Aktuality - Městské muzeum a galerie Polička a Centrum Bohuslava Martinů
9. 6. 2022 - Poličské muzeum představuje zbrusu novou a plně interaktivní výstavu, kterou vytvořilo ve spolupráci s oblíbenou výtvarnicí Vendulou Hegerovou. Již během prvních dnů si ji nenechalo utéct na desítky spokojených návštěvníků a mnozí z nich se rádi vrací. Výstava nese ohlasy od spokojených rodičů i malých „svišťů“.
„Vřele doporučuji! Za mě nejlepší interaktivní výstava, na které jsme byli,“ napsala na sociální sítě paní Alena V.
Fanclub Polička napsal „Výstava je jedním slovem BOMBA, BOMBA, BOMBA!“
„Polička má konečně plnohodnotnou výstavu! Gratulujeme všem, co se na ní podíleli. S dětmi jsme si to užili a určitě se ještě vrátíme, protože jsme všechno nestihli, je tam toho tolik co si může dítě vyzkoušet,“ doplnila paní Monika T.
A to je přesně to, co bylo cílem výstavy, která se snaží zábavnou a hlavně hravou formou přenést k dětem práci paní Venduly Hegerové, kterou můžete znát především z knih pro děti, ale také grafomotorických, logopedických a jiných vzdělávacích materiálů, karetních a deskových her a v neposlední řadě také z časopisu pro děti PUNTÍK. Právě díky tomuto je instalace jedinečná v tom, že děti si hrají, ale zároveň si zlepšují paměť, motoriku, komunikační schopnosti či finanční gramotnost.
„Na ZÁBAVIŠTI PRO SVIŠTĚ se můžete nechat vtáhnout do poutavých a vtipných příběhů, rozehrajete hudební koutek, procvičíte jazýčky a rozpohybujete celé tělo. Dále si zahrajete divadlo, předvedete obratnost svých prstů, započítáte si v obchodě, vyzkoušíte rýmovačky a obrázková říkadla nebo si vytvoříte dárek,“ zve na výstavu její kurátorka Mgr. Simona Valachová. „Vezměte maminky, tatínky, tetičky, strýčky, babičky, dědečky, sestřičky, brášky, kamarády, sousedy a svištěte na radnici v Poličce! Je čas se pochlubit a ukázat, jak jste šikovní,“ dodává.
Co možná o paní Hegerové nevíte:
Rodačka z Vysokého Mýta se k ilustracím pro děti dostala hlavně díky zakázce na vyzdobení dětského oddělení Jihlavské nemocnice. Radost, kterou svými dekoracemi způsobila, ji přesvědčila, že právě děti nejvíce ocení její veselé obrázky.
Je to mnohostranná výtvarnice, která má na svém kontě leporela, komiksy, animovaný film, designy pokojíčků, přáníčka, ale nejvíce samozřejmě knížek. Často jsou to knížky naučné, které podněcují dětskou tvořivost a fantazii.
Více na www.cbmpolicka.cz
(
Městské muzeum a galerie Polička a Centrum Bohuslava Martinů)
2. 6. 2022 - Letošní ročník zahájí tak trochu dementní fotbalista Julius „Lavi“ Lavický ve filmu Vyšehrad, který se za první víkend v kinech řadí mezi nejúspěšnější domácí tituly. Chybět nebude divadélko pro děti Dlouhý, Široký a Bystrozraký, koncert vážné hudby flétnistky Hany Hána a klavíristky Sáry Medkové vystupujících po celém světě, populární Deskoherna nebo tvoření pro děti. A to teprve začínáme! Rozhodně stojí za to se podívat, co vám dvouměsíční program „PKL“ nabízí!
„Letošní ročník je opravdu bohatý. Těšit se můžete na sedm filmů promítaných pod širým nebem na zahradě poličského muzea, na dvě dětská divadélka, ale i na jedno představení pro dospělé. Koncert vážné hudby i posezení s harmonikou a houslemi. Dále na devět tvořivých dílen pro děti v různých hodinách a pro různé věkové kategorie, které jsou naplánovány na každé úterý,“ uvádí kurátorka festivalu Alena Zavoralová.
„Součástí je i oblíbený a vyhledávaný festival pro rodiny s dětmi Skřítkování, jehož letošním tématem je věda a poznání,“ dodává.
A co nás tedy čeká v prvních prázdninových dnech?
První červencový pátek od 21.30 hodin je připraveno LETNÍ KINO – VYŠEHRAD FYLM. Po úspěšném onlinovém seriálu přichází postava Laviho v novém kabátě celovečerního filmu. Lavi je pořád stejný, jen mu život přináší nová dobrodružství a překvapení. Od chvíle, kdy jsme ho viděli naposledy, uběhl více než rok. Lavi je, jak by řekl jeho agent Jarda, pořád stejný dement, ale začalo se mu konečně dařit. S Vyšehradem postoupil do druhé ligy, dokonce požádal o ruku svou přítelkyni Lucii, sestru Jardy... Na svatbě, která stála majlant, ale zjistí, že má už osmiletého syna, což novomanželku rozhodně nepotěší. Nedostatek financí se rozhodne řešit půjčkou od ne zrovna čestné party a… no prostě už zase se řítí jak lavina – z jednoho problému do druhého! Ale pozor, na tento film vám musí být více jak patnáct let.
V neděli 3. července od 16.00 hodin se bude konat DIVADÉLKO PRO DĚTI Divadla JóJo, které přijede s pohádkou DLOUHÝ, ŠIROKÝ A BYSTROZRAKÝ! A o čem bude? Princ a jeho kamarádi jdou cestou necestou, polem, loukou, pasekou vysvobodit princeznu z hradu za řekou. Jaképak s tím saky paky, pomůžu jim a VY taky? Přátelství je víc než zlato, plácnem si a jde se na to! Vytáhneme se, nafoukneme, zrak zaostříme a princeznu z černokněžníkových spárů zachráníme! Představení je vhodné pro děti ve věku 3 do 9 let.
V úterý 5. července od 9.00 do 12.00 hodin si nenechte ujít DÍLNIČKU PRO DĚTI od 3 let v rodinném centru MaTami. Vyrábět se budou PAPÍROVÉ KVĚTINKY, jejichž barevné květy ozdobí pokojíček po celý rok.
A co budete dělat ve čtvrtek 7. 7. od 14.00 do 16.00 hodin? KONCERT – SONÁTA č. 1 pro flétnu a klavír Co takhle navštívit DESKOHERNU! Lektoři Z Klubu stolních a deskových her Litomyšl vám bleskurychle vysvětlí pravidla jakékoliv deskovky. Pak už stačí jen hrát a hrát! S kamarády, s rodinou či ostatními návštěvníky.
Různorodost programu doplňuje. V pátek 8. července od 18.00 hodin se v hudebním sálku Bohuslava Martinů se můžete těšit na vystoupení předních českých interpretek mladé generace – flétnistky Hany Hána a klavíristky Sáry Medkové vystupujících po celém světě. Vedle Sonáty pro flétnu a klavír B. Martinů zazní i pozoruhodná díla mladé slovenské skladatelky Haimoni Balgavé a amerického již legendárního skladatele Fréderica Rzewského De profundis De profundis – oratorium pro mluvící pianistku na text Oscara Wilda a s videem Lukáše Medka.
Dokonce se na nás přijede podívat známá ilustrátorka Vendula Hegerová, jejíž práce zdobí především knihy pro děti, ale také grafomotorické, logopedické a jiné vzdělávací materiály, karetní a deskové hry a v neposlední řadě také časopis pro děti PUNTÍK a jejíž výstavu Zábaviště pro sviště můžete navštívit po celé léto. Ve čtvrtek 14. července si připravila Zábavné odpoledne plné povídání, kreslení a tvoření. Máte-li knihu s obrázky Venduly Hegerové, nezapomeňte ji doma, ráda vám ji opatří kresbičkou a autogramem.
A je toho mnohem, mnohem více. Celý program najdete na www.cbmpolicka.cz nebo www.letopolicka.cz
PKL vzniká ve spolupráci s Městskou knihovnou Polička a rodinným centrem MaTami.
(
Městské muzeum a galerie Polička a Centrum Bohuslava Martinů)
30. 5. 2022 - Nenechte si ujít klavírní recitál pořádaný Spolkem NÁŠ MARTINŮ. Těšte se na vystoupení muzikantské hvězdy, klavíristy Pavla Voráčka.
(
Městské muzeum a galerie Polička a Centrum Bohuslava Martinů)
26. 5. 2022 - Rozhodně se vyplatí se nahlédnout do programu poličského Času pro neobyčejné zážitky neboli muzejní noci. Ta se koná v sobotu 4. června 2022 a je mimořádně bohatá. Zapojilo se do ní devatenáct organizací se svými stanovišti. Těšit se můžete na prohlídky, vyhlídku, řemeslníky, koncerty, školy, hasiče, kostely, volnočasová i rodinná centra, ale i na živou hudbu a skvělé jídlo!
V sobotu zůstanou po setmění otevřené dveře místních kulturních zařízení, škol a organizací. Již po dvaadvacaté se lidé v Poličce mohou těšit na večerní prohlídku neobvyklých míst. „Před lety jsme se zapojili do projektu Brána muzea otevřená. Současně s tím vznikl nápad uspořádat akci Čas pro neobyčejné zážitky. Muzejních nocí je hodně, ale v Poličce se do tohoto projektu zapojují také školy i další organizace a otevírají se lidem, čímž je celá akce unikátní," uvedla ředitelka poličského muzea Mgr. Pavla Juklová.
„I v letošním roce v každé zapojené instituci bude připraven speciální program pro účastníky všech věkových kategorií, který nabídne řadu mimořádných a nečekaných zážitků. Nenechte si ujít nic z toho, co pro vás místní organizace a spolky připravily a vydejte se na netradiční putování za dobrodružstvím a zábavou! Naším přáním a snahou je, aby se konání Času pro neobyčejné zážitky stalo neodmyslitelnou součástí poličského kulturního kalendáře a aby byl i nadále vyhledávanou společenskou událostí, která se těší velkému zájmu,“ dodává.
Podpořte i vy svojí účastí jedinečnou atmosféru poličské muzejní noci. První zastávkou by rozhodně mělo být muzeum, kde budou připraveny tištěné programy s mapkou.
A co vás tedy čeká?
Městské muzeum vám představí průjezdy poličských domů ve starém městě, které jsou známé i neznámé – řadou z nich běžně procházíme, jiné jsou nedostupné a tajuplné. Dozvíte se, jakou mají minulost a co v nich lze nalézt pozoruhodného. Zajímavé jsou svým stářím a rozmanitými tvary kleneb, navíc budou oživeny výtvarnými díly i tvořivými aktivitami pro děti. Dále si rozhodně nenechte ujít pohled na noční Poličku z ochozu věže kostela sv. Jakuba.
Rodinné centrum MaTami si připravilo prohlídku prostor, malování na obličej, tvořivou dílničku nejen pro děti a posezení s občerstvením. V Městské knihovně si budete moci prohlédnout svět i obyvatele kolem nás pěkně zblízka a to s pomocí lupy nebo mikroskopu. V průběhu večera se budou konat Robohrátky, kde se seznámíte s nejrůznějšími roboty, kteří si pro vás připraví hry a překvapení. V Informačním centru bude možnost zakoupení upomínkových předmětů zachycujících krásu města Poličky. Bar Andílek ve spolupráci s kavárnou Palačinka a Polabskými uzeninami pro vás oživili ulici Šaffova spojením ulic Úzká a Pálená. Uvidíte instalaci výstavy týkající se historie baru Andílek, na dvoře bude ochutnávka řemeslných piv, prodejní stánek s výrobou potisků triček a výtvarné workshopy. Vše doplní výstupy živé hudby a závěrem "každej chvilku na španělku".
Středisko volného času MOZAIKA bude letos TRADIČNĚ NETRADIČNÍ. V jednom večeru si s nimi užijete tradiční akce v netradičním pojetí. Čarodějnice, Velikonoce, Mikuláš, Vánoce a další svátky v roce. Dále vás čeká výstava prací dětí z kreativních kroužků, vystoupení dětí z pohybových a tanečních kroužků, tvoření, hry a v závěru večera vystoupení taneční skupiny Postrpoi s ohnivou show. Římskokatolická farnost, děkanství Polička má připravena hned dvě stanoviště a to kostel sv. Jakuba, kde můžete vystoupat na kůr, prohlédnout si zblízka nedávno zrekonstruované varhany a zkusit si na ně třeba i zahrát a nechat si zodpovědět veškeré dotazy. V kostele sv. Michaela se můžete těšit na hudební překvapení.
I letos si SŠ obchodní a služeb SČMSD připravila workshopy zaměřené na kadeřnické, kosmetické a masérské služby včetně využití moderních přístrojů na lymfatický systém a péči o tělo. Workshop s 3D tiskárnou, interaktivní tabulí s grafickým programem a ukázkami tvorby propagačních materiálů ve studijním oboru Grafika v marketingu.
Centrum PONTOPOLIS zve na skvělé jídlo – letos ukrajinskou kuchyni a pouliční koncert. Evangelický sbor vám možní prohlídku kostela a malý koncert JUBILATE DEO OMNIS TERRA: Jásej Bohu všechna země představí písničky z celého světa v soudobých českých překladech. Koncerty nabízí i Gymnázium Polička. V jehož aule vystoupí pěvecké sbory z Poličky a okolí. Základní umělecká škola Bohuslava Martinů Polička také nabídne pestrý program v podání pěveckého sboru, dechových a smyčcových souborů a komorních uskupení. Hudební zážitek a občerstvení si připravila i oblíbená poličská Kapela Fízl-bend.
S Domem Oblastní charity Polička IV. oslavíme 30 let působení poličské charity v nově zrekonstruovaném charitním domě IV.! Čeká vás prohlídka starého domu v novém kabátě. Představí vám charitní služby, jejich působení a růst v průběhu třiceti let. Můžete zde občerstvit tělo i mysl výborným gulášem, Olešnickou cimbálovou muzikou a… odhalit tajemství charitních kořenů v podzemí staronové budovy.
Hasičský záchranný sbor Pardubického kraje a Sbor dobrovolných hasičů Polička ve spolupráci se Sbory dobrovolných hasičů Lezníka, Modřece a Stříteže připravili prezentaci techniky a jejího vybavení, ukázka různorodosti činností jednotek hasičů. Zájemci dostanou odpověď na zvídavé otázky. ZŠ Na Lukách nabízí prohlídku opravené prostory I. stupně, kde si můžete vyzkoušet různé školní aktivity, nahlédnout do programu třídy Začít spolu, něco si vyrobit s dětmi ve výtvarných dílnách, vyzkoušet poznávačku, zacvičit si v tělocvičně nebo posedět u kávičky a nahlédnout do fotogalerie. Spolek tvořivých žen v Síňi řemesel si připravil ukázky řemesel a prodej ručně vyráběných užitkových předmětů z keramiky, pedigu, textilu a dřeva. Děti i dospělí si mohou udělat pískovaný obrázek a vyrobit dřevěná zvířátka a v každou celou hodinu si můžete společně zazpívat s kytarou a houslemi.
Akce se koná v sobotu 4. června 2022 od 17.00 do 24.00 hodin. Poličské noční putování bude zahájeno v budově muzea, kde budou připraveny tištěné mapky, které vám usnadní putování.
Program večera bude opravdu pestrý a celý jej naleznete na www.cbmpolicka.cz
Tak neváhejte a přijďte prožít noc plnou zážitků….
