Aktuality

Okenní výstava "O svícení v minulosti"

14. 1. 2021 - O svícení v minulosti ze sbírek Muzea Novojičínska Výstava fotografií muzejních sbírkových předmětů v oknech Centra tradičních technologií Zimní čas se promítl do každodenního života lidí v minulosti mimo jiné v nutnosti vyrovnat se s tmou, která je obklopovala. Krátké dny a dlouhé noci představovaly skutečně náročné období, neboť prostředky určené k osvětlování vnitřních i venkovních prostor byly omezené. Navíc zcela závisely na plamínku ohně vzniklém přímým hořením vhodného materiálu. Svítidel byla využívaná celá řada. Od prostých loučí, přes kahany a lampy na rostlinný i živočišný tuk, svíčky z loje i vosku až po lihové a petrolejové svítilny. Cílem výstavy je představit jak typická svítidla využívaná v minulosti, tak i základní prostředky na rozdělávání ohně i udržování plamene. Vystaveny jsou fotografie historických sbírkových předmětů a také rekonstrukcí uskutečněných v Centru tradičních technologií Příbor. Text: PhDr. Václav Michalička, Ph.D. Fotografie: Petra Vidomusová Muzeum Novojičínska – CETRAT Příbor 2021 Ke spatření cestou podél Piaristického kláštera v Příboře během ledna a února 2021 (CETRAT Příbor (Centrum tradičních technologií, pobočka Muzea Novojičínska)

PAPÍROVÉ BETLÉMY A ROZKLÁDACÍ KNIHY VOJTĚCHA KUBAŠTY

3. 12. 2020 - 14. listopadu 2020 – 3. ledna 2021, výstavní prostory muzea Jak mnohotvárný a zábavný může být list papíru! Zvlášť v rukou malíře, grafika a ilustrátora Vojtěcha Kubašty (1914-1992). Určitě jste se setkali s jeho prostorovými knížkami nebo betlémy zpracovanými technikou „pop up“. Stačí jeden pohyb ruky, knížka se otevře a do prostoru se zvedne celá kulisa i s postavami. Některé scény navíc obsahují pohyblivé prvky. Jