Aktuality

Muzeum do škol a školek mělo úspěch… muzejníci chystají novinku!

17. 1. 2022 - Dlouhodobým cílem poličského muzea je přibližovat školkovým dětem, žákům i studentům témata z historie, národopisu či umění a svého cíle se drží i v době „covidové“, kdy je pro školy i školky náročnější vydat se do muzea. A proto vyráží přímo do jejich tříd! Tři pilotní projekty přibližující téma pravěku, středověku a sklářství jsou nově rozšířené o nové programy o dobové módě a odívání. Proto se na podzim minulého roku muzejníci rozjeli do okolních škol a školek, aby obohatili a oživili klasickou výuku programy o pravěku, středověku a skle a také s dětmi tvořili v tematicky zaměřených výtvarných dílnách, a to přímo v jejich třídách. Nejinak tomu bude i na jaře tohoto roku. „Programy jsou vytvořené na základě moderních výukových metod - aktivní poznávání, hra, osobní prožitek a tvořivý přístup. Výjimečnost jim dávají zejména předměty z muzejních sbírek, které vypráví svůj příběh samy o sobě, přiblíží a dokreslí historické souvislosti nebo jsou názornou ukázkou zručnosti a dovednosti našich předků.“ uvádí autorka projektu a ředitelka muzea Mgr. Pavla Juklová. „Na podzim vidělo muzejní výjezdní programy 349 dětí. Školy a školky z hůře dostupných míst si programy velmi pochvalovaly, jelikož jim odpadla starost se složitým dojížděním. Do několika vesnic jsme se podívali i několikrát, pomyslným vítězem byla školka v Sebranicích, která si vyzkoušela všechny nabízené programy. Vyjeli jsme ale také po Poličce do MŠ Čtyřlístek, kde náš program proběhl v rámci projektu Šablony.“ dodává lektorka Mgr. Simona Valachová. Pozitivní hodnocení a ohlasy muzejníky přesvědčily, aby výjezdy nabízeli i nyní v měsících únoru a březnu. Pro toto období přichází s novinkou – programy o dobové módě a odívání „Šaty dělaj člověka“ pro starší děti a „Od květinky ke košilce“ pro děti mladší. Děti se mohou těšit na dvě nové tvořivé dílny, jejich názvy „Utkaná“ a „Zpečetěná“ jsou všeříkající. A jaká budou největší lákadla nových programů? „Určitě možnost prohlédnout si poličský kroj nošený v Poličce a zejména okolních vesnicích v 19. století anebo některé nástroje potřebné k výrobě látky, mnohé z nich si děti i sami vyzkouší.“ odpovídá etnografka Mgr. Stanislava Cafourková. Nabízené programy: MŠ: Praškolka, Školka plná rytířů, Kamarád Sklíčko a Od květinky ke košilce ZŠ: Pravěk v ruce, Středověk všemi smysly, Sklo užitečné i krásné, Od květinky ke košilce a Šaty dělaj člověka Tvořivé dílny: Hliněná dílna, Zpečetěná dílna, Skleněná dílna a Utkaná dílna Více na www.cbmpolicka.cz (Městské muzeum a galerie Polička a Centrum Bohuslava Martinů)