(
Městské muzeum a galerie Polička a Centrum Bohuslava Martinů)
17. 5. 2022 - Klavírista Pavel Voráček patří mezi špičkové umělce, kteří si oblíbili město Poličku, stejně jako tvorbu zdejšího rodáka Bohuslava Martinů, což lze doložit připomínkou jeho úspěšných koncertů v letech 2016, 2018 a 2019, kdy vystoupil v hudebním sále CBM spolu s flétnistkou Annou Švejdou či dvakrát s houslistou Petrem Macečkem. Další návrat se uskuteční v podobě sólového recitálu, v němž Pavel Voráček představí stěžejní klavírní skladby Bohuslava Martinů a Leoše Janáčka.
(
Městské muzeum a galerie Polička a Centrum Bohuslava Martinů)
11. 5. 2022 - Přijďte si pobesedovat o nové knize, která kráčí Poličkou a Poličskem za literáty, dramatiky, trochu i skladateli a výtvarníky! Beseda i kniha jsou určeny všem, kteří mají rádi tento kout Vysočiny, všem, které zajímají literární tradice tohoto kraje.
Ve čtvrtek 26. května 2022 od 18.00 hodin v přednáškovém sále muzea koná beseda s Jaroslavem J. Gloserem o jeho nové knize Větrný kraj – nová kniha o Poličsku.
„Regionální literatura na Poličsku je bohatší o novou knihu. Jaroslav Jan Gloser je autorem knihy s názvem Větrný kraj a podtitulem Poličkou a Poličskem za literáty, dramatiky, trochu i skladateli a výtvarníky. V úvodu knihy je uvedena esej Bohuslava Březovského Větrný kraj z roku 1940, která je skvělou charakteristikou kraje Poličska a která dala knize název,“ uvádí historik muzea PhDr. David Junek.
„První část knihy obsahuje biografické medailony autorů, kteří měli nebo mají něco společné s Poličkou a Poličskem, narodili se zde, žili zde, žijí zde, zemřeli tady, jsou zde pochováni, působili zde, hledali zde inspiraci, autorů minulosti i současnosti. Druhá část knihy je čítankou ukázek z jejich děl. Kniha je doplněna řadou fotografií, rejstříky a mapou bývalého poličského okresu,“ dodává.
Poličský rodák Jaroslav Jan Gloser se zabývá regionální literaturou a historií Poličska a Litomyšlska již několik let. Je autorem Místopisného slovníku okresu Svitavy, biografického slovníku Kdo je kdo v kultuře a historii okresu Svitavy, drobných knih o historii obcí Pomezí, Trpín a Hlásnice, Kamenec a knih Polička – městem krok za krokem, Litomyšl – městem krok za krokem, Rovečné – knížka o jedné obci na Moravském Horácku, Brno – místy známými i méně známými, za lidmi známými i zapomenutými, za příběhy známými i neznámými.
Mimo jiné je také autorem pracovních sešitů a metodických příruček pro výuku dějepisu na základních školách, 20 let připravoval v ústřední komisi Dějepisné olympiády tuto celostátní soutěž pro žáky základních škol a víceletých gymnázií.
Nenechte si ujít toto výjimečné setkání.
Více na www.cbmpolicka.cz
(
Městské muzeum a galerie Polička a Centrum Bohuslava Martinů)
5. 5. 2022 - Všem SVIŠŤŮM malým i větším oznamujeme: Vezměte maminky, tatínky, tetičky, strýčky, babičky, dědečky, sestřičky, brášky, kamarády, sousedy a svištěte na radnici v Poličce! Je čas se pochlubit a ukázat, jak jste šikovní!
Poličské muzeum představuje zbrusu novou a plně interaktivní výstavu, kterou vytvořilo ve spolupráci s oblíbenou výtvarnicí Vendulou Hegerovou, jejíž práce zdobí především knihy pro děti, ale také grafomotorické, logopedické a jiné vzdělávací materiály, karetní a deskové hry a v neposlední řadě také časopis pro děti PUNTÍK.
Na výstavě ZÁBAVIŠTĚ PRO SVIŠTĚ se můžete nechat vtáhnout do poutavých a vtipných příběhů, rozehrajete hudební koutek, procvičíte jazýčky a rozpohybujete celé tělo. Dále si zahrajete divadlo, předvedete obratnost svých prstů, započítáte si v obchodě, vyzkoušíte rýmovačky a obrázková říkadla nebo si vytvoříte dárek!
„Svišti pozor! Poprvé se do svého Zábaviště můžete podívat v sobotu 14. května v 16.00 hodin! Uskuteční se vernisáž, v rámci které proběhne i slavnostní křest této nové výstavy. Těšit se můžete na ilustrátorku Vendulu Hegerovou a jejího vzácného hosta spisovatelku Hanku Jelínkovou! Čeká na vás Divadelní svišťování v podání Adély Pellarové a také si můžete zazpívat s dětským lidovým souborem Heblata. Přisvištěte na radnici v Poličce, bude to stát za to!“ zve na výstavu její kurátorka Mgr. Simona Valachová.
Rodačka z Vysokého Mýta se k ilustracím pro děti dostala hlavně díky zakázce na vyzdobení dětského oddělení Jihlavské nemocnice. Radost, kterou svými dekoracemi způsobila, ji přesvědčila, že právě děti nejvíce ocení její veselé obrázky.
Je to mnohostranná výtvarnice, která má na svém kontě leporela, komiksy, animovaný film, designy pokojíčků, přáníčka, ale nejvíce samozřejmě knížek. Často jsou to knížky naučné, které podněcují dětskou tvořivost a fantazii.
Přijďte se pobavit a pohrát si do barevného světa obrázků Venduly Hegerové. Výstava potrvá do 31. srpna 2022.
Více na www.cbmpolicka.cz
(
Městské muzeum a galerie Polička a Centrum Bohuslava Martinů)
5. 5. 2022 - Všem SVIŠŤŮM malým i větším oznamujeme: Vezměte maminky, tatínky, tetičky, strýčky, babičky, dědečky, sestřičky, brášky, kamarády, sousedy a svištěte na radnici v Poličce! Je čas se pochlubit a ukázat, jak jste šikovní!
Nechte se společně vtáhnout do poutavých a vtipných příběhů, rozehrajte hudební koutek, procvičte jazýčky a rozpohybujte celé tělo, zahrajte si divadlo, předveďte obratnost svých prstů, započítejte si v obchodě, vyzkoušejte rýmovačky a obrázková říkadla nebo si vytvořte dárek!
Přijďte se pobavit a pohrát si do barevného světa obrázků ilustrátorky Venduly Hegerové, jejíž práce zdobí především knihy pro děti, ale také grafomotorické, logopedické a jiné vzdělávací materiály, karetní a deskové hry a v neposlední řadě také časopis pro děti PUNTÍK.
Vernisáž
Svišti pozor! Poprvé se do svého Zábaviště můžete podívat v sobotu 14. května v 16.00 hod.! Uskuteční se vernisáž, v rámci které proběhne i slavnostní křest této zbrusu nové výstavy! Těšit se můžete na ilustrátorku Vendulu Hegerovou a jejího vzácného hosta spisovatelku Hanku Jelínkovou! Čeká na vás Divadelní svišťování v podání Adély Pellarové a také si můžete zazpívat s dětským lidovým souborem Heblata. Přisvištěte na radnici v Poličce, bude to stát za to!
(
Městské muzeum a galerie Polička a Centrum Bohuslava Martinů)
25. 4. 2022 - 1. května – 31. srpna 2022
PEKelně SE SOustřeď! Paměťová hra spočívající v hledání identických dvojic kartiček se stala českým, resp. československým fenoménem a stále se těší velké oblibě. Od prvního pexesa, kde hráči hledali shodné postavy z oblíbených mayovek, uplynulo už více než 57 let! Od té doby vzniklo pexeso všech možných podob a rozmanitých témat – prohlédněte si ty nejzajímavější z nich v muzeu! Samozřejmě si pexeso také zahrajete – je libo klasické obrázkové nebo třeba sluchové či hmatové?
Vyzkoušejte, kdo z vás má nejlepší paměť, postřeh a taktiku! Výstava vznikla z rozsáhlé sbírky pexes paní Moniky Konečné.
V muzeu si zahrajete deskovky i pexeso v rámci jednoho vstupného! Výstavy Polička plná her … deskové a společenské hry pro všechny a Pexeso … český fenomén! nabízíme pouze dohromady. Na výstavy platí časově omezená vstupenka v délce max. 2 hodiny.
V neděli 1. května v 16.00 hod. odpoledne v budově muzea padne šestka jako zahajovací signál výstavy Polička plná her a Pexeso – český fenomén. Po krátkém úvodním slovu herního nadšence Jana Coufala a sběratelky pexes Moniky Konečné si v tvořivé dílně vyrobíte vlastní, originální „deskovku“ i jedinečné pexeso. Nechte se strhnout k napínavému hraní her známých i neznámých. Uvidíte, že tentokrát nebudete spěchat do domečku.
(
Městské muzeum a galerie Polička a Centrum Bohuslava Martinů)
25. 4. 2022 - V neděli 1. května 2022 v 16.00 hod. odpoledne v budově muzea padne šestka jako zahajovací signál výstavy Polička plná her a Pexeso – český fenomén. Po krátkém úvodním slovu herního nadšence Jana Coufala a sběratelky pexes Moniky Konečné si v tvořivé dílně vyrobíte vlastní, originální „deskovku“ i jedinečné pexeso.
Věděli jste, že první desková hra se objevila už před více než 4 tisíci lety? Není divu, i v dávných dobách lidé hledali zábavu a společné zážitky.
„Hraním her se intelektuálně a duševně rozvíjíte, cvičíte logické myšlení a strategii, ale hlavně je to velká zábava a příjemné napětí!“ uvádí kurátorka výstav Mgr. Simona Valachová.
„A co vy? Máte poličku plnou her? Jsou na ní hry se silným příběhem nebo raději louskáte logické oříšky? V naší muzejní poličce i vitríně najdete od každého něco. Čekají na vás hry nové, ale i léty prověřené, hry pro celou partu i pro jednotlivce, pro malé i větší, hry klasické i moderní. Zavzpomínáte na retrohry, potěžkáte nejtěžší deskovku a vyzkoušíte si hru nejrychleji zahranou. Přijďte a zahrejte si, výběr v Poličce v muzejní poličce je veliký,“ s úsměvem dodává.
Součástí odpoledne bude i zahájení výstavy pexes z rozsáhlé sbírky Moniky Konečné.
Právě tyto paměťové hry spočívající v hledání identických dvojic kartiček se staly českým, resp. československým fenoménem a stále se těší velké oblibě. Od prvního pexesa, kde hráči hledali shodné postavy z oblíbených mayovek, uplynulo už více než 57 let! Od té doby vzniklo pexeso všech možných podob a rozmanitých témat. V poličském muzeu si prohlédněte ty nejzajímavější. Samozřejmě si pexeso také zahrajete, ať už klasické obrázkové nebo třeba sluchové či hmatové.
Nenechte si ujít společnou vernisáž a vyzkoušejte, kdo z vás má nejlepší paměť, postřeh a taktiku! Nechte se strhnout k napínavému hraní her známých i neznámých. Uvidíte, že tentokrát nebudete spěchat do domečku.
Výstava her vznikla ve spolupráci s Klubem stolních a deskových her Litomyšl.
Více na www.cbmpolicka.cz
(
Městské muzeum a galerie Polička a Centrum Bohuslava Martinů)
24. 3. 2022 - Začít tam, kde jsme přestali? Jistě dobrý nápad! Po dvouletém kulturním půstu nabízí Spolek NÁŠ MARTINŮ hudební "hostinu" se světově proslulým houslistou Ivanem Ženatým, jehož koncert v Poličce koncem ledna 2020 byl posledním, který si Spolek mohl dosud zapsat do svého kulturního kalendáře. Ivan Ženatý nyní přijede s klavírním virtuosem Igorem Ardaševem, aby nám společně nabídli lákavý program složený ze skladeb českých i světových mistrů (Bohuslav Martinů, Antonín Dvořák, Franz Schubert, Johannes Brahms). Vstupné 100 Kč
Pořádá Spolek NÁŠ MARTINŮ
(
Městské muzeum a galerie Polička a Centrum Bohuslava Martinů)
17. 3. 2022 - Je již neodmyslitelnou tradicí, že každý rok připraví poličské muzeum pro návštěvníky jarní výstavu o Velikonocích v prostorách útulné měšťanské třídy. Nejinak je tomu i letos. Výstava seznamuje s tradicemi velikonočního týdne a u jednotlivých dnů se návštěvníci seznámí s jejich zvyky a historií a s lidovým pokrmem. Těšit se mohou i na dobrodružné, pohybové i výtvarné aktivity s nimi spojené.
Dlouhá zima je pryč, svítí slunce, sviští potoky a vše se zazelená a poličské muzeum zve na novou výstavu s názvem Svátky jara. Tato instalace připomene dvě podoby tradičních svátků. V čase, kdy ožívají zvyky spojené s novým jarem, se zároveň slaví největší křesťanské svátky celého roku. Uvidíte tedy velikonoční kraslice, pomlázky a řehtačky ale také tradiční pokrmy a artefakty lidového umění, inspirované událostmi pašijového týdne.
„Po zimě s jejími neduhy se těšíme na jaro, na slunce, až se vše zazelená a vykvete, až se naplno rozezpívají ptáci. Velikonoce slaví lidé od nepaměti a stále je také proměňují. V dobách hojnosti a moderního života, v dobách dobrých i zlých zůstávají hlavními symboly kraslice, pomlázka, mláďata, tradiční jídla, ale i veselé barvy a lidská pospolitost. Výstava vás seznámí s některými tradicemi velikonočního týdne, který trvá od květné neděle do „červeného“ pondělí. U jednotlivých dnů se seznámíte s jejich zvyky a historií a s lidovým pokrmem. Věříme, že starší generace ráda zavzpomíná na dřívější jarní zvyky a mladé rodiny posílí vlastní rodinné tradice,“ uvádí kurátorka výstavy a etnografka muzea Mgr. Stanislava Cafourková.
„Pro malé i velké návštěvníky bude ve výstavě připraven prostor, kde si vyzkoušejí dobrodružné, pohybové i výtvarné aktivity s Velikonocemi spojené,“ dodává.
Výstavu dále doprovodí první dubnovou sobotu 2. 4. 2022 akce pro děti i dospělé Jarní odpoledne v muzeu. Zveme každého, kdo si chce svůj domov rozjasnit barevnou dekorací – JARNÍM VRKOČEM. Během tvořivé dílny si návštěvníci naaranžují zápich zelených větviček a proutků a ozdobí jej stuhami, bílými vejdunky, barevnými skořápkami, květinami, motýli nebo ptáčky z různých materiálů.
Děti se navíc mohou těšit na POHÁDKU Z ROZKVETLÉ LOUKY v podání Divadla Jójo. A o čem bude? Bzumy bzumy, kousy kousy, vrzy vrzy, sosy srk, zmizí rychle hmyzím letem dřív, než bys jen okem mrk! Kdo, kam a proč? Šnek Škytálek a hmyzí kamarádi frrrčí pod Medovou stráň na Velký jarní závod.
Těšíme se na Vás!
Výstava potrvá 22. 3. – 24. 4. 2022. Podrobnosti na www.cbmpolicka.cz.
(
Městské muzeum a galerie Polička a Centrum Bohuslava Martinů)
17. 2. 2022 - Kameny zmizelých, které připomínají oběti holocaustu v místech, kde kdysi žili, budou nyní i v Poličce. Kostky s mosazným povrchem vsazené do chodníku podle projektu německého umělce Guntera Demniga, nám mají připomínat osudy lidí, kteří byli nacisty deportováni a poté zavražděni v koncentračních táborech či vyhnáni ze svých domovů nebo dohnáni k sebevraždě.
Kameny zmizelých, německy Stolpersteine (doslova „kameny, o které je třeba klopýtnout), jsou dlažební kostky s mosazným povrchem, které se umisťují do chodníku před domy obětí holocaustu a nacistického režimu. Každý kámen připomíná jednu konkrétní osobu prostřednictvím textu na mosazné destičce, kde je uvedeno jméno, narození, datum a místo transportu a úmrtí dané oběti. Ideou projektu kamenů zmizelých je jít, pomyslně zakopnout, zastavit se a skloněním hlavy vzdát úctu lidem, kteří byli deportováni do koncentračního tábora a tam zavražděni. Otcem myšlenky je německý umělec Gunter Demnig, který chtěl touto cestou vytvořit všem obětem dostupné miniaturní pomníky.
„První Stolpersteine byl v Česku položen v roce 2008 na pražském Josefově. Od té doby mosazných destiček se jmény v chodnících ve městech rychle přibývá. Také město Polička se rozhodlo k projektu připojit a uctít tak postupně celkem 33 svých bývalých spoluobčanů, kteří se už z koncentračních táborů do Poličky nikdy nevrátili,“ uvádí historik muzea Mgr. Radka Vostřelová.
Položení prvních devíti kamenů v Poličce proběhne v rámci happeningu „Pamatuj“, pořádaného poličským gymnáziem v úterý 8. března 2022. Účastníci si připomenou osudy dvou židovských rodin, jež žily, nebo se těsně před deportací do Terezína nacházely, v domě v Riegrově ulici č.p. 25. Před tímto domem bude instalováno všech devět kamenů – pět za členy rodiny Deutschovy, tři za Šlesingerovy a jeden za Gustava Fuchse, vzdáleně příbuzného rodiny Šlesingerovy.
Pamětní akt k položení kamenů bude zahájen v 15.30 hodin přímo před domem č.p. 25 v Riegrově ulici v Poličce. S osudy obou rodin nás seznámí v úvodu celé akce historik a archivář Mgr. Stanislav Konečný. Za židovskou obec promluví a pronese modlitbu za zemřelé oběti kantor Federace židovských obcí pan Daniel Vaněk.
„Přijměte i vy pozvání na slavnostní položení kamenů zmizelých. S sebou si můžete na místo konání přinést kamínek, jehož položením symbolicky vzdáte úctu obětem obou zmíněných rodin,“ dodává.
(
Městské muzeum a galerie Polička a Centrum Bohuslava Martinů)
14. 2. 2022 - Městské muzeum si připomíná 140. výročí svého trvání a to výstavou s názvem Muzeum včera a dnes, na které se dozvíte, jak se pečuje o sbírkové předměty, jaký je život sbírek skrytých v depozitářích i prezentovaných na výstavách. Výstava je svým hravým pojetím vhodná i pro dětského návštěvníka.
„Naši předkové z Musejního spolku Palacký v 80. letech 19. století pořádali první výstavy v tehdejší chlapecké škole. Díky zastupitelům města Poličky se tato budova v Tylově ulici 112 stala v roce 1934 městským muzeem natrvalo,“ uvádí kurátorka výstavy a etnografka Mgr. Stanislava Cafourková.
Už výstava Vánoce z depozitáře ve své muzejní části seznámila návštěvníky s historií muzea a podobou starších stálých expozic. Tato obměněná verze se více zaměří na to, jak jednoduše přiblížit rozmanitou muzejní práci veřejnosti i dětem různého stáří.
„Návštěvníci se dozví o složení sbírkového fondu, jak se pečuje o sbírkové předměty, jaký je život sbírek skrytých v depozitářích i prezentovaných na výstavách. Pokud nechcete být jen pasívním divákem, budete moci některé činnosti kurátorů vyzkoušet. A na výstavě se můžete zamyslet nad posláním, smyslem a podobou muzea v minulosti, současnosti i budoucnosti,“ dodává.
• A jak to celé začalo?
6. listopadu 1881 byl ustanoven Musejní spolek Palacký v Poličce, a to za účelem „sbírati starožitnosti“. Proto začal od dárců přijímat staré předměty. Brzy vyvstala potřeba prostoru k jejich uchování a vystavení. Muzeum vystřídalo pronájem v 5 budovách ve městě, až v roce 1934 natrvalo zakotvilo a bylo pro veřejnost otevřeno v budově bývalé chlapecké školy v Tylově ulici. Spolu se školou budovu opustilo i místní divadlo. Za to zde byla umístěna i městská knihovna (do r. 1980). V 60. a 70. letech se podařilo otevřít dvě velmi moderní expozice (Sklářství a Památník B. Martinů) Avšak havarijní stav budov od roku 1976 znamenal částečné uzavření muzea, úplné roku 1982. K obnovení muzejních expozic došlo po částečné rekonstrukci v roce 1984. Ale teprve ve 21. století za pomoci evropských financí byly budovy 112 a 113 celkové zrekonstruovány a v dubnu 2009 se muzeum slavnostně otevřelo jako Centrum Bohuslava Martinů
• Součástí muzea je i Centrum Bohuslava Martinů, co si pod tím návštěvník může představit?
Směrem k veřejnosti se muzeum prezentuje pod hlavičku světoznámého skladatele, který se v Poličce narodil. V našich sbírkových fondech je ve srovnání s jinými institucemi největší množství hmotných památek, rukopisů, originálů skladeb nebo korespondence B. Martinů.
• Kolik objektů v dnešní době poličské muzeum spravuje?
Kromě hlavní budovy se stálými expozicemi a výstavními sály muzeum prezentuje sbírky výtvarného uměn v budově barokní radnice, návštěvníky vodíme k prohlídce rodné světničky B. Martinů na věži kostela sv. Jakuba a prohlídce hradebního ochozu.
• Jaká je velikost muzejních sbírek?
Muzejní sbírka je rozdělena do 3 podsbírek: historická, výtvarné umění a Bohuslav Martinů. Celá obsahuje asi 20 000 inventárních čísel.
• Jaké profese jsou na výstavě představeny a jaké lze vyzkoušet?
Na výstavě si návštěvníci mohou vyzkoušet práci kurátora, který pracuje v depozitáři, stará se o sbírky a dokumentuje je, např. tím, že je vyfotografuje. A především je připraven „výstavní sál“, kde si lidé jako výstaváři mohou zkusit nainstalovat vlastní výstavu z připravených předmětů. Jejich pojetím se pak mohou kochat i ostatní návštěvníci.
V ceně vstupenky na výstavu je i návštěva současných stálých expozic. Výstava potrvá do 3. dubna 2022. Více na www.cbmpolicka.cz
(
Městské muzeum a galerie Polička a Centrum Bohuslava Martinů)
9. 2. 2022 - V rámci oslav Mezinárodního dne průvodců cestovního ruchu poličské muzeum uspořádá speciální prohlídkový okruh po stopách slavného poličského rodáka, sochaře a pedagoga Vojtěcha Eduarda Šaffa a to nejen pro průvodce.
Mezinárodní den průvodců se koná každý rok v několika zemích a připomíná výročí vzniku světové federace turistických průvodců. V letošním roce se muzeum také zapojilo a nejen průvodci mají možnost zúčastnit se speciálního prohlídkového okruhu po stopách slavného poličského rodáka, sochaře a pedagoga Vojtěcha Eduarda Šaffa. Ten během svého života sochař vytvořil okolo 370 děl, ale dochovaly se pouze dvě třetiny (většina ze sádry). Mezi nejznámější patří Alegorie "Země" a "Vzduch" na budově Národního muzea (1888), Léda s labutí (1890), Dívčí válka pro Západočeské muzeum v Plzni (1897–1901), která je obecně považována za vrchol jeho tvorby (dvoudílný reliéf vznikl ve vídeňském ateliéru umělce na základě zakázky tehdejšího ministerstva kultury); k poličským realizacím náleží reliéf mistra Jana Husa vytvořený pro pomník v Liboháji (1921) a pamětní deska purkmistra Josefa Smoly v Poličce (1885).
„Prohlídka se bude konat v sobotu 26. března 2022 ve 14.00 hodin. Zahájení proběhne v přednáškovém sále muzea, kde budou představeny ukázky tvorby umělce z depozitářů. Roku 1889 se J. V. Šaff stal králem ostrostřelby v Poličce, proto bude součástí i ukázka střeleckých terčů, koruny i žezla. Střelbu na terč si zájemci mohou vyzkoušet. Poté bude následovat procházka Šaffovou ulicí k rodnému domu čp. 107, která bude zakončena v městské galerii v radnici prohlídkou expozice věnované slavnému poličskému rodákovi,“ uvádí historik muzea PhDr. David Junek. „Akce bude pro průvodce i veřejnost zcela zdarma,“ dodává.
Více na www.cbmpolicka.cz
(
Městské muzeum a galerie Polička a Centrum Bohuslava Martinů)
17. 1. 2022 - Dlouhodobým cílem poličského muzea je přibližovat školkovým dětem, žákům i studentům témata z historie, národopisu či umění a svého cíle se drží i v době „covidové“, kdy je pro školy i školky náročnější vydat se do muzea. A proto vyráží přímo do jejich tříd! Tři pilotní projekty přibližující téma pravěku, středověku a sklářství jsou nově rozšířené o nové programy o dobové módě a odívání.
Proto se na podzim minulého roku muzejníci rozjeli do okolních škol a školek, aby obohatili a oživili klasickou výuku programy o pravěku, středověku a skle a také s dětmi tvořili v tematicky zaměřených výtvarných dílnách, a to přímo v jejich třídách. Nejinak tomu bude i na jaře tohoto roku.
„Programy jsou vytvořené na základě moderních výukových metod - aktivní poznávání, hra, osobní prožitek a tvořivý přístup. Výjimečnost jim dávají zejména předměty z muzejních sbírek, které vypráví svůj příběh samy o sobě, přiblíží a dokreslí historické souvislosti nebo jsou názornou ukázkou zručnosti a dovednosti našich předků.“ uvádí autorka projektu a ředitelka muzea Mgr. Pavla Juklová.
„Na podzim vidělo muzejní výjezdní programy 349 dětí. Školy a školky z hůře dostupných míst si programy velmi pochvalovaly, jelikož jim odpadla starost se složitým dojížděním. Do několika vesnic jsme se podívali i několikrát, pomyslným vítězem byla školka v Sebranicích, která si vyzkoušela všechny nabízené programy. Vyjeli jsme ale také po Poličce do MŠ Čtyřlístek, kde náš program proběhl v rámci projektu Šablony.“ dodává lektorka Mgr. Simona Valachová.
Pozitivní hodnocení a ohlasy muzejníky přesvědčily, aby výjezdy nabízeli i nyní v měsících únoru a březnu. Pro toto období přichází s novinkou – programy o dobové módě a odívání „Šaty dělaj člověka“ pro starší děti a „Od květinky ke košilce“ pro děti mladší. Děti se mohou těšit na dvě nové tvořivé dílny, jejich názvy „Utkaná“ a „Zpečetěná“ jsou všeříkající.
A jaká budou největší lákadla nových programů?
„Určitě možnost prohlédnout si poličský kroj nošený v Poličce a zejména okolních vesnicích v 19. století anebo některé nástroje potřebné k výrobě látky, mnohé z nich si děti i sami vyzkouší.“ odpovídá etnografka Mgr. Stanislava Cafourková.
Nabízené programy:
MŠ: Praškolka, Školka plná rytířů, Kamarád Sklíčko a Od květinky ke košilce
ZŠ: Pravěk v ruce, Středověk všemi smysly, Sklo užitečné i krásné, Od květinky ke košilce a Šaty dělaj člověka
Tvořivé dílny: Hliněná dílna, Zpečetěná dílna, Skleněná dílna a Utkaná dílna
Více na www.cbmpolicka.cz
(
Městské muzeum a galerie Polička a Centrum Bohuslava Martinů)
7. 1. 2022 - Před 100 lety se v Poličce narodil nejvýznamnější zdejší grafik a ilustrátor. Jeho díla jsou svébytná a živá, snoubí se zde řád písma spolu s barevností, hravostí různých symbolů a fragmentů, a to na ručně vyráběném papíře. Výstava nese jiskru autora, jeho životní moudrost a elán, lásku nejen ke knize ale i k vnitřnímu projevu sebe sama. Vždyť i písmo může být obrazem a obraz písmem. Muzeum ze svých sbírek představí tři témata: ilustrace knih pro děti i dospělé, umělecká knižní vazba, hlaholice – písmo našich předků.
„Tvorba Jiřího Šindlera je spjata především s knihou a pohybuje se v oblastech, kde se setkává slovo se svým neliterárním, vizuálním, sdělením. První seznámení se světem výtvarného umění získal u svého otce, učitele a krajináře Vladimíra Šindlera, který ho seznamoval i se světem bibliofilie, krásných knih. Již v době svých studií ilustroval Jiří Šindler pro významné bibliofilské edice několik titulů, kterými se zařadil mezi přední osobnosti české knižní kultury. Jeho bibliografie čítá dnes téměř 90 titulů,“ uvádí kurátor výstavy kunsthistorik PhDr. David Junek.
„Své zkušenosti z oblasti písma a ilustrace předával svým studentům i také řadě přátel. Nyní je předává svým divákům v kompozicích kreseb a obrazů. Prvním cyklem, který vznikl v přímé reakci na písmo, byly Fragmenty. Přinesla je v sobě několikaletá práce na tiskové podobě hlaholské abecedy. Zrodil se tu nápad použít a dál rozvíjet výtvarné hodnoty těchto znaků. Tento způsob tvorby, kdy z jedné práce se rodí myšlenka práce nové, je pro Jiřího Šindlera charakteristický, a tak jeho svět ilustrace je propojen s písmem a jeho svět písma je propojen s volnou tvorbou,“ dodává.
V posledních letech života se Jiří Šindler věnoval tvorbě kaligrafických listů, ilustraci, návrhům vlastních abecedních znaků, jeho práce jsou pak výsledkem zaujetí výtvarného řešení základních geometrických tvarů čtverce a kruhu. Spolu s výtvarným vyjádřením jde ruku v ruce smysl pro hru i nové barevné pojetí obrazu.
Dílo Jiřího Šindlera je velmi rozmanité a zaujme diváka svým velkým smyslem pro řád i hledáním stále nových způsobů vyjádření.
Výstava bude zahájena v sobotu 22. 1. 2022 od 14.00 hodin ve výstavním sále muzea a je vhodným místem pro každého milovníka umění či začínajícího umělce, rodinu i pro volný čas. Výtvarně rozmanité dílo bude představeno i výukovými programy pro školy.
*Naše výstavy a expozice tedy nadále můžete navštívit bez kontroly očkování, prodělané nemoci a testů na Covid-19. Prosíme vás však o dodržování vládou stanovených pravidel, které najdete spolu s dalšími informacemi na www.cbmpolicka.cz.
(
Městské muzeum a galerie Polička a Centrum Bohuslava Martinů)
7. 1. 2022 - Před 100 lety se v Poličce narodil nejvýznamnější zdejší grafik a ilustrátor. Většinu života prožil v Brně, kde vyučoval na Škole uměleckých řemesel, ale s Poličkou a nedalekou Korouhví, kde měl dům po rodičích, byl neustále ve spojení. Muzeum ze svých sbírek představí tři témata: ilustrace knih pro děti i dospělé, umělecká knižní vazba, hlaholice – písmo našich předků. Výtvarně rozmanité dílo bude představeno i výukovými programy pro školy. Výstava bude zahájena v sobotu 22. ledna ve 14.00 hodin ve výstavním sále muzea.
