr. Kristýna Matějů, Ph.D. )
- Přírodovědné sbírky muzea – přírodovědci a přírodovědné spolky v Karlových Varech a okolí (RNDr. Jan Matějů, Ph.D.)
- Karlovarské spolky a kluby před 1. světovou válkou (Mgr. Lukáš Svoboda)
- Historie archeologického bádání na Karlovarsku a archeologie v Muzeu Karlovy Vary (Bc. Jan Tajer)
- Vřídlo, vřídelní voda a vřídlovec (RNDr. Tomáš Vylita, Ph.D.)
Součástí Muzejní akademie jsou komentované prohlídky nové stálé expozice, které tematicky navazují na danou přednášku.
Přesná data a jména přednášejících naleznete na www.kvmuz.cz.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
9. 8. 2017 - Dne 13. září začíná vernisáží výstava výběru z tvorby výtvarníka Vlastimila Květenského představující dílo mimořádného představitele nového pojetí v oboru keramické plastiky jakožto sochařského projevu. V umění karlovarského regionu zanechal tento výtvarník neopominutelnou stopu, veřejný prostor města obohatil řadou monumentálních děl. Jako jeden z mála umělců působících v Karlových Varech neopominutelným způsobem vřadil svoje tvůrčí výsledků do evropského kontextu keramického umění druhé poloviny 20. století.
Výstava potrvá do 12. listopadu.
Vernisáž začíná v 17 hodin.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
13. 6. 2017 - Dne 5. července začíná vernisáží retrospektivní výstava oděvní tvorby Heleny Fejkové, zaměřená na kolekce inspirované architekturou, historickými obdobími i výtvarným uměním. Výstava je doplněna velkoformátovými fotografiemi Gabiny Fárové, Dušana Šimánka, Marie Votavové, Pavla Hejného, Michala Hančovského a dalších.
Originální modely z let 1990–2017, včetně fotografií a filmů z nejzajímavějších přehlídek, tvoří zajímavou sbírku, která ukazuje nejen vývoj rukopisu autorky a design kolekcí, ale i řemeslné provedení a další souvislosti aktuální české módy.
Výstava HELENA FEJKOVÁ – ART INSPIRATION je výraznou modifikací původního projektu „Helena Fejková a české textilky“, který prvně uvedlo v roce 2011 pražské Uměleckoprůmyslové muzeum v Muzeu textilu v České Skalici. Expozice zachycuje také mimořádnou inscenaci Ballet & Fashion, kterou v premiéře uvedlo 6. 1. 2017 pražské Národní divadlo. Spolupráce Baletu ND a Heleny Fejkové v režii Zuzany Šimákové, která spolu s Petrem Zuskou vytvořila i choreografii, představila totiž zcela novou formu prezentace tance, hudby a oděvního designu.
Výstavu uvede Marek Eben, za účasti autorky se bude ve foyeru muzea konat malá módní přehlídka, své hudební umění předvede rusko-kanadská klavíristka Viviana Sofronitsky žijící v Praze.
Vernisáž začíná v 17 hodin.
Výstava potrvá do 3. září.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
17. 5. 2017 - Dne 27. května se uskuteční tradiční Muzejní noc. Kurátoři sbírek připravili komentované prohlídky jednotlivých částí nové stálé expozice. Prohlídky se odehrají současně ve třech okruzích - archeologie a historie regionu, historie města Karlovy Vary a příroda regionu. Začátky komentovaných prohlídek: 18.30, 19.30 a 20.30 hodin.
Návštěvníci muzejní noci mohou zhlédnout rovněž prezentaci o průběhu rekonstrukce muzea, otevřena bude také výstava o historii muzea a jeho rekonstrukci.
Připraveny budou také drobné soutěže pro děti. Zájemci mohou vyzkoušet například pravěkou vrtačku kamenných seker nebo se pokusit rozdělat oheň pomocí luku a dřívek. Návštěvníci uvidí jediného jedovatého savce z naší fauny, prohlédnou si bronzový poklad z Mezirolí nebo střelecký terč H.Mattoniho. Vše doplní hudební vystoupení.
