Regionální muzeum v Kolíně - Veigertovský dům

základní: 50,– Kč /dospělí/
zlevněné: 25,– Kč /děti, studenti, důchodci 60+, držitele karet EYCA/
rodinné: 125,– Kč /2 dospělí + max. 3 děti od 6 let do 15 let/
zdarma: /děti do 6 let, děti z Dětského domova (DD), ZTP, ZTPP, AMG, členové Klubu přátel Regionálního muzea v Kolíně/
Při zajištění prohlídky mimo běžnou otevírací dobu bude ke vstupnému účtován příplatek 100 %.
Fotografie Fotografie Fotografie
Dějiny Veigertovského domu

Expozice umístěná v gotických sklepeních seznamuje s historickým a stavebním vývojem domu od 13. do 21. století. Vystaveny jsou početné archeologické nálezy, objevené v rámci výzkumu v letech 2014 - 2015. Jednou z dominant expozice je model, který přibližuje podobu domu na počátku 19. století.

Bitva u Kolína

18. června 1757 se u Kolína odehrála bitva, ve které císařsko-královská armáda se saskými spojenci poprvé porazila armádu pruského krále Friedricha II. a ve svých důsledcích byla udržena územní integrita Českého království. Marie Terezie v dopisu vítězi u Kolína, polnímu maršálovi Leopoldu Daunovi, její význam zhodnotila jednoznačně: „Monarchie je Vám zavázána za svoji záchranu, stejně jako já za své bytí...“ Expozice představuje reprezentativní kolekci chladných a palných zbraní z období slezských válek, kterou doplňuje replika jednoliberního děla. Bitevní výjev je zakomponován do oltářního obrazu Apoteóza sv. Václava od Václava Prokopa Kramolína. Dále se zde nachází střelecký štít Quida Mánesa s romantickou představou udělení Vojenského řádu Marie Terezie polnímu maršálu Daunovi. Závěrečný útok císařské jízdy zachycuje obraz Karla Tůmy a rozměrná studie Ludvíka Vacátka. Schematický model s dobovou krajinou zobrazuje rozhodující okamžik bitvy – první fázi rozbití útoku pruské pěchoty masivním protiútokem císařské jízdy. Interaktivní displej modelu poskytuje údaje ke znázorněným jednotkám. Další informace, vyobrazení a fotografie nabízejí dotyková obrazovka a prezentace bitvy.

Napište krátkou recenzi k: Regionální muzeum v Kolíně - Veigertovský dům...