(
Městské muzeum a galerie Polička a Centrum Bohuslava Martinů)
24. 11. 2021 - Výstava je průřezem sbírkou výtvarného umění poličského muzea se spojujícím motivem zimy.
13. 11. 2021 – 16. 1. 2022, výstavní sály muzea
Výstava je rozdělena do tří celků, a to Svatá rodina v dílech starých mistrů, Krajináři Vysočiny a Moderní umění. Námět zimy je pro malířství Vysočiny velmi typický. Akademičtí malíři se ztvárňování zákoutí zdejší krajiny a venkova zhostili mistrným způsobem. V nesčetných odstínech zachytili zdejší drsnou krajinu pod příkrovy zmrzlého sněhu, nebo při oblíbeném jarním tání. Jedním z cenných exponátů výstavy je působivý obraz svaté rodiny s názvem Klanění pastýřů, na kterém lze obdivovat hru světla a stínů typickou pro barokní malířství. Některé z vystavených obrazů znají návštěvníci ze stálé expozice v městské galerii, mnohé naopak spatřují denní světlo na výstavách jen ojediněle.
Otevírací doba o vánočních svátcích:
24. 12. 2021 – zavřeno
25. – 26. 12. 2021 – otevřeno od 13.00 – 17.00 hodin
27. 12. 2021 – zavřeno
28. – 30. 12. 2021 – otevřeno od 13.00 – 17.00 hodin
31. 12. 2021 1. 1. 2022 – zavřeno
2. 1. 2022 – otevřeno od 13.00 – 17.00 hodin
(
Městské muzeum a galerie Polička a Centrum Bohuslava Martinů)
24. 11. 2021 - Výstava o věcech darovaných, o jejich prvním životě v domácnosti i druhém životě v muzeu a galerii.
13. 11. 2021 – 16. 1. 2022, výstavní sály muzea
Zatímco našinec se o Vánocích těší na věci nové a „dělá jim doma místo“, kurátor v muzeu a galerii čeká, že ho někdo obdaruje předměty starými. A tak přijímá dary a nakupuje sbírky, které dokumentují celkový obraz o slavné i každodenní minulosti Poličky a okolí. Nová výstava přibližuje složení sbírkového fondu, život sbírek v depozitářích i na výstavách či rozmanitou práci muzejních pracovníků. Spolu s nimi se můžete zamyslet nad posláním, smyslem a podobou muzea v minulosti, současnosti i budoucnosti.
Ve velkém výstavním sále pod vánočním stromem najdete opravdu velké dárky – vitríny – a v nich něco na sebe, něco do kuchyně, něco na hraní, leccos pro kutily a od kutilů, knížky ke čtení i památky na Bohuslava Martinů atd. V zákoutích s nábytkem na vás dýchne atmosféra Vánoc a obdarovávání i tradice stavění velkého betléma.
Městské muzeum výstavou zároveň připomíná 140. výročí svého trvání. Už naši předkové z Musejního spolku Palacký v 80. letech 19. století totiž pořádali první výstavy právě o Vánocích a právě v tehdejší chlapecké škole, nynější budově muzea. A tak se vlastně vracíme k muzejním kořenům.
Výstavou také děkujeme našim příznivcům a dárcům, bez jejichž pomoci by muzeum nemohlo plnit svou společenskou roli.
Otevírací doba o vánočních svátcích:
24. 12. 2021 – zavřeno
25. – 26. 12. 2021 – otevřeno od 13.00 – 17.00 hodin
27. 12. 2021 – zavřeno
28. – 30. 12. 2021 – otevřeno od 13.00 – 17.00 hodin
31. 12. 2021 1. 1. 2022 – zavřeno
2. 1. 2022 – otevřeno od 13.00 – 17.00 hodin
(
Městské muzeum a galerie Polička a Centrum Bohuslava Martinů)
24. 11. 2021 - Vydejte se 140 let zpátky, do doby, kdy naši předkové z Musejního spolku Palacký pořádali první výstavy a to právě v tomto vánočním čase. Pod vánočním stromem najdete opravdu velké dárky – vitríny – a v nich něco na sebe, něco do kuchyně, něco na hraní, leccos pro kutily a od kutilů, knížky ke čtení i památky na Bohuslava Martinů.
Poličské muzeum si pro letošní rok připravilo hned dvě vánoční výstavy. První s názvem VÁNOCE Z DEPOZITÁŘE je o věcech darovaných, o jejich prvním životě v domácnosti i druhém životě v muzeu a galerii. Nejen děti si budou moci rozbalit opravdu velké dárky, kde najdou knížky ke čtení, něco na sebe, něco na hraní, něco do kuchyně, leccos pro kutily i od kutilů. Při pohledu na třpytivou sbírku Horáckého skla nebo malované skříně si návštěvník uvědomí krásu řemeslně zpracovaných výrobků. V podrobném kalendáři událostí zjistí, jaké radosti i strasti muzeum provázely od jeho založení 6. 11. 1881. Výstava je doplněna fotogalerií starostů spolku i ředitelů muzea, mezi nimiž čestné místo patří Ing. Františku Bukáčkovi.
„Zatímco našinec se o Vánocích těší na věci nové a jak se říká, dělá jim doma místo, kurátor v muzeu či galerii čeká, že ho někdo obdaruje předměty starými. A tak přijímá dary a nakupuje sbírky, které dokumentují celkový obraz o slavné i každodenní minulosti Poličky a okolí. Naše výstava přibližuje život sbírek ve stálých expozicích i na výstavách či rozmanitou práci muzejních pracovníků,“ uvádí kurátorka výstavy a etnografka muzea Mgr. Stanislava Cafourková.
„Muzeum výstavou zároveň připomíná 140. výročí svého trvání. Už naši předkové z Musejního spolku Palacký v 80. letech 19. století totiž pořádali první výstavy právě o Vánocích a právě v tehdejší chlapecké škole, nynější budově muzea. A tak se vlastně vracíme k muzejním kořenům. Co všechno se za tu dlouhou dobu změnilo třeba právě ve velkém výstavním sále, kde se instalace nachází, můžete díky fotografiím porovnat přímo na místě“, dodává.
Druhá výstava s názvem ZIMA NAPŘÍČ VÝTVARNÝM UMĚNÍM je průřezem sbírkou výtvarného umění se spojujícím motivem zimy. Rozdělena je do tří celků, a to Svatá rodina v dílech starých mistrů, Krajináři Vysočiny a Moderní umění.
„Námět zimy je pro malířství Vysočiny velmi typický. Akademičtí malíři se ztvárňování zákoutí zdejší krajiny a venkova zhostili mistrným způsobem. V nesčetných odstínech zachytili zdejší drsnou krajinu pod příkrovy zmrzlého sněhu, nebo při oblíbeném jarním tání. Jedním z cenných exponátů výstavy je působivý obraz svaté rodiny s názvem Klanění pastýřů, na kterém lze obdivovat hru světla a stínů typickou pro barokní malířství. Některé z vystavených obrazů znají návštěvníci ze stálé expozice v městské galerii, mnohé naopak spatřují denní světlo na výstavách jen ojediněle,“ uvádí kunsthistorik muzea PhDr. David Junek.
Výstavy zle navštívit také o vánočních svátcích. Výstavy potrvají do 16. 1. 2022.
Opatření platná od 22. 11. 2021 zásadně nemění dosud platná pravidla pro vstup do poličského muzea. Naše výstavy a expozice tedy nadále můžete navštívit bez kontroly očkování, prodělané nemoci a testů na Covid-19. Prosíme vás však o dodržování vládou stanovených pravidel, které najdete spolu s dalšími informacemi na www.cbmpolicka.cz.
(
Městské muzeum a galerie Polička a Centrum Bohuslava Martinů)
3. 11. 2021 - Nemusíte se bát, zabalit se to rozhodně nechystáme, naopak! V duchu vánoční výstavy, na které návštěvníky čekají vitríny plné zajímavých předmětů zabalené jako dárky, jsme pro vás připravili drobné předvánoční tvoření, kde se naučíte, jak lze zajímavě ozdobit dárky pomocí materiálů, které máte doma.
Poličské muzeum si pro letošní rok připravilo hned dvě vánoční výstavy. První s názvem VÁNOCE Z DEPOZITÁŘE, je o věcech darovaných, o jejich prvním životě v domácnosti i druhém životě v muzeu a galerii. Druhá výstava – ZIMA NAPŘÍČ VÝTVARNÝM UMĚNÍM, je průřezem sbírkou výtvarného umění, se spojujícím motivem zimy, která bude rozdělena do tří celků a to Svatá rodina v dílech starých mistrů, Krajináři Vysočiny a Moderní umění.
„Obě výstavy se nesou v duchu 140. výročí založení poličského muzea. Bylo to právě v 80. letech 19. století, kdy naši předkové z Musejního spolku Palacký pořádali první výstavy právě o Vánocích. Ty letošní budou zahájeny v sobotu 13. listopadu 2021 od 14.00 hodin tvořivou dílnou pro děti i dospělé s názvem ZABALENÁ VERNISÁŽ. Návštěvníci se naučí, jak lze zajímavě ozdobit dárky pomocí snadno dostupných materiálů,“ uvádí kurátorka výstavy a etnografka muzea Mgr. Stanislava Cafourková. „Výstavou také děkujeme našim příznivcům a dárcům, bez jejichž pomoci by muzeum nemohlo plnit svou společenskou roli,“ dodává.
A tak si nenechte toto tvůrčí odpoledne utéct. Vždyť Vánoce jsou tu dřív, než řeknete „sotva začal listopad“. Přijďte si k nám natrénovat balení dárků, ať se letos vytáhnete. I z obyčejné věci uděláte díky stylovému balení dárek, který potěší hned dvakrát.
Nejjednodušší je dárek zabalit do látky. Krásná utěrka, ubrus, ručník, šátek, zástěra nebo látková taška, kterou dotyčnému věnujete jako další dárek, udělá větší radost, než obyčejný papír. Dalším osvědčeným zdobením dárku je bezpochyby „harmonika“. Jednoduchým pravidelným skládáním stránek staré knížky nebo časopisu vytvoříte třeba anděla. Jako hlavičku použijeme makovičku a rázem vznikne ozdoba balíčku, kterou následně můžete zavěsit třeba na stromeček. Na závěr se někteří z nás vrátí do dětských let. Na závěr se bude vyrábět balicí papír dekorovaný hvězdami či stromečky z bramborových razítek.
Těšíme se na vás!
(
Městské muzeum a galerie Polička a Centrum Bohuslava Martinů)
14. 10. 2021 - 26. října 2021 proběhne v Poličce promítání filmu vycházejícího ze stejnojmenné knihy skladatelovy manželky Můj život s Bohuslavem Martinů. Slavnostní poličská premiéra filmu se uskuteční za účasti tvůrců a herců. Film je poctou skladateli k 130. výročí jeho narození.
Na jaře tohoto roku v rodném městě slavného skladatele natáčela Česká televize některé scény z filmu Můj život s Bohuslavem Martinů. Režisér snímku a spoluautor scénáře Jakub Sommer se pro film inspiroval stejnojmennou knihou skladatelovy manželky Charlotty. Film vznikl v České televizi v koprodukci s rakouskou televizí ORF a Nadací Bohuslava Martinů. Slavnostní premiéra filmu proběhla v rámci 58. ročníku Mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha 24. září 2021. Druhá slavnostní premiéra se uskuteční 26. října 2021 v 19.00 hodin Tylově domě v Poličce.
„O Bohuslavu Martinů bylo již natočeno mnoho dokumentárních filmů. Proto jsem si říkal, že aby to mělo smysl, bude potřeba to pojmout jinak, více moderně. Tvar, který se pokoušíme natočit, je spíše takové doku-drama. To znamená, že podle skutečných událostí rekonstruujeme různé situace z jeho života," vysvětluje režisér Jakub Sommer formu, kterou je příběh slavného skladatele vyprávěn.
Snímek začíná v 60. letech 20. století, tedy již po smrti skladatele. Manželka B. Martinů Charlotta a Bohuslavův přítel a životopisec Miloš Šafránek vzpomínají na společné zážitky. Pomáhají jim v tom i skutečné dobové fotografie a filmové materiály, které byly poskytnuty také ze sbírek Městského muzea a galerie v Poličce.
V hlavní roli Bohuslava Martinů se diváci mohou těšit na herce Petra Stacha, Charlottu Martinů ztvárnila Tereza Hofová a v roli Miloše Šafránka se objeví Ondřej Kavan. Je až překvapivé, jak jsou všechny tři hlavní herecké figury fyzicky podobné reálným postavám.
V rodném městě skladatele filmaři natáčeli scény z jeho dětství na přelomu 19. a 20. století a také závěr celého filmu (70. léta), kdy po přenesení ostatků Martinů do Poličky vzniká jakási pieta na hřbitově, u hrobu Martinů. S filmaři jsme se mohli potkat v lokacích poličského náměstí, v rodné světničce na věži kostela sv. Jakuba, ve třídě B. Martinů v poličském muzeu, na hřbitově sv. Michaela, v lesoparku Liboháj. Některé scény byly natáčeny i v okolí Poličky, např. v Telecím u řeky Svratky. Zde Petr Stach musel absolvovat filmové záběry v ledové řece a nutno dodat, že teploty se pohybovaly max. okolo deseti stupňů. Ve filmu si mimo jiné zahrálo více než 40 poličských komparzistů.
Pocity z nového filmu a natáčení vyjadřuje Ellen Erbesová z poličské pobočky Společnosti Bohuslava Martinů: „Myslím, že vzniká mimořádné dílo s moderním, intelektuálním a uměleckým pojetím. Talentovaný režisér Jakub Sommer se obklopil precizním tvůrčím týmem. Natáčení v Poličce a okolí se neslo v příjemné atmosféře a i ten „nejposlednější“ komparzista měl pocit, že je ten nejdůležitější. Poličští „herci“ byli rádi, že se mohli podílet na filmu, který oslavuje genialitu Bohuslava Martinů.“
Neváhejte a nechte se vtáhnout do komplikovaného, ale krásného světa geniálního hudebního skladatele, který si svou hudbou získal nejen evropské, ale i americké a japonské posluchače.
Vstup je zdarma.
(
Městské muzeum a galerie Polička a Centrum Bohuslava Martinů)
14. 10. 2021 - Město Polička i v letošním roce přijalo nabídku ke spolupráci s Fakultou architektury Vysokého učení technického v Brně. Vystaveny budou práce studentů, kteří se zabývali návrhem projektu bydlení na okraji města Poličky a v rámci svých semestrálních prací zpracovali předem dohodnutá témata využitelná konkrétně pro naše město.
„Studenti si kladli různé otázky. Jak by měla vypadat výstavba na okraji města a proč předměstí dnešních měst vypadají tak, jak vypadají? Musí tomu tak být? Jaká je alternativa běžnému satelitu? Proč typický Čech touží po rodinném domě? Stavíme smysluplně, či ne? Stavíme řídce, anebo hustě? Využíváme krajinu efektivně? Jaká je odpověď architekta na tyto otázky? Co může architekt nabídnout současným městům a společnosti? Je vůbec možné hledat skrze architekturu dostatečné řešení těchto problémů? Na základě společného uvažování vzniklo několik návrhů, které budou vystaveny v atriu poličského muzea,“ uvádí kurátor projektu a proděkan FA VUT Ing. arch. Radek Toman.
„Za zmínku jistě stojí i to, že projekt studentky Klarisy Kyselkové získal ocenění pro nejlepší bakalářskou práci vytvořenou na Fakultě architektury VUT v Brně,“ dodává.
Vernisáž se uskuteční v pátek 15. října 2021 od 17.00 hodin za účasti autorů. Úvodní slovo pronese Ing. arch. Radek Toman, proděkana pro vnější vztahy FA VUT Brno. Výstava potrvá do 14. 11. 2021. Více na www.cbmpolicka.cz
(
Městské muzeum a galerie Polička a Centrum Bohuslava Martinů)
14. 10. 2021 - V této nesnadné době, kdy je pohyb školních skupin omezený a žáci tak přichází o zážitky a hravé učení, které jim poličské muzeum pravidelně poskytovalo formou výstav a vzdělávacích programů, rozhodli jsme se pro neobvyklý krok. Přibližujeme žákům témata z historie a umění, a to tak, že je přivezeme přímo k nim!
„Dlouhodobým cílem našeho muzea je přiblížit žákům a studentům různá témata, a to prostřednictvím interaktivních výstav a speciálních vzdělávacích programů. Přestože uplynulé období spojené s Covid-19 změnilo mnohé, svého cíle se chceme držet i nadále,“ uvádí autorka projektu a ředitelka muzea Mgr. Pavla Juklová.
Stálo to nemálo úsilí a týmového ducha, ale nakonec se vše podařilo a interaktivní mobilní programy do škol a školek se doslova rozjely do okolí. Prvním programem byl Pravěk v ruce spolu s Hliněnou dílnou. ZŠ Telecí byla dle svých slov velmi spokojena a program vyhodnotila jako přínosný i v rámci Školních vzdělávacích programů (ŠVP) a šablon.
A jak projekt vznikal?
Při výběru témat se vycházelo z pestrosti muzejních sbírek a zároveň bylo zohledněno jejich uplatnění ve ŠVP, aby byly přínosem a doplnily probíranou látku. První tři pilotní programy jsou zaměřeny na historii a umění a je možné je doplnit tvořivou dílnou. Program je vytvořen pro každou cílovou skupinu (děti MŠ, žáky I. a II. stupně ZŠ), liší se rozsahem informací i volbou výukových metod a je tak přizpůsoben úrovni znalostí a schopností žáků různého věku. Realizace a vedení programů se ujali zkušení muzejní lektoři s dlouholetou praxí.
„Základ celého projektu tvoří již zmíněné muzejní sbírky, které mohou vyprávět, umí dokreslit historické události, přiblížit osobnosti našich dějin nebo jsou názornou ukázkou zručnosti a dovednosti našich předků. Dalším důležitým prvkem je aktivní poznávání podpořené volbou výukových metod, které staví na interakci, osobním prožitku a přímém kontaktu s vybranými předměty. Zejména hra a tvořivý přístup pak otevírají přirozenou cestu ke vzdělání,“ popisuje projekt lektorka Mgr. Simona Valachová.
Více informací a nabídku programů naleznete na www.cbmpolicka.cz
(
Městské muzeum a galerie Polička a Centrum Bohuslava Martinů)
23. 9. 2021 - Město Polička vám nejen ve svátek nabídne to nejlepší ze svých atraktivit. Navštívit můžete rodnou světničku slavného hudebního skladatele ve věži kostela sv. Jakuba ve výšce 36m, část městských hradeb obepínají historické jádro města nebo interaktivní hernu pro děti i hravé dospělé.
Na výstavě HRÁTNICE aneb Hravá radnice na vás čekají skládačky, hlavolamy, kvízy i dovednostní hry všeho druhu. Originální truhlářské exponáty slibují zábavu pro malé, větší i velké. Můžete si zahrát například minigolf, domino či kuželky. Z dílů postavit lomený oblouk, pyramidu nebo pravěkou nádobu. Trpělivost prověříte při sestavování pohádkového orloje, taktiku u bitvy lodí, spolupráci u balancovníku a vědomosti u mapy světa.
Jestliže patříte mezi milovníky moderního umění, pak je nově otevřená výstava 14 v Poličce to pravé pro vás. Název odkazuje na počet umělců, jejichž díla jsou v Poličce vystavena. Jsou to Vojtěch Donát, Pavel Herynek, Magdalena Jílková, Markéta Kolářová, Ivana Machová, Jana Paulíčková Vlčková, Ludmila Pillmayerová , Marek Rejent, Zbyšek Sion, Martin Šmíd, Veronika Šrek Bromová, Jan Štěpánek, Jiří Štourač a Miroslava Zychová.
Navštívit můžete mimo jiné i stále expozice a vrátit se tak třeba do středověku, vyzkoušet si tíhu brnění nebo si obléknout historické kostýmy. Vystřelit z laserové pušky nebo zkusit odměřit loket plátna. Autentičnost výletu do historie podtrhne vystoupání na ochoz městských hradeb, jedněch z nejzachovalejších ve střední Evropě. Hradební zeď má úctyhodnou šířku 2 až 2,25 m, je až 8 m vysoká, zpevněná 19 půlválcovými do města otevřenými baštami.
Pokud patříte spíše mezi milovníky výšek a rozhleden, neváhejte vystoupat 194 schodů přímo do rodné světničky nejslavnějšího poličského rodáka a hudebního skladatele Bohuslava Martinů. Ta se nachází ve věži novogotického kostela sv. Jakuba a skýtá krásný výhled na město a okolní krajinu z výšky 36m.
Neváhejte a využijte volného dne k načerpnání nových zážitků a vědomostí. Dveře muzea jsou vám otevřena od 9.00 do 16.00 hodin.
Více na
(
Městské muzeum a galerie Polička a Centrum Bohuslava Martinů)
22. 9. 2021 - Naprostou novinku připravuje tento podzim poličské muzeum, které se rozhodlo přiblížit žákům a studentům témata z historie, národopisu či umění, a to prostřednictvím interaktivních výstav a speciálních vzdělávacích programů tím, že je přivezou přímo k nim!
„Dlouhodobým cílem našeho muzea je přiblížit žákům a studentům témata z historie, národopisu či umění, a to prostřednictvím interaktivních výstav a speciálních vzdělávacích programů. Přestože uplynulé období spojené s Covid-19 změnilo mnohé, svého cíle se chceme držet i nadále. Proto tento podzim přicházíme s unikátním mobilním projektem MUZEUM DO ŠKOL A ŠKOLEK,“ uvádí autorka projektu a ředitelka muzea Mgr. Pavla Juklová.
Při výběru témat se vycházelo z pestrosti muzejních sbírek a zároveň bylo zohledněno jejich uplatnění ve školních vzdělávacích programech, aby byly přínosem a doplnily probíranou látku. První tři pilotní programy jsou zaměřeny na historii a umění. Délka jedné lekce je jedna vyučovací hodina, ale dá se rozšířit na dvě nebo doplnit tvořivou dílnou. Jednotlivá témata jsou zpracována pro mateřské školy, I. stupeň a II. stupeň základních škol. Program je vytvořen pro každou cílovou skupinu, liší se rozsahem informací i volbou výukových metod a je tak přizpůsoben úrovni znalostí a schopností žáků různého věku.
„Základ celého projektu tvoří muzejní sbírky, respektive vybrané předměty, které mohou vyprávět, umí dokreslit historické události, přiblížit osobnosti našich dějin nebo jsou názornou ukázkou zručnosti a dovednosti našich předků. Dalším důležitým prvkem je aktivní poznávání podpořené volbou výukových metod, které staví na interakci, osobním prožitku a přímém kontaktu s vybranými předměty. Zejména hra a tvořivý přístup pak otevírají přirozenou cestu ke vzdělání,“ popisuje projekt jeho lektorka Mgr. Simona Valachová.
(
Městské muzeum a galerie Polička a Centrum Bohuslava Martinů)
22. 9. 2021 - BOHUSLAV MARTINŮ – PÍSNĚ. Stálo to nemálo úsilí, času a práce, ale nakonec se vše vydařilo. Notové vydání raných písní světově známého hudebního skladatele vydalo u příležitosti 130. výročí skladatelova narození Centrum Bohuslava Martinů při Městském muzeu a galerii Polička.
Ve vydání jsou soustředěny písně, které skladatel věnoval pěvkyni, tehdejší hvězdě Národního divadla Olze Valouškové, později provdané Borové. Tyto písně vznikaly jednotlivě, nikoliv jako komplet.
„Podle vzpomínek pěvkyně s nimi chodíval k zadnímu vstupu do divadla a čekal na umělkyni, aby jí stydlivě předal svitek notového papíru s věnováním, převázaný červenou stužkou. Pětice písní, které jsou soustředěny ve vydaném albu, vznikla v letech 1910-1911. Tehdy byl Martinů ještě mladým autorem, kompozičně ještě nevyzrálým. O to cennější je možnost nahlédnutí takříkajíc pod pokličku tvůrčího rozvoje Bohuslava Martinů v době uměleckého hledání sebe sama,“ uvádí iniciátorka vydání a muzikoložka poličského muzea Doc. Monika Holá, PhD.
„I proto vydáváme písně i s přetištěním jejich rukopisných originálů, obdivovatelé díla Martinů je mohou brát jako zajímavý suvenýr. Chceme ale také samozřejmě, aby noty sloužily též svému určení, tedy hudebnímu přednesu, ať již veřejně, či pro vlastní potěchu a proto jsou samozřejmě nabídnuty i v notovém přepisu. Vydáním neznámých písní Martinů chceme upozornit na obrovskou píli a energii začínajícího skladatele, jenž se přes nepřízeň osudu dokázal postupně prosadit a to nejen v českém, ale celosvětovém srovnání,“ dodává.
Slavnostní křest notového vydání proběhl na zahajovacím koncertě Martinů festu 28. 8. 2021 nazvaném Gala Martinů, jeho kmotry se stali první interpreti těchto písní mezzosopranistka Markéta Cukrová a pianista Luděk Šabaka.
Notové vydání lze zakoupit v muzeu nebo přes www.cbmpolicka.cz.
(
Městské muzeum a galerie Polička a Centrum Bohuslava Martinů)
8. 9. 2021 - Letošní výtvarný salon tematicky navazuje na loňský – je zaměřen na současné umělce Poličska. Můžete se těšit na výtvarně rozmanitá díla autorů několika generací, kteří se na Poličsku narodili nebo zde žijí, a jejichž tvorba překračuje regionální hranice. Setkávají se zde výtvarně rozmanitá díla uznávaných autorů několika generací.
Název odkazuje na počet umělců, jejichž díla jsou v Poličce vystavena. Jsou to Vojtěch Donát, Pavel Herynek, Magdalena Jílková, Markéta Kolářová, Ivana Machová, Jana Paulíčková Vlčková, Ludmila Pillmayerová , Marek Rejent, Zbyšek Sion, Martin Šmíd, Veronika Šrek Bromová, Jan Štěpánek, Jiří Štourač a Miroslava Zychová.
„Tradice Východočeských uměleckých salonů v Poličce započala v roce 1941. Od té doby se na nich představilo více než 700 umělců. Témata salonů se pravidelně obměňovala. Počáteční ročníky představovaly především tradiční krajinomalbu a teprve počátkem 60. let směřoval výběr k živým současným proudům moderního umění. V polovině 70. let došlo – ve snaze vyhnout se cenzuře – k nahrazení kolektivního chápání salonů za výstavy věnované jednomu umělci. Do aktuálních proudů výtvarného umění zamířil salon v roce 1996 „Orbis fictus extractus – nová média v současném umění“. Od r. 2004 byl salon pořádán jako výběr absolventských prací z vysokých uměleckých škol v Praze a Brně. Výroční 70. salon v roce 2017 byl naopak pojat jako výběrové představení dosud vystavujících umělců. Letošní ročník se svým zaměřením vrací k salonům z let 1989 a 1995, spojnicí je místní příslušnost vystavujících výtvarníků,“ uvádí kunsthistorik muzea PhDr. David Junek.
Vernisáž proběhne v sobotu 18. září 2021 od 14.00 hodin za účasti autorů ve výstavních sálech muzea. Výstava potrvá do 24. října 2021.
(
Městské muzeum a galerie Polička a Centrum Bohuslava Martinů)
30. 6. 2021 - Jsou tu červencové svátky 5. a 6. července a tentokráte připadají na pondělí a úterý. I když muzea bývají v pondělí uzavřena, světnička na věži poličského kostela bude po celé prázdniny přístupna veřejnosti a vy se tak můžete vydat po stopách světově uznávaného hudebního skladatele Bohuslava Martinů a podívat se, jaký byl život ve výšce 36m nad zemí pro pětičlennou rodinu pověžného na 25m čtverečních.
V úterý 6. července se můžete projít po poličských hradbách, které patří k nejlépe dochovaným památkám opevňovacího systému středověkého města nejen v rámci České republiky, ale i ve střední Evropě. V roce 1958 byly zapsány na seznam kulturních památek. Hradební zeď má úctyhodnou šířku 2 až 2,25 m, je až 8 m vysoká, zpevněná 19 půlválcovými do města otevřenými baštami. Hradby jsou dodnes zachovány a v délce 1220 m obepínají celé historické jádro města a rozhodně stojí za vidění.
Dále můžete navštívit dotykovou výstavu ŽIŽKA PŘED BRANAMI k výročí 600 let od vstupu husitských vojsk do Poličky plnou válečné zbroje, dámských gotických šatů, hravých aktivit i vyrábění a také na HRÁTNICI, interaktivní hernu pro chytré hlavy i šikovné ruce.
„V roce 1421 se při svém tažení a snaze vymanit východní Čechy a Moravu z moci Zikmunda Lucemburského ocitl Jan Žižka z Trocnova před branami města Poličky… jak to bylo dál? Bojovala Polička či nechala otevřít brány, aby bylo město uchráněno? Hodili měšťané Žižkovým vojákům přes hradby vykrmenou svini nebo je to jen pověst? Přijďte na výstavu a vše se dozvíte!“ uvádí kurátorka výstavy Mgr. Simona Valachová.
„Nebudou chybět husitské zbraně, zbroj, kroužkové košile a přilby, které si můžete vyzkoušet a potěžkat. A co se potom zvěčnit jako válečník v bitvě v připraveném fotokoutku s velkoformátovou ilustrací! Ani dámy nepřijdou zkrátka. Mohou si obléknout gotický šat a ozdobit se čelenkou či závojem. Kromě informací a perliček o husitech a neporaženém válečníkovi na vás čekají zajímavosti z historie města Poličky a hradu Svojanova,“ dodává.
A pro ty, co si rádi hrají, se výstavní sály poličské barokní radnice proměnily v interaktivní hernu. Čekají na vás skládačky, hlavolamy, kvízy i dovednostní hry všeho druhu a slibují zábavu pro malé, větší i velké. Můžete si zahrát například minigolf, domino či kuželky. Z dílů postavit lomený oblouk, pyramidu nebo pravěké nádoby. Trpělivost prověříte při sestavování pohádkového orloje, taktiku u bitvy lodí, spolupráci u balancovníku a vědomosti u mapy světa.
V úterý se mimo jiné od 14.00 hodin koná první z mnoha letních dílen pořádaných muzeem inspirovaná tématem PUTOVNÍCH KAMÍNKŮ, jelikož fenoménem posledních let se stalo právě malování kamínků všech velikostí a tvarů. Chtěli byste namalovat svůj první kamínek? Není to nic složitého, ale jestli si nevíte rady, jak začít, pomůžeme vám. Kamínek pak můžete nechat na nějakém speciálním místě na vašich prázdninových toulkách.
Aktuální informace naleznete na www.cbmpolicka.cz
(
Městské muzeum a galerie Polička a Centrum Bohuslava Martinů)
19. 3. 2021 - Chceme vás povzbudit, nerezignujte na Velikonoce. Užijte si je neobvykle, přesto svátečně, tradičně a v rodinném kruhu. Dlouhá zima je pryč, svítí slunce, sviští potoky a vše se zazelená.
Poličské muzeum přináší způsob, jak si velikonoční svátky užít i s ohledem na vládní nařízení. Chce povzbudit, aby na ně lidé nerezignovali, užili si je neobvykle, přesto svátečně, tradičně a v rodinném kruhu. K tomu vytvořili návod na každý den z nadcházejícího pašijového týdne.
„Ať následující návod neslouží jako inspirace jen dětem a maminkám, protože ty jsou obvykle nositelkami rodinné tradice, ale nám všem. Připravený návod na webových stránkách muzea vás provede tzv. pašijovým týdnem od Květné neděle po Velikonoční pondělí. Některé dny týdne mají dokonce „barevné“ názvy. Kromě nich se v návodu seznámíte se zvyky, které mají dávnou historii i novodobé novotvary, a s tradičními pokrmy, které můžete uvařit podle vlastních nebo přiložených receptů. Nechybí ani velikonoční koledy, potřebné k recitaci při obchůzkách s pomlázkou. Zařazené výtvarné inspirace a techniky budete moci využít ke zkrášlení interiéru nejen o Velikonocích. Dobrodružné aktivity vás přimějí k pobytu na čerstvém vzduchu,“ doporučuje autorka textu a etnografka muzea Mgr. Stanislava Cafourková.
V připraveném plánu se také dozvíte, jaké jsou tradice jednotlivých dní, jaké pokrmy je vhodné jíst a na jakém nádobí servírovat nebo naopak kdy jíst nemáme a proč. Soubor je doplněn také o zajímavé ilustrační fotografie výstav poličského muzea z uplynulých let. Důležitou součástí hlavně pro děti, je i každodenní tip na výtvarnou či rukodělnou aktivitu hodící se ke Květné neděli, Škaredé středě, Zelenému čtvrtku, Velkému pátku, Bíle sobotě, Božímu hodu velikonočnímu a Velikonočnímu pondělí.
„Věříme, že starší generace ráda zavzpomíná na dřívější jarní zvyky a mladé rodiny posílí vlastní rodinné tradice, které překlenují nejistoty doby,“ dodává.
Mimo jiné muzeum nabízí i návod na JARNÍ VRKOČ, který vám krok za krokem ukáže, jak si lze vyrobit tuto krásnou lidovou dekoraci z materiálů, které máte doma nebo na zahradě.
Podrobný popis aktivit a fotografie naleznete na www.cbmpolicka.cz
(
Městské muzeum a galerie Polička a Centrum Bohuslava Martinů)
15. 3. 2021 - Postní období je právě v polovině a to je ten správný čas na přivítání jara! Vytvořili jsme pro vás foto návod na JARNÍ VRKOČ, který vám krok za krokem ukáže, jak si lze vyrobit tuto krásnou lidovou dekoraci z materiálů, které máte doma nebo na zahradě.
Také už se nemůžete dočkat, až se venku příroda pořádně zazelená, objeví se první kvítky, ozve se prozpěvování ptáčků a sluneční paprsky budou teplejší? Nalaďte se na jarní vlnu už nyní a vneste si do interiéru trochu svěží atmosféry. Jaro je často vnímáno jako synonymum pro nové začátky. Po dlouhé, tmavé a chladné zimě, která láká hlavně k odpočinku, přichází období probouzení, růstu, svěžesti, radosti i chuti vyrazit do přírody a být aktivní. Jaké bude jarní počasí sice neovlivníte, ale můžete si kousek jara přinést k sobě domů. Pohrajte s barevnými stuhami, vajíčky, papírovými dekoracemi, zelenými větvičkami nebo látkovými květinami a naaranžujete si zápich do vašeho oblíbeného hrníčku či květináče. Načerpáte díky tomu energii, dobijete si baterky a zlepšíte náladu v této nesnadné době. Jak na to?
„Již několik let konáme tuto jarní dílničku u nás v muzeu. To je ale bohužel zavřené a tak jsme pro veřejnost vytvořili fotonávod, který naleznete na našich webových nebo facebookových stránkách, díky kterému si můžete jarní vrkoč vyrobit v pohodlí domova a z materiálů které máte doma nebo na zahradě,“ uvádí etnografka muzea Mgr. Stanislava Cafourková.
„Mimo jiné také plánujeme v příštích dnech zveřejnit tip, jak si užít tradiční velikonoční svátky netradičně s ohledem na lockdown. Chceme povzbudit, aby na ně lidé nerezignovali, užili si je neobvykle, přesto svátečně, tradičně a v rodinném kruhu. K tomu jsme vytvořili návod na každý den z nadcházejícího pašijového týdne, ve kterém se například dozvíte, jaké jsou tradice jednotlivých dní, jaké pokrmy je vhodné jíst a na jakém nádobí servírovat nebo naopak kdy jíst nemáme a proč. Soubor je doplněn o zajímavé ilustrační fotografie výstav poličského muzea, koledy a recepty,” dodává.
Podrobný návod naleznete na www.cbmpolicka.cz
(
Městské muzeum a galerie Polička a Centrum Bohuslava Martinů)
15. 3. 2021 - Povinnost držet se kvůli Covid-19 co nejvíce doma může klidně přinést histo-rické a literární poklady. Poličské muzeum se rozhodlo vyzvat seniory, aby bě-hem karantény sepsali paměti či krátké vzpomínky.
A nemusí to být jen o zlých či přelomových časech, ale také o zajímavých zkušenos-tech, o všedních radostech a každodenním životě. O tom, co jsme zažili spolu, jako obyvatelé krásného věnného města Poličky, jako rodina i jako členové různých spol-ků.
Výzva je určená pro místní seniory uzavřené doma, cíleně ji zašleme i do domovů pro seniory v okrese. Ale platí samozřejmě i pro ty, kteří dnes žijí v jiné části republiky a v Poličce prožili část života. Muzeum by rádo vybrané pasáže průběžně zveřejňovalo. Po té je vytiskneme, svážeme a na vyžádání necháme k nahlédnutí na recepci muzea. Neváhejte a řekněte o tom svým rodičům a prarodičům, aby jim čas trávený doma utíkal rychleji a radostněji. Pokud se ale do výzvy bude chtít zapojit i někdo další, je též vítán. Pevně věříme, že se zde objeví nejeden poutavý příběh!
Texty napsané na počítači, psacím stroji či rukou budeme přijímat už od tohoto týdne přes email zavoralova@muzeum.policka.org nebo poštou na adrese Městské muze-um a galerie, Tylova 114, Polička. Zásilku je třeba označit heslem: „Paměti z karanté-ny“. Uzávěrka je 30. 6. 2021.
(
Městské muzeum a galerie Polička a Centrum Bohuslava Martinů)
20. 1. 2021 - Přijďte u příležitosti úmrtí Jana Palacha uctít hrdinské činy našich předků do parku k Pomníku druhého a třetího odboje, kde na Vás díky Městskému muzeu a galerii v Poličce čeká malá panelová výstava s vědomostním kvízem o životě tohoto studenta, jehož život vyhasl před 52 lety.
K výročí sebeupálení Jana Palacha připravilo poličské muzeum MINIvýstavu v parku u Pomníku druhého a třetího odboje, kterou si můžete prohlédnout do 19. 1. 2021. samozřejmě s ohledem na vládní nařízení. Obsahuje texty a fotografie týkající se života Jana Palacha, samotného aktu upálení a reakce společnosti, pohřbu a památníků nejen v Praze. Na závěr je připraven i malý kvíz. Výstava je sama o sobě i možností pro místní učitele, jak na dálku zapojit své studenty v rámci distanční výuky, která je pro ně čím dál více náročnější. Zároveň se dá i použít jako obrazový i textový materiál, který je ke stažení na stránkách muzea.
Díky iniciativě Hany Pražanové z Poličky vzniká současně také veřejná událost, snažící se udržet plápolající oheň po dobu 52 hodin! Pochodeň a první svíčky se rozhoří 16. 1. 2020 v 16:52 hodin. Zároveň ale důrazně nabádá, aby se dodržovala platná nařízení a u pomníku se během těchto 52 hodin zájemci prostřídali.
Člověk musí bojovat proti tomu zlu, na které právě stačí.
Jan Palach
Co myslíte, podaří se udržet oheň po tak dlouhý čas?
Více na www.cbmpolicka.cz
(
Městské muzeum a galerie Polička a Centrum Bohuslava Martinů)
3. 12. 2020 - 14. listopadu 2020 – 3. ledna 2021, výstavní prostory muzea
Jak mnohotvárný a zábavný může být list papíru! Zvlášť v rukou malíře, grafika a ilustrátora Vojtěcha Kubašty (1914-1992). Určitě jste se setkali s jeho prostorovými knížkami nebo betlémy zpracovanými technikou „pop up“. Stačí jeden pohyb ruky, knížka se otevře a do prostoru se zvedne celá kulisa i s postavami. Některé scény navíc obsahují pohyblivé prvky.
Jádrem výstavy budou rozkládací papírové betlémy V. Kubašty. Pro srovnání budou vystaveny i jiné, vystřihované papírové jesličky. Dále uvidíte velké množství obrázko-vých knih, především pohádek, které byly vydávány v 60. a 70. letech 20. století. Vý-robu několika příběhů dokonce Kubaštovi zadalo „Walt Disney studio“. V menší míře ukážeme autorovy pohlednice nebo reklamní letáky.
Výstava je zapůjčena od sběratele J. V. Marouška.
Aby všichni návštěvníci mohli zažívat úžas z toho, že jedním otevřením knížka „vyros-te“ a příběh živě promluví, připravili jsme kopie vystavených knížek, které si vezmou do ruky.
OTEVÍRACÍ DOBA v adventu a o vánočních svátcích:
3. 12. – 23. 12.
od 9.00 – 12.00, 12.30 – 16.00 hod. so + ne od 12.30 do 16.00 hod.
24. 12. 2020 – zavřeno
25. – 30. 12. od 13.00 – 17.00 hod.
31. 12. 2020 – 1. 1. 2021 – zavřeno
2. – 3. 1. 2021 od 13.00 – 17.00 hod.
(
Městské muzeum a galerie Polička a Centrum Bohuslava Martinů)
3. 12. 2020 - 130 let od narození skladatele světově známého hudebního skladatele Bohuslava Martinů bude v prosinci připomenuto jen skromně. Důstojné oslavy pro hudbymilovnou veřejnost proběhnou v jarních měsících. Na co se ale můžete těšit?
Bohuslav Martinů se narodil v rodině Martinů, která žila ve věžní místnosti kostela sv. Jakuba. Otec Ferdinand byl zaměstnán jako pověžný a jeho úkolem bylo chránit město proti požárům či zvonit klekání. Zároveň se věnoval ševcovskému řemeslu, matka Karolína se starala o jejich početnou rodinu. Ve věži žila rodina do Bohuslavových dvanácti let. A právě tento život ve výšce šestatřiceti metrů s rozhledem do obrovského prostoru i ulic pod sebou, měla společně se zvuky chrámové hudby, která se linula z kostela, velký vliv na jeho fantazijní hudební chápání a cítění.
„8. prosince 1890 se v Poličce narodil významný hudební skladatel Bohuslav Martinů. I když bylo v plánu výročí 130 let od jeho narození důstojně oslavit, nedovoluje nám současná celospolečenská situace plány realizovat. Kultura v celé republice na dlouhé týdny bohužel ustrnula. Poličské muzeum bylo nuceno zrušit chystané uvedení Martinů baletu Podivuhodný let, stejně tak nemohlo realizovat zamýšlenou výstavu Poličské kořeny Bohuslava Martinů a podobný osud bohužel stíhá i Slavnostní koncert k výročí narození, jenž se měl konat v den výročí, tedy 8. prosince. Jakkoliv je tato informace nemilá, pro skladatelovy fanoušky máme přece jen dobrou zprávu. O zrušené aktivity nepřijdou! Balet i koncert realizovány budou v náhradním termínu v jarních měsících, výstava pak výhledově taktéž. Pevně doufáme, že jarní měsíce již přinesou uvolnění a kultura bude moci opět naplno fungovat,“ uvádí muzikoložka muzea Doc. Monika Holá, PhD.
„I když oslava kulatých 130 let od narození B. Martinů v prosinci formou koncertu neproběhne, jeho narozeniny si přece jen alespoň skromně připomeneme. Na počest skladatele se 8. 12. 2020 v 16.00 hodin na rodné věži kostela sv. Jakuba rozezní zvony a následně z budovy muzea zazní skladatelova hudba. Důstojné oslavy pro hudbymilovnou veřejnost pak, doufejme, proběhnou v jarních měsících,“ dodává.
Nenechte si proto ujít, přestože skromné, ale o nic méně významné výročí jednoho z velkolepých lidí, kteří se v královském věnném městě Polička narodili.
Více na www.cbmpolicka.cz
(
Městské muzeum a galerie Polička a Centrum Bohuslava Martinů)
25. 9. 2020 - Jedinečné scénické nastudování unikátního díla, které Bohuslav Martinů označil jako mechanický balet, tedy dílo, v němž se pohybují nikoliv tanečníci, ale jevištní dekorace. Jeho vznik byl inspirován tragickou událostí nezdařeného přeletu Atlantického oceánu dvoučlennou leteckou posádkou v roce 1927.
„I když letošní jarní koronavirová karanténa přerušila veškeré kulturní aktivity, pevně doufáme, že podzimní čas bude kultuře nakloněn příznivěji. Blíží se totiž 130. výročí narození nejslavnějšího poličského rodáka Bohuslava Martinů, k němuž se v muzeu chystá hned několik zajímavých aktivit. Jako první bude na sklonku října uvedeno autorovo neobvyklé dílo - mechanický balet Podivuhodný let. O měsíc později skladatele připomeneme z pohledu jeho rodiště a to výstavou nazvanou Poličské kořeny Bohuslava Martinů, na níž připomeneme nejen jeho raná léta strávená právě v Poličce, ale blíže představíme i rodinné příslušníky a nejbližší přátele. A konečně přímo k výročí, 8. prosince t. r. zazní slavnostní koncert, na němž vystoupí významní čeští umělci, kteří se tvorbou Martinů zabývají dlouhodobě,“ uvádí Doc. Monika Holá, PhD., muzikoložka muzea.
Zaměřme se nyní na nejbližší z akcí, provedení Podivuhodného letu. Jde o zcela ojedinělé dílo, které spadá do období skladatelova obdivu k novým technologickým výdobytkům. Reagoval na ně tím, co uměl nejlépe – komponováním. Takto vznikly opery rozhlasové, televizní, či jedna opera-film. A takto vznikl i Podivuhodný let, označený jako „mechanický balet“.
Co tím autor myslel? Chtěl soustředit veškeré pohybové dění na jevišti nikoliv na herce či tanečníky, ale pouze a jenom na scénickou dekoraci, lidově řečeno kulisy. Vlastním podnětem vzniku díla byl tragicky dopadnuvší pokus o přelet přes Atlantický oceán dvoučlennou leteckou posádkou, proto si Martinů představoval, že hlavním prvkem dekorace bude obří vrtule letadla. K provedení tohoto díla bohužel za skladatelova života vůbec nedošlo, jeho představa tak naplněna nebyla.