Muzeum bude přístupné od 17.30 hodin.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
17. 5. 2017 - Dne 24. června se uskuteční komentovaná prohlídka nové expozice na téma "Historie města Karlovy Vary". Průvodcem bude historik muzea Lukáš Svoboda.
Prohlídka začíná v 16 hodin.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
17. 5. 2017 - Dne 17. června se uskuteční komentovaná prohlídka nové expozice na téma "Historie regionu". Průvodcem bude historik muzea Jan Nedvěd.
Prohlídka začíná v 16 hodin.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
17. 5. 2017 - Dne 11. června se uskuteční komentovaná prohlídka nové expozice na téma "Archeologie a raná historie regionu". Průvodcem bude archeolog muzea Jan Tajer.
Prohlídka začíná v 16 hodin.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
17. 5. 2017 - Dne 3. června se uskuteční komentovaná prohlídka nové stálé expozice s tématem "Příroda regionu". Průvodcem bude přírodovědec muzea Jan Matějů.
Prohlídka se koná od 16 hodin.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
22. 3. 2017 - Dne 20. dubna zahajuje Karlovarské muzeum po dvouleté rekonstrukci opět provoz, a to otevřením zcela nové, multimediální podoby stálé expozice. Expozice připravená ke 150. výročí existence muzea přibližuje v nově upravených sálech a s využitím moderních technologií historii města Karlovy Vary, přírodu a dějiny Karlovarska, ukázky mineralogického bohatství. Archeologické nálezy, osídlení regionu, počátky měst a hornické činnosti v kraji. Historie a rozvoj lázeňského města od 15. století po dnešek, slavní karlovarští lékaři a návštěvníci. Expozici mimo unikátních sbírkových předmětů doplňuji modely a kopie sbírek, středověké a barokní plastiky, část Jáchymovské renesanční knihovny, dějiny a rozvoj lázeňství, karlovarská řemesla, ukázky produkce sklárny Moser a karlovarských porcelánek.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
7. 8. 2015 - Dne 29. srpna se uskuteční velmi zajímavá exkurze do přírody pod vedením RNDr. Jana Matějů. Účastníkům nabídne možnost vidět ukázky velmi vzácných korýšů – listonohů letních a žábronožek letních, kteří žijí v kalužích na tankových cestách, a další ukázky zajímavé fauny a flóry a povídání o vlivu vojenských cvičení na přírodu. Přibližně čtyři kilometry dlouhá procházka povede po cvičišti bojových vozidel v oblasti bývalé osady Tureč.
Místem srazu je parkoviště u vjezdu do vojenského újezdu Hradiště poblíž bývalé osady Sedlec (cca 3 km západně od Mašťova, místo srazu 50.2627994°N, 13.2325294°E). Toto místo je dostupné pouze individuální dopravou. Sraz na parkovišti je ve 14 hodin.
Počet účastníku na exkurzi je limitovaný (30 osob) a je nutné se předem registrovat! Pouze předem registrovaným účastníkům bude umožněn vstup do vojenského újezdu.
Registrovat se můžete pomocí on-line formuláře zde: https://docs.google.com/forms/d/1BbiavWAxbXG7SG16ss4I75LZimprPfCqxEQp9X48F8/viewform?usp=send_form
Pokud máte potíže se zobrazením nebo odesláním tohoto formuláře, můžete jej vyplnit ve Formulářích Google -https://docs.google.com/forms/d/1BbiavWAxbXG7SG16ss4I75LZimprPfC-qxEQp9X48F8/viewform?c=0&w=1
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
22. 10. 2014 - Dotkněte se muzea je aktivita v rámci probíhajícího projektu Učíme se v muzeu a je určená žákům 2. stupňů základních škol a nižších ročníků víceletých gymnázií. Zábavně-vzdělávací projekt nabízí čtyři různé programy - Zde založím město, Cesta za předky, Poklady země a Příroda kolem nás. Od počátku října se v muzeu vystřídalo již několik desítek žáků.
Podrobné informace jsou na www.ucimesevmuzeu.cz.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
22. 10. 2014 - Dne 13. listopadu se uskuteční přednáška Ing. Stanislava Wiesera, dlouholetého dobrovolného a později i profesionálního pracovníka Správy CHKO Slavkovský les. Chráněná krajinná oblast Slavkovský les byla vyhlášena pro ochranu přírodních a kulturních hodnot. Stanislav Wieser připravil formou obrazové dokumentace nahlédnutí na problémy i úspěchy, které tuto ochranu provázely.
Začátek je v 17 hodin.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
6. 10. 2014 - Do 30. listopadu potrvá výstava připravená u příležitosti výročí rozsáhlou oblast chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. Výstava představuje Slavkovský les s jeho nejvýznamnějšími přírodními a kulturními hodnotami, pro které se stal chráněnou krajinnou oblastí. Přibližuje samotný proces vyhlášení CHKO včetně významných osobností, které stály u jejího vzniku, významné události z historie ochrany přírody v regionu a historii časopisu Arnika. Výstavu doplňují dobové dokumenty, fotografie, ukázky hornin, preparáty živočichů a herbářové položky vztahující se k místní přírodě.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
3. 9. 2014 - Do 28. září trvá výstava soch Olbrama Zoubka, jednoho z nejvýznamnějších českých sochařů současnosti. Výstava představuje výběr osmadvaceti soch, které vytvořil v letech 1982 – 2010 a které v muzeu sám instaloval. Autorův osobitý styl integrálního figuralismu, který vyvinul, je charakteristický zredukovaným vytvarováním plastik, výraznou vertikalitou, rozrušeným povrchem a Zoubkovou spřízněností a reakcí na antické dědictví.
Součástí expozice jsou rovněž fotografie Zoubkových realizací, z nichž v obecném povědomí jsou nejvíce zapsány Náhrobek Jana Palacha a Památník obětem komunismu na úpatí Petřína. Tvorbu a život Olbrama Zoubka přiblíží návštěvníkům výstavy také filmy z archivu České televize.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
22. 5. 2014 - Dne 25. června se uskuteční beseda s malířkou a herečkou ivou Hüttnerovou u příležitosti její aktuální výstavy obrázků. Iva Hüttnerová bude vyprávět o své malířské tvorbě, divadle, o Karlových Varech a dalších tématech. začátek v 17 hodin.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
22. 5. 2014 - Dne 7. června se uskuteční tradiční akce Muzejní noc, letos tematicky zaměřená na konec starého věku a připomenutí stoleté výročí 1. světové války. Program nabídne přednášky o zlatém věku Karlových Varů a o tom, proč staré časy nebyly až tak dobré. Pouliční divadlo Viktora Braunreitera bude interpretovat vlastní humorný pohled na zlatý věk Karlových Varů. V expozici se bude konat komentovaná prohlídka a program doprovodí hudební skupina Swing Melody Ostrov. Začátek v 17 hodin.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
2. 5. 2014 - Dne 21. května se uskuteční přednáška, v níž historik Mgr. Lukáš Svoboda přiblíží klasická řemesla dřívějších dob, kterými byly Karlovy Vary a další místa zdejšího regionu známé. Přímo v lázeňském městě kvetlo puškařství, cínařství, jehlářství, výroba a oprava hodin. Z krušnohorských řemesel byly nejproslulejší především krajkářství a knoflíkářství. Přednášku doprovodí množství obrázků.
Začátek v 17 hodin.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
2. 5. 2014 - Od 8. května do konce června potrvá výstava, která představuje výběr z bohaté tvorby herečky a malířky Ivy Hüttnerové. Její půvabné obrazy s osobitým výtvarným stylem jsou součástí stálých expozic naivního umění v Paříži a Hamburku. Iva Hüttnerová je jako malířka rovněž zastoupena v zahraničních encyklopediích. Malovat začala v roce 1973, první výstavu měla o rok později ve foyeru karlovarského divadla, kde byla tehdy v angažmá.
"Hodně mých obrázků je z časů dávno minulých, kdy jezdilo jen pár aut, dámy nosily klobouk i do mlékárny, cídily rodinné stříbro a větraly pruhované duchny… A jejich jediným cílem bylo učiniti manžela šťastným. Asi bych takhle žít nechtěla a neuměla, ale zdá se mi, že tenkrát čas utíkal pomaleji. Pánové byli galantnější, dámy elegantnější a lidé slušnější. Kousek téhle poklidné atmosféry mi uvízl v duši z dětství u babičky. Možná proto se do téhle doby tak ráda vracím ve svých obrázcích," říká autorka.
Velkou inspirací jí je divadlo, kabarety, cirkusy, uličky staré Prahy s malebnými obchůdky, hospody, láska ve všech jejích podobách...
Vernisáž 7. května v 17 hodin.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
1. 4. 2014 - Ve středu 16. dubna se uskuteční přednáška historika PhDr. Stanislava Burachoviče, který přiblíží početné velikonoční zvyky specifické pro zdejší region, jak je v době do 2. světové války lidé dodržovali od Zeleného čtvrtka do Velikonočního pondělí. Přednášející poutavé vyprávění o zvycích, o nichž dnes již lidé nemají tušení, doplní řadou obrázků. Začátek v 16 hodin.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
1. 4. 2014 - Ve středu 16. dubna se uskuteční celodenní Velikonoční dílny, při nichž se návštěvníci seznámí s různými řemesly, která souvisejí s Velikonocemi a současně si je budou moci i vyzkoušet - malování a zdobení kraslic, drátování velikonočních vajíček, pletení velikonočních pomlázek, vyřezávání ze dřeva, ruční šití hraček, paličkování krajek, pletení košíků, korálkování. Prodej řemeslných a rukodělných výrobků. Dílny se uskuteční od 10 do 16 hodin.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
1. 4. 2014 - V sobotu 12. dubna uvede karlovarské loutkové divadlo „Až naprší a uschne“ autorskou pohádku, plnou napětí i humoru. V pohádce nebudou, jak název napovídá, chybět ani čerti. Vedle živých účinkujících – Petra Erbena, Jan Kindla a Jana Kindla ml. uvidí diváci v akci loutky, které se dřívě vyráběly podle předloh Mikoláše Alše. Začátek v 16 hodin.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
1. 4. 2014 - V sobotu 12. dubna se uskuteční celodenní jarmark, který nabídne ukázky různých řemesel, které souvisejí s Velikonocemi - malování a zdobení kraslic, pletení velikonočních pomlázek, vyřezávání ze dřeva, paličkování krajek, pletení košíků, korálkování. Návštěvníci si budou moci řemesla vyzkoušet. Vystavené řemeslné a rukodělné výrobky jsou prodejní.
Jarmark se uskuteční od 10 do 16 hodin.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
25. 2. 2014 - Až do 6. dubna trvá výstava edukativní a interaktivní výstava Poznávej se, která hledá nové formy vzdělávání a podněcuje zájem o vědu, techniku a přírodní obory. Nenucenou formou nabízí výuku a poznávání prostřednictvím interaktivních zábavných prvků, rozvíjí tvůrčí schopnosti a poznávání sebe sama. Výstava je zapůjčená z iQ parku Liberec.
Výstava je oproti běžné otvírací době přístupná sedm dní v týdnu od 9 do 17 hodin.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)
25. 2. 2014 - Dne 21. března 2014 se koná další z cestopisných přednášek. Tentokrát RNDr. Jiří Šafář z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR a jeho žena Mgr. Dana Šafářová, Ph.D. z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci poutavým vyprávěním a množstvím fotografií přiblíží cestu napříč Ugandou. Putovali savanou i pralesem, navštívili šest národních parků a své objektivy zaměřovali nejen na krásná africká zvířata, ale i na život mimo chráněná území divočiny.
Začátek je v 17 hodin.
(
Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)