Muzeum Od verpánku k Baťovi

Kraj Středočeský

Web: http://www.zamek-zruc.cz
E-mail: infocentrum@mesto-zruc.cz

Otevírací doba je shodná s otevírací dobou na zámku ve Zruči nad Sázavou. Sezona probíhá od konce dubna do konce září.

V sezoně je otevřeno každý den od 9:00 – 11:30 a od 12:30 – 17:00 hod.

Mimo sezonu jen pro větší počet návštěvníků a po předběžné dohodě na infocentru: 327 531 329.
Fotografie - Muzeum Od verpánku k Baťovi
Dospělí - 40 Kč. Děti, studenti a senioři 20 Kč.

Fotografie Fotografie Fotografie
V roce 1727, kdy bylo zavedeno cechovní zřízení, bylo na Zručsku ševců a koželuhů tolik, že se okamžitě semkli
do samostatného cechu. V roce 1939 sem pak přišla ze Zlína firma Baťa
a vystavěla obuvnickou továrnu, kam přišlo za prací tolik lidí, že se počet obyvatel Zruče nad Sázavou více než ztrojnásobil. Baťovy závody se udržely i v době 2. světové války a posléze i po znárodnění v roce 1948.Místní podnik dostal nové jméno, a to Sázavan, a postupně se začal specializovat na výrobu obuvi pro děti. S tímto sortimentem se dostal i na světové trhy. Botičky ze zručského Sázavanu byly dokonce označovány visačkou s logem žirafy, což na světových trzích znamenalo „absolutně nezávadná obuv“. Práci ve všech obuvnických závodech nacházelo mnoho lidí z širokého okolí. V našem městě se dokonce nacházela učňovská, později i střední škola.
Velké změny v továrně nastaly po sametové revoluci v roce 1989.
Národní podnik Sázavan se transformoval na akciovou společnost.
Nad tím, co se dělo potom, ještě dodnes někteří bývalí zaměstnanci
kroutí nevěřícně hlavou. Kdysi tak velký a slavný výrobce dětské obuvi začal postupně výrobu omezovat a nakonec ji zcela ukončil. Stovky lidí zůstaly bez práce. Ze slavného podniku zůstal jen strojírenský závod Sázavan-Strojírny, a. s., dnes WIKOV Sázavan s.r.o..
Na obuvnickou výrobu však místní lidé nezapomněli a zřízení muzea
přivítali. Sami nabízeli spolupráci při jeho tvorbě a věnovali některé zajímavé materiály a exponáty. Pomoc v podobě finančních příspěvků poskytoval průběžně i Středočeský kraj. Přijďte si k nám zavzpomínat.

Napište krátkou recenzi k: Muzeum Od verpánku k Baťovi