Na své první provedení si Podivuhodný let musel počkat poměrně dlouhou dobu. A shodou okolností to byla právě Polička, kde skladba veřejně zazněla poprvé, byť pouze koncertně roku 1994. Skladba nepaří k často uváděným skladatelovým dílům, veřejně provedená byla od té doby pouze jednou a to v Brně v roce 2009. Nastudoval ji tehdy baletní soubor, a byť šlo o scénickou produkci, nevycházela ze skladatelovy představy „mechanického baletu“, ale šlo o klasické taneční představení.
„Chystané poličské uvedení v rámci nadcházejícího martinůovského výročí chce naopak podtrhnout především technické aspekty ze skladatelovy představy a dílo uvede jako scénicko-mechanickou imaginaci za doprovodu hudební nahrávky. Navíc při realizaci respektujeme skladatelovu představu o tom, že dílo má být uvedeno na malé scéně. Bude proto situováno do výstavního sálu muzea, který má na Martinů konkrétní vazbu: je to prostora bývalého ochotnického divadla, kde se v době mládí skladatele pořádaly také všechny koncerty a Martinů tam sám pravidelně vystupoval. Podivuhodný let zde zazní dvakrát 28. 10. 2020 v 16 a v 18 hodin. Věříme, že si tuto ojedinělou událost nenecháte ujít i přes ztížené společenské podmínky a přijdete zcela bez obav, koneckonců nedávno hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová připustila, že nákaza z koncertů či divadel je prakticky nulová,“ dodává muzikoložka muzea.
Konat se budou dvě představení a to od 16.00 hod a od 18.00 hod. Cena je 70,- Kč. Předprodej bude zahájen od 10. 9. 2020 na pokladně muzea. Počet míst omezen.
(
Městské muzeum a galerie Polička a Centrum Bohuslava Martinů)
25. 9. 2020 - 28. 10. 2020, 16.00 a 18.00 hod., výstavní sál muzea
K nadcházejícímu výročí 130 let od narození Bohuslava Martinů připravuje Městské muzeum a galerie Polička ojedinělé jevištní provedení téměř neznámé skladby B. Mar-tinů. Dílo nazvané Podivuhodný let skladatel zkomponoval v roce 1927 jako bezpro-střední reakci na tragickou událost nezdařeného přeletu Atlantického oceánu dvou-člennou leteckou posádkou. Letadlo do cíle nikdy nedoletělo a o jeho osudu se dod-nes nic konkrétního neví. Dílko je zcela neobvyklé: je označeno jako balet, nicméně tanečníky v něm nečekejme. Sám skladatel totiž do podtitulu vepsal, že jde o balet "mechanický", představoval si rozpohybovat na jevišti namísto tanečníků kulisy a rekvizity. Sám se ale provedení nikdy nedočkal, poprvé dílo zaznělo o ví-ce než půlstoletí později. Připravovaná inscenace bude vůbec první, která zohlední skladatelovu původní představu o mechanickém baletu: dosud totiž skladba veřejně zazněla buď jen instrumentálně (bez jevištního dění, ve světové premiéře v roce 1994 v Poličce), nebo v podobě klasického "lidského" baletu.
Konat se budou dvě představení a to od 16.00 hod a od 18.00 hod. Cena: 70,- Kč. Předprodej bude zahájen od 10. 9. 2020 na pokladně muzea. Počet míst omezen.
(
Městské muzeum a galerie Polička a Centrum Bohuslava Martinů)
11. 9. 2020 - Město Polička opět přijalo nabídku ke spolupráci s Fakultou architektury Vysokého učení technického v Brně. Studenti architektury v rámci svých semestrálních prací zpracují předem dohodnutá témata využitelná konkrétně pro naše město.
Během roku se uskutečnila prohlídka města za účasti Ing. arch. Radka Tomana, Ph.D., proděkana pro vnější vztahy FA VUT. Společně se zástupci města a členy stavební komise byly vytypovány konkrétní lokality pro semestrální práce studentů.
Jedná se například o návrhy, případně modely a vizualizace možného využití volných ploch a parcel ve městě. Výsledky prací budou sloužit k prezentační a výstavní činnosti, i jako případné náměty pro další územní a urbanistické plánování v Poličce. Součástí instalace bude devět panelů s jednotlivými návrhy, umístěných v daných lokalitách. Pomocí mapky si každý, kdo bude mít zájem, může daná místa projít a vyhodnotit klady či zápory výstavby přímo na místě. Mapa bude k dostání na recepci muzea.
Studentské práce mohou vnést velmi zajímavý pohled do dalšího rozvoje města a jeho veřejného prostoru. Budoucí spolupráce může městu poskytnout mnoho zajímavých pohledů, informací a především zkušeností, kterými FA VUT disponuje.
„Výstava rozhodně stojí za vidění, jelikož už teď na sociálních sítích víří diskuze a názory uživatelů se různí. Například uživatel Jiří D. je návrhy nadšený a těší se na výstavu, naopak uživatelé Iva T. nebo Miluška Ž., a mnoho dalších, jsou ve svých komentářích proti případným výstavbám a změnám, nelíbí se jim propojení historického rázu města s moderním. Nutno ale mít na paměti, že se jedná pouze o semestrální práce, nikoliv odsouhlasené plány, na což většina rozvášněných uživatelů ve svých komentářích zapomíná,“ uvádí kurátorka akce Alena Zavoralová. „Na vernisáži bude možnost probrat vize s Ing. arch. Radek Toman, Ph.D. i s jednotlivými autory a to 1. října 2020 od 17.00 hodin,“ dodává.
Výstava potrvá do 1. 11. 2020. Více na www.cbmpolicka.cz
(
Městské muzeum a galerie Polička a Centrum Bohuslava Martinů)
4. 9. 2020 - Mezzosopranistka Michaela Zajmi, sólistka Opery Národního divadla v Praze, která v Zlaté kapličce účinkuje již svoji desátou sezónu a má na svém kontě řadu rolí v českých, německých, francouzských, ruských a zejména v italských operách, vystoupí ke konci září v Poličce.
„Mimo jiné se Michaela Zajmi věnuje i písňové tvorbě, která je pro ni důležitým a oblíbeným doplňkem operního žánru. Jejím dvorním pianistou je Pavel Voráček, o jehož virtuozitě se poličské publikum mohlo již několikrát přesvědčit. Oba umělci vystoupí s pestrým programem, který představí známé i méně uváděné, leč o to zajímavější písně Bohuslava Martinů, například „Dvě písně na texty negerské poezie“, a zcela jistě nadchne také milovníky velkých operních árií od Martinů, Mozarta, Dvořáka či Rossiniho, z nichž každou by bylo možné označit za pověstný zlatý hřeb, byť tím nejblyštivějším bude patrně koloraturní árie Rosiny z opery Lazebník sevillský „Una voce poco fa“,“ uvádí organizátor akce a předseda Spolku NÁŠ MARTINŮ, Mgr. Jaroslav Novotný.
„To ale není úplně vše, protože klavírista Pavel Voráček si připravil ještě vlastní hudební překvapení, kterým nepochybně umocní kouzelnou atmosféru celého večera,“ dodává.
Michaela Zajmi a klavírista Pavel Voráček společně představí písňový recitál 22. září 2020 v 18.00 hodin v hudebním sále poličského muzea.
Více na www.cbmpolicka.cz
(
Městské muzeum a galerie Polička a Centrum Bohuslava Martinů)
3. 9. 2020 - Zdarma navštívíte Národní kulturní památku, dozvíte se, jakým přínosem je restaurování obrazů i odborného bádání a dozvíte se o skutečném příběhu loupežného rytíře z roku 1512. Dále se dozvíte, co spojuje obrazárnu města Poličky se zahradou Hellbrunn v Salzburgu a Květnou zahradou v Kroměříži.
Francie, Itálie nebo Irsko již od roku 1984 každým rokem slaví tento svátek, jehož cílem je posílení historického povědomí, chránění památek a národního kulturního dědictví. Od roku 1991 jej slaví i Česká republika. Dny evropského dědictví, zkráceně EHD, jsou společná aktivita Rady Evropy a Evropské komise. Každoročně se koná v září a to v mnoha městech a obcích po celé Evropě, zemích, které přistoupily k Evropské kulturní konvenci.
Využijte svátku všech památek k návštěvě toho, co nabízí město Polička. V letošním roce byly vyhlášeny dny EHD v termínu od 12. do 20. 9. 2020 s tématem jsou Památky a vzdělávání.
Poličské muzeum návštěvníkům nabízí ve dnech 12. a 13. 9. 2020 zdarma návštěvu interaktivně pojatých expozic Centra Bohuslava Martinů, které jsou tím správným místem pro zábavu i poznání. „Muzea mají významná díla, doklady minulosti získávat do svých sbírek, řádně je ošetřovat, zpracovávat, evidovat a prezentovat. Kromě odborné činnosti mají muzea naplňovat především vzdělávací a popularizační činnost. Pojďte se s námi proto pobavit, zakládat město, dobově se odívat, poznávat historii, zařadit se mezi poličské ostrostřelce, smlouvat na tržišti a nasát atmosféru života minulého století v tvorbě Bohuslava Martinů. Vstupte s do světa křehké a barevné krásy v expozici horáckého skla. Vyzkoušejte si znalosti historie nebo umění zpěvu v lavicích školní třídy, kde se učil malý Bohuslav Martinů,“ zve kurátorka akce Alena Zavoralová.
Ve dnech 19. a 20. 9. 2020 nabízí muzeum zdarma prohlídku národní kulturní památky barokní radnice v Poličce. Návštěvníci se obeznámí se s přínosem restaurování obrazů i odborného bádání a dozví se o skutečném příběhu loupežného rytíře z roku 1512, jenž je zachycen na barokním obraze sv. Barbory, patronky Dobré smrti. Dále se dozví, co spojuje obrazárnu města Poličky se zahradou Hellbrunn v Salzburgu a Květnou zahradou v Kroměříži. Odpověď najdou na portrétu arcibiskupa Marka Sitticha z Hohenemsu s výjevem zvaným Mezi chrámem Slunce a zahradou Saturnovou.
„Slavný rakouský rod vlastnil Hohenemsů též zámek Bystré u Poličky. Arcibiskup salcburský Mark Sittich IV. z Hohenemsu ukazuje na obraz hlavního salcburského dómu, který nechal budovat. Obraz má zlatý rám a jeho poselství můžeme chápat jako chrám Slunce, tedy Krista. V pozadí je druhý obraz, který má černý rám a je označován za zahradu Saturnovu. Renesanční šlechta budovala reprezentační sídla a letohrádky se zahradami. Na předměstí Salcburku nechal pan arcibiskup vybudovat dodnes dochovaný Hellbrunn. Kromě letohrádku s geometrickou květnou zahradou a vodními plochami zde byly i mechanické vodní hrátky, pohyblivé sochy a umělé jeskyně. V Salcburku vykonával duchovní službu i pozdější olomoucký arcibiskup Karel z Lichtenštejna, který ve svém sídle v Kroměříži vybudoval obdobné zahrady, které jsou dnes památkou UNESCO,“ uvádí kunsthistorik muzea PhDr. David Junek.
„Díky restaurování obrazů i odborného bádání se můžete dozvědět o skutečném příběhu kloupežného rytíře z roku 1512, jenž je zachycen na barokním obraze sv. Barbory, patronky Dobré smrti. Můžeme zjistit, co znamená polopostava muže u nohou sv. Barbory? Díky restaurování a odbornému bádání ano. Při restaurování v roce 1990 vyniknul na zádech nahé mužské polopostavy předmět protáhleného klínovitého tvaru. Restaurování také projasnilo doposud temný horizont se zlomeným kůlem. To nás přivádí k historické události doložené Starými letopisy českými k roku 1512 v Praze a později popularizované v Hájkově Kronice české. Loupežný rytíř Chlévec byl odsouzen k naražení na kůl, ale nezemřel, v noci se s ním kůl zlámal a on se doplazil k faře u sv. Benedikta na Hradčanech, kde se mu dostalo rozhřešení. Na otázku kněze, kterak se mu dostalo té milosti, že nezemřel bez rozhřešení, odpověděl, že se každý den modlil ke sv. Barboře. Podrobnosti se můžete dozvědět v muzejní brožuře "Příběh z obrazu sv. Barbory, aneb - kdo je ten muž na obraze?, vydané k 500. výročí události v roce 2012,“ dodává.
Pojďte bádat a slavit. Dveře muzea jsou pro vás otevřeny od 9.00 do 16.00 hodin.
(
Městské muzeum a galerie Polička a Centrum Bohuslava Martinů)
3. 9. 2020 - – jednou z připomínkových aktivit výstava k 130. výročí narození jednoho z nejvý-znamnějších českých skladatelů 20. století představující jeho rodinu, originální místo narození, dětství i raná léta v Poličce
21. 11. 2020 – 28. 1. 2021, výstavní sály muzea
Zdánlivě obyčejná rodina na neobyčejném místě … přísná maminka, žertovný tatí-nek, umělecky založený bratr, šikovná sestra a malý, plachý, neduživý Bohuslav. Při-dáte-li do této mozaiky ještě nevlastního bratra, dědu „nedědu“ a osobitého učitele hudby, můžete odhalit a prozkoumat „kořeny“, ze kterých vyrostl obrovský hudební talent.
Největším lákadlem výstavy je určitě „přenesená“ rodná světnička Bohuslava Marti-nů, do které nemusíte stoupat 192 schodů na věž kostela, ale dostanete se k ní zcela bezbariérově! Prohlédnete si také autenticky zařízený podkrovní pokojíček z bytu na Svépomoci, kde rodina bydlela ve 20. letech 20. století.
Otevírací doba o vánočních svátcích:
24. 12. 2020 – zavřeno
25. – 30. 12. od 13.00 – 17.00 hodin
31. 12. 2020 – 1. 1. 2021 – zavřeno
2. – 3. 1. 2021 od 13.00 – 17.00 hodin
(
Městské muzeum a galerie Polička a Centrum Bohuslava Martinů)
3. 9. 2020 - Město Polička opět přijalo nabídku ke spolupráci s Fakultou architektury Vysokého učení technického v Brně. Studenti architektury v rámci svých semestrálních prací zpracovali předem dohodnutá témata využitelná konkrétně pro naše město. Jedná se o návrhy prezentované formou modelů a vizualizací. Tématem prací jsou možnosti využití volných ploch a parcel ve městě. Vystavené projekty budou sloužit i jako pří-padné náměty pro další územní a urbanistické plánování v Poličce.
Vystavené budou práce: Kariny Humajové a Mariána Kleimana, Alice Ondrušové, Vác-lava Hegingera, Alexandry Maximové, Veroniky Lietavové, Oskara Madra, Ondřeje Machače, Pavly Nesvadbíkové a práce ze Southeast University (Čína) od Zhang Qia-na, Gao Pengchenga, Ethana Huanga a Lin Shiyi.
Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 1. října 2020 od 17.00 hod. za účasti autorů. Úvodní slovo pronese Ing. arch. Radek Toman, proděkan FA VUT Brno.
(
Městské muzeum a galerie Polička a Centrum Bohuslava Martinů)
3. 9. 2020 - Využijte svátku všech památek – Dnů evropského dědictví (European Heritage Days – EHD) k návštěvě toho, co nabízí město Polička. V letošním roce byly vyhlášeny dny EHD v termínu 12. – 20. 9. 2020 s tématem je: Památky a vzdělávání.
Muzeum vám nabízí: ve dnech 12. – 13. 9. 2020 zdarma návštěvu interaktivně po-jatých expozic Centra Bohuslava Martinů, které jsou tím správným místem pro zába-vu i poznání.
Ve dnech 19. – 20. 9. 2020 nabízí zdarma prohlídku národní kulturní památky ba-rokní radnice v Poličce. Obeznámíte se s přínosem restaurování obrazů i odborného bádání a dozvíte se o skutečném příběhu loupežného rytíře z r. 1512, jenž je zachycen na barokním obraze sv. Barbory, patronky Dobré smrti. Dále se dozvíte, co spojuje obrazárnu města Poličky se zahradou Hellbrunn v Salzburgu a Květnou zahradou v Kroměříži. Odpověď najdeme na portrétu arcibiskupa Marka Sitticha z Hohenemsu s výjevem „Mezi chrámem Slunce a zahradou Saturnovou“.
(
Městské muzeum a galerie Polička a Centrum Bohuslava Martinů)
3. 9. 2020 - Letošní výtvarný salon je zaměřen na díla autorů, kteří se na Poličsku narodili nebo zde žijí, a jejichž tvorba překračuje regionální hranice. Setkávají se zde výtvarně roz-manitá díla autorů několika generací. Název odkazuje na počet umělců, jejichž díla jsou v Poličce vystavena. Jsou to: Veronika Š. Bromová, Pavel Herynek, Markéta Ko-lářová, David Kozák, Ivana Machová, Marek Rejent, Zbyšek Sion, Adam Smolek, Mar-tin Šmíd, Jan Štěpánek, Jiří Štourač, Jana P. Vlčková a Miroslava Zychová.
Vernisáž proběhne v sobotu 12. září 2020 od 14.00 hodin za účasti autorů ve výstavních sálech galerie.
Tradice Východočeských uměleckých salonů v Poličce započala v roce 1941. Od té do-by se na nich představilo více než 700 umělců. Témata salonů se pravidelně obměňo-vala. Počáteční ročníky představovaly především tradiční krajinomalbu a teprve po-čátkem 60. let směřoval výběr k živým současným proudům moderního umění. V polovině 70. let došlo – ve snaze vyhnout se cenzuře – k nahrazení kolektivního chápání salonů za výstavy věnované jednomu umělci. Do aktuálních proudů výtvar-ného umění zamířil salon v roce 1996 „Orbis fictus extractus – nová média v současném umění“. Od r. 2004 byl salon pořádán jako výběr absolventských prací z vysokých uměleckých škol v Praze a Brně. Výroční 70. salon v roce 2017 byl naopak pojat jako výběrové představení dosud vystavujících umělců. Letošní ročník se svým zaměřením vrací k salonům z let 1989 a 1995, tou spojnicí je místní příslušnost vy-stavujících výtvarníků.
OTEVÍRACÍ DOBA:
út – so: 12.30 – 16.00 hod.
(
Městské muzeum a galerie Polička a Centrum Bohuslava Martinů)
3. 8. 2020 - Polička je vstupní branou do Žďárských vrchů. V 18. století patřila mezi nejbohatší města Východních Čech. Do dnešních dnů se poličská radnice pečlivě stará o téměř stovku kulturních památek, které se v ní nacházejí a udržuje tak historickou tvář města.
„Obranný systém v délce 1220 m obepíná celé jádro Poličky a patří mezi jedno nejzachovalejší hradební opevnění ve střední Evropě. Náklady na jeho údržbu tak nejsou malé. Město do oprav investuje s pomocí Programu regenerace městských památkových rezervací a zón s využitím finanční dotace z Ministerstva kultury ČR miliony korun. Práce na hradbách, které jsou pro Poličku velkým turistickým přínosem, jsou uskutečňovány podle havarijního stavu a finančních prostředků průběžně. V letošním roce město opět využilo příspěvku Ministerstva kultury, ale oproti předchozím letům je investovalo do oprav jiných památek. Revitalizaci opevnění následně zaplatilo z městských peněz,“ sdělila Marta Mastná vedoucí pracovnice městského úřadu.
„Město Polička má i národní kulturní památky, což je ještě o stupeň vyšší kategorie ochrany. Patří k nim kostel sv. Jakuba s rodnou světničkou Bohuslava Martinů a barokní skvosty na Palackého náměstí, kterými je morový sloup, budova radnice a obě barokní kašny a nově i historický nýtovaný most. Letos můžeme na opravu mostu čerpat finanční prostředky v rámci Programu regenerace ve výši až dvou milionů korun. Podmínkou bylo právě prohlášení mostu za kulturní památku,“ dodává.
Ocelový příhradový most nýtované konstrukce s příhradovými nosníky o délce okolo 20 m a šířce 4,3 m se spodní mostovkou, osazený na zděných nábřežních pilířích šířky 5,1 m a hloubky 2,5 m je technickou památkou, dokumentující vývoj mostních konstrukcí na našem území na přelomu 19. a 20. století.
Most byl postaven roku 1901 na přímé spojnici mezi jedinou původní fortnou v městském opevnění a neorenesanční palácovou budovou učitelského ústavu, pozdějšího gymnázia, dokončeného současně v roce 1901. Hlavní myšlenkou urbanistické koncepce bylo vytvoření druhého městského panaramatu jako protiváhy siluety starého města, se školskými areály uprostřed. Uplatnění industriálního vzhledu konstrukce obohacuje komponované parkové prostředí z téže doby. Most se tak stal významným prvkem urbanismu města, který zásadním způsobem ovlivnil propojení s novou městskou čtvrtí za Synským rybníkem.
Poličské radnici tak patří nemalé uznání za snahu získávat nemalé finanční prostředky na obnovu našeho historického dědictví, jelikož se to rok od roku stává náročnější.
(
Městské muzeum a galerie Polička a Centrum Bohuslava Martinů)
22. 7. 2020 - Vyzkoušíte si tradiční zdobení skla rytím a pomocí ruční elektrické gravírovací pistole ozdobíte vlastním dekorem sklenice a lahve různých velikostí i tvarů, které pro vás mají v poličském muzeu připraveny. Akce se koná 28. 7. 2020.
„Workshop se koná v rámci kreativních úterků, které jsou určeny jak pro děti, tak i pro dospělé. Smyslem akce je, aby si v našich dílnách mohli děti i hraví dospělí vyzkoušet a naučit několik krásných tvořivých technik a každé prázdninové úterý kreativně strávili svůj čas,“ uvádí kurátorka akce Alena Zavoralová.
„Příští úterý si od 14.00 hodin návštěvníci vyzkouší oblíbenou a tradiční techniku zdobení skla rytím a tou je gravírování. Pomocí ruční elektrické gravírovací pistole si vlastním dekorem ozdobí sklenice a lahve různých velikostí a tvarů, které jsou pro ně v muzeu připraveny. Pokud ale chtějí, klidně si mohou donést vlastní. Nazdobit se dá například oblíbený půllitr nebo láhev s vínem či domácím sirupem, vše se tak vzápětí stává netradičním a osobním dárkem. Ale pozor, skleněné předměty nesmí být příliš křehké. Cena dílničky je pouhých padesát korun, ale více se návštěvníci dozví na našich webových stránkách,“ dodává.
Druhý tvořivý měsíc poté otevírá Zvonivá dílna a to 4. 8. odpoledne. Návštěvníci si mohou vyrobit veselou letní dekoraci do bytu, na balkón či pergolu. Formičkami vykrájí různé tvary, sestavíte si hliněnou zvonkohru svých snů a následně dozdobíte korálky a pírky. Následovat bude dílna Handmade tašky, na které vdechnou obyčejné plátěné tašce život! Ozdobí ji podle vlastní fantazie barvami a fixy, přidělají knoflíky a plstě. Konat se bude 11. 8. 2020. V úterý 18. 8. se konají hned dvě dílny a to Obrázky z luštěnin a semínek, kdy se z malých zrnek a plodů vytvoří velká díla. Bude se skládat a lepit a lepit a lepit. Toto je spíše pro děti, kdežto odpoledne se dospělí mohou těšit na výrobu Motivačních kartiček. Zastavit se v prázdninovém shonu a přijít si u kávy vyrobit motivační kartičky. Na závěr prázdnin si každý, kdo si bude chtít přes zimu uchovat vůni léta, vyrobí na Voňavé dílně bylinkový sáček, který provoní každý domov. Namíchat si směs levandule, máty či vonných olejů. Textilní pytlíčky si poté dozdobí dle vlastní fantazie. Poslední prázdninová dílna se bude konat v úterý 25. 8. odpoledne.
Dílny se konají ve spolupráci s rodinným centrem MaTami. Každá dílna stojí 50,- Kč. Aktuální informace o čase a doporučeném věku účastníků naleznete na www.cbmpolicka.cz
(
Městské muzeum a galerie Polička a Centrum Bohuslava Martinů)
10. 7. 2020 - Výstava výtvarnice, která svým laskavým přístupem k tvorbě a světu oslovuje již několik generací dětí i dospělých, je sice v plném proudu, ale byla by škoda nechat si ujít její slavnostní zahájení za doprovodu autorky – Vlasty Švejdové. Nemyslíte?
„Velice nás i autorku mrzelo, že tak povedená a hravá instalace výstavy Hravý svět Vlasty Švejdové by se kvůli pochopitelným nařízením vlády spojených s pandemií viru COVID-19, vůbec neměla konat. A proto jsme se rozhodli, že autorku oslovíme a najdeme možnost, jak tuto myšlenku, uskutečnit. A povedlo se! Plánujeme autorské čtení, výtvarnou dílnu pro děti i pohoštění,“ uvádí kurátorka akce Mgr. art Ludmila Pillmayerová.
„V rámci vernisáže se děti mohou těšit na různé aktivity. Ať už půjde o hravé koutky, které jsou součástí instalace, a jenž je provedou dílem malířky, připravujeme také několik dalších zastavení. Děti, si budou moci vyrobit záložku do knížky, ilustrovanou třeba právě Vlastou Švejdovou, a nechat si ji na místě podepsat. Záložku si budou moci ozdobit barevnými razítky a vlastními malůvkami. Malé slečny si jistě rády navléknou netradiční náhrdelník, vyrobený z kartonu různých velikostí a tvarů. A nakonec chlapci i děvčata si na svém zápěstí odnesou veselého kroutícího se hada, který bude milou vzpomínkou na ono nedělní odpoledne,“ dodává.
Vernisáž se koná v neděli 19. července 2020 od 14.00 hodin ve výstavních sálech Městské galerie. Interaktivní výstavu můžete navštívit do 30. 8. 2020. Výstava bude pro veřejnost otevřena: út – so: 12.30 – 16.00 hodin. Aktuální informace naleznete na www.cbmpolicka.cz
(
Městské muzeum a galerie Polička a Centrum Bohuslava Martinů)
9. 7. 2020 - Na jakém principu solarografie funguje a o co v ní jde? Už samotný název napovídá, že jde o fotografování drah pohybu Slunce při dlouhé expoziční době. Ke zhotovení solarografického snímku se používá zařízení zvané camera obscura, k jejíž výrobě postačí i obyčejná plechovka.
Jedná se o poměrně mladou techniku a nápad na ní pochází z roku 2001, kdy byla tato fotografická metoda poprvé mezinárodně prezentována.
„Solarografie se zhotovuje na černobílý fotografický papír, který se umístí do dírkové komory. Pak už jen stačí komoru umístit na vhodné místo a zahájit expozici. Pořizování vyžaduje trpělivost, jelikož samotná expozice probíhá několik měsíců. Expoziční dobu můžete sice zkrátit, ale v tom případě nemusí být výsledky zcela uspokojující a to kvůli nízkému počtu zaznamenaných slunečních drah na výsledné fotografii,“ uvádí fotograf Zdeněk Valach.
„Doporučuji exponovat alespoň měsíc a půl, nejlépe však tři až čtyři. Během této doby se do černobílého fotografického papíru vypálí barevný obraz. Ten zaznamenává dráhu slunce po obloze během expoziční doby. Na fotografii tak vznikne barevný obraz s barevnými čárami na obloze a okolní krajiny. Barevné podání však není reálné. Liší se podle délky expozice, použitého materiálu a dalších faktorů. Dále je potřeba zmínit ještě jednu důležitou a velmi zásadní vlastnost solarografie. Po vyjmutí fotografického papíru je zapotřebí vzniklou fotografii ihned naskenovat. Fotografie totiž vlivem okolního světla velmi rychle zčerná a zničí se. Skenování je zapotřebí provést na první pokus, opakovaným skenováním totiž dochází na takto pořízené fotografii k vytvoření závoje,“ dodává.
Přestože se solarografie používá k zaznamenávání drah pohybu Slunce, je možné s touto metodou fotografovat i běžné statické snímky. Výsledek je však velmi nejistý a je možné, že objekt bez dostatečného osvětlení, bude na fotografii velmi špatně rozpoznatelný.
Dílna se koná v poličském muzeu 14. 7. 2020 od 14.00 do 16.00 hodin a je vhodná pro děti od 10 let. Cena je 50,- Kč za 1 ks camery obscury.
Více na www.cbmpolicka.cz
(
Městské muzeum a galerie Polička a Centrum Bohuslava Martinů)
19. 5. 2020 - – výstava představí tvorbu Vlasty Švejdové, známé ilustrátorky, malířky a autorky řady dětských knih
11.5. – 30. 8. 2020, výstavní sály Městské galerie, Palackého nám.
Vlasta Švejdová je výtvarnice, která svým laskavým a humorným přístupem k tvorbě a ke světu vůbec, oslovuje již několik generací dětí i dospělých. Přestože vystudovala obor loutkářství a hračky, dnes je známá hlavně svými knižními ilustracemi. Ty tvoří stěžejní část její výtvarné tvorby, kterou věnovala především dětem. Další samostat-nou kapitolu autorčiny tvorby představují její vlastní knihy pohádek a příběhů, které také ilustrovala, a řada dětských kreslených filmů, jež vytvořila ve spolupráci se stu-diem Barrandov. Dále spolupracovala s filmovým studiem ve Zlíně a televizí v Brně a byla stěžejní autorkou známého časopisu Dikobraz. Na výstavě bude představena také autorčina volná tvorba, zastoupená především malbami a grafikami určenými jak dětem, tak dospělým. K vidění budou také promítačky DIAX a diafilmy pohádek ze soukromé sbírky Pavla Pohorského.
Výstava bude pro veřejnost otevřena:
út – so: 12.30 – 16.00 hod.
ne: ZAVŘENO (pro velké skupiny po předchozí telefonické domluvě možno i dopoled-ne)
(
Městské muzeum a galerie Polička a Centrum Bohuslava Martinů)
19. 5. 2020 - – živá a hravá výstava uměleckých a řemeslných prací osobitých výtvarníků a tvůrců
24. 5. – 25. 10. 2020, výstavní sály muzea
Imaginárium v Poličce je živou a okouzlující výstavou Divadla bratří Formanů a jejich přátel. Do muzea v Poličce doputovalo přes nemálo českých měst, dánský Silkeborg, italské Trani a Paříž. Dětský i dospělý návštěvník do něj vstupuje jako hravý objevitel, který v labyrintu her, pohyblivých objektů, tajuplných zákoutí, obrazů, fotografií a výjevů objevuje svět divadla, cirkusu a loutek. Ve službách imaginace a hravosti se tu prolíná umělecká a řemeslná práce osobitých výtvarníků a tvůrců.
Vše je určeno ke hře a prožitku a k ničemu zde nepotřebujete návod. Imaginárium je poctou představivosti a tvořivosti, která nám říká a připomíná, že lidské ruce umí zá-zraky a fantazie je nekonečná. Výstava oživuje výtvarné objekty, loutky, obrázky a divadelní dekorace. Nejen děti čeká hodina plná zábavy a her, kdy se budou moci všeho dotýkat, vše prozkoumávat a zkoušet.
(
Městské muzeum a galerie Polička a Centrum Bohuslava Martinů)