V POLIČCE OSLAVÍ 100. VÝROČÍ NAROZENÍ GRAFIKA JIŘÍHO ŠINDLERA

7. 1. 2022 - Před 100 lety se v Poličce narodil nejvýznamnější zdejší grafik a ilustrátor. Jeho díla jsou svébytná a živá, snoubí se zde řád písma spolu s barevností, hravostí různých symbolů a fragmentů, a to na ručně vyráběném papíře. Výstava nese jiskru autora, jeho životní moudrost a elán, lásku nejen ke knize ale i k vnitřnímu projevu sebe sama. Vždyť i písmo může být obrazem a obraz písmem. Muzeum ze svých sbírek představí tři témata: ilustrace knih pro děti i dospělé, umělecká knižní vazba, hlaholice – písmo našich předků. „Tvorba Jiřího Šindlera je spjata především s knihou a pohybuje se v oblastech, kde se setkává slovo se svým neliterárním, vizuálním, sdělením. První seznámení se světem výtvarného umění získal u svého otce, učitele a krajináře Vladimíra Šindlera, který ho seznamoval i se světem bibliofilie, krásných knih. Již v době svých studií ilustroval Jiří Šindler pro významné bibliofilské edice několik titulů, kterými se zařadil mezi přední osobnosti české knižní kultury. Jeho bibliografie čítá dnes téměř 90 titulů,“ uvádí kurátor výstavy kunsthistorik PhDr. David Junek. „Své zkušenosti z oblasti písma a ilustrace předával svým studentům i také řadě přátel. Nyní je předává svým divákům v kompozicích kreseb a obrazů. Prvním cyklem, který vznikl v přímé reakci na písmo, byly Fragmenty. Přinesla je v sobě několikaletá práce na tiskové podobě hlaholské abecedy. Zrodil se tu nápad použít a dál rozvíjet výtvarné hodnoty těchto znaků. Tento způsob tvorby, kdy z jedné práce se rodí myšlenka práce nové, je pro Jiřího Šindlera charakteristický, a tak jeho svět ilustrace je propojen s písmem a jeho svět písma je propojen s volnou tvorbou,“ dodává. V posledních letech života se Jiří Šindler věnoval tvorbě kaligrafických listů, ilustraci, návrhům vlastních abecedních znaků, jeho práce jsou pak výsledkem zaujetí výtvarného řešení základních geometrických tvarů čtverce a kruhu. Spolu s výtvarným vyjádřením jde ruku v ruce smysl pro hru i nové barevné pojetí obrazu. Dílo Jiřího Šindlera je velmi rozmanité a zaujme diváka svým velkým smyslem pro řád i hledáním stále nových způsobů vyjádření. Výstava bude zahájena v sobotu 22. 1. 2022 od 14.00 hodin ve výstavním sále muzea a je vhodným místem pro každého milovníka umění či začínajícího umělce, rodinu i pro volný čas. Výtvarně rozmanité dílo bude představeno i výukovými programy pro školy. *Naše výstavy a expozice tedy nadále můžete navštívit bez kontroly očkování, prodělané nemoci a testů na Covid-19. Prosíme vás však o dodržování vládou stanovených pravidel, které najdete spolu s dalšími informacemi na www.cbmpolicka.cz. (Městské muzeum a galerie Polička a Centrum Bohuslava Martinů)

Jiří Šindler – 100. výročí narození grafika

7. 1. 2022 - Před 100 lety se v Poličce narodil nejvýznamnější zdejší grafik a ilustrátor. Většinu života prožil v Brně, kde vyučoval na Škole uměleckých řemesel, ale s Poličkou a nedalekou Korouhví, kde měl dům po rodičích, byl neustále ve spojení. Muzeum ze svých sbírek představí tři témata: ilustrace knih pro děti i dospělé, umělecká knižní vazba, hlaholice – písmo našich předků. Výtvarně rozmanité dílo bude představeno i výukovými programy pro školy. Výstava bude zahájena v sobotu 22. ledna ve 14.00 hodin ve výstavním sále muzea. (Městské muzeum a galerie Polička a Centrum Bohuslava Martinů)

LITERÁRNÍ KAVÁRNA

6. 1. 2022 - Úterý 8. 2. od 14:00 Martina Fialková a Kurt Gebauer Sochař Kurt Gebauer svou bezbřehou fantazii, humor a jemnou ironii uplatňuje nejen ve vlastní sochařské a také malířské tvorbě. S humorem sobě vlastním reagoval na špatnosti doby minulé a stejně tak svým výtvarným projevem, ale i občanskou angažovaností dokáže reagovat na projevy hlouposti dnes. Gebauerovy originální sochy dotvářejí řadu veřejných prostranství a povyšují je do nových dimenzí. Typický je svými „létavci“ či „plavci“, kteří zosobňují jeho stálou touhu po svobodě mysli i pohybu. Zkušenosti už 25 let předává studentům na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, učí také na pedagogické fakultě Západočeské univerzity v Plzni. Letos oslavil v plné tvůrčí síle 80. narozeniny a stal se nositelem ocenění Umělec roku. (Muzeum zámecký areál Ctěnice)

LITERÁRNÍ KAVÁRNA

6. 1. 2022 - Úterý 11. 1. od 14:00 Hana Klabanová a Josef Maršál Josef Maršál vystudoval pražskou VŠE a od roku 1990 pracuje v České televizi, resp. Československé televizi, kde je nyní působí jako externí spolupracovník. Je znám nejen jako novinář a rozhlasový moderátor, ale především také jako spoluautor populárního cyklu dokumentů Toulavá kamera, na kterém se podílí od roku 2003. (Muzeum zámecký areál Ctěnice)

Ctěnický masopust

6. 1. 2022 - Neděle 20. 2. Masopust (10–17 hod.) O masopustní veselí se postará harmonikář Franta Albrecht. Pro děti je přichystána výtvarná dílna, kde si budou moci vyrobit neobvyklou masku, aby se pak mohly zúčastnit masopustního průvodu, který připraví Kultura Vinoř, z.s. Pravé české zabíjačkové speciality nabídne pražské řeznictví Hudera a syn. Chybět nebudou sladkosti, tradiční koblihy ani pivo či horký mošt a medovina. Program: 10.00-13.00 hod. výtvarná dílna pro děti 11.30 a 13.30 hod. ukázka bourání prasete a výroby jitrnic 14.00-16.00 hod. masopustní průvod areálem se spolkem Kultura Vinoř, z.s., hudba (Muzeum zámecký areál Ctěnice)

Giacomo Puccini: Vlaštovka

6. 1. 2022 - Koncert se koná 18.1. od 19 hod. v sále kočárovna Premiéra úpravy opery z roku 1917 pro pět sólistů a klavír. Účinkují: Kateřina Kněžíková, Nikola Uramová, Varine Mkrtschyan, Richard Samek, Josef Moravec a Zdeněk Klauda. Vstupenky v ceně 200 Kč jsou k dostání v pokladně zámku a na podatelně Úřadu MČ Vinoř nebo KVC Vincent ve Vinoři. (Muzeum zámecký areál Ctěnice)

Pat a Mat....a je to!

3. 1. 2022 - 1. 7. 2021 – 18. 4. 2022 výstava představuje historii animovaného filmu, originální scény z natáčení a kino s projekcí filmu Pat a Mat ve filmu. Večerníčkový seriál o dvou nešikovných, ale i nezničitelných kutilech vznikl v tvůrčí dílně režiséra Lubomíra Beneše a karikaturisty Vladimíra Jiránka v roce 1976, kdy byl odvysílán první díl ještě pod názvem „Kuťáci". Pat a Mat používají pro svou práci vždycky naprosto nevhodné nástroje, a tím si způsobí spoustu problémů. Optimistická nálada je ale nikdy neopouští, nad maléry druhého jen zakroutí hlavou, a nakonec své potíže vyřeší, i když tím nejméně efektivním způsobem. (Muzeum zámecký areál Ctěnice)

Komentovaná prohlídka Pražské inspirace Jaroslava Foglara

30. 12. 2021 - 18. 1. 2022 v 17:30 Komentovaná prohlídka Pražské inspirace Jaroslava Foglara Autorka výstavy Pavla Státníková provede částí výstavního projektu Pražské inspirace Jaroslava Foglara galerií obrazů s pražskými motivy. Ty připomínají neopakovatelnou atmosféru Prahy první poloviny 20. století. Díla některých předních i téměř zapomenutých malířů připomínají atmosféru Prahy v době narození Jaroslava Foglara, jeho dětství a mládí. Obrazy také ukazují i místa, která mohla Jaroslava Foglara inspirovat při psaní jeho románů a příběhů o Stínadlech v pozdějších letech, místa konkrétní i ta s tajemnou historií či opředená nejrůznějšími legendami. Cena 80,- Kč vstupenky v předprodeji v eshopu muzea. (Dům U Zlatého prstenu)

Přednáška Pochybná morálka Rychlých šípů

30. 12. 2021 - 18. 1. 2022 v 18:00 Přednáška Pochybná morálka Rychlých šípů Tomáš Vučka vypráví o tom, zda pověst mravní dokonalosti a role veřejných ochránců spravedlnosti nepřipravily Rychlým šípům nakonec past. Rychlé šípy se staly vzorem morální dokonalosti. Jednají však Rychlé šípy vždy skutečně čestně? Nepřipravily jim pověst mravní dokonalosti, schopnost bezchybného úsudku a role veřejného ochránce spravedlnosti nakonec past, která jejich činy posouvá k morálně diskutabilnímu machiavellismu? Cena 80,- Kč vstupenky v předprodeji v eshopu muzea. (Dům U Zlatého prstenu)

1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44   45   46   47   48   49   50   51   52   53   54   55   56   57   58   59   60   61   62   63   64   65   66   67   68   69   70   71   72   73   74   75   76   77   78   79   80   81   82   83   84   85   86   87   88   89   90   91   92   93   94   95   96   97   98   99   100   101   102   103   104   105   106   107   108   109   110   111   112   113   114   115   116   117   118   119   120   121   122   123   124   125   126   127   128   129   130   131   132   133   134   135   136   137   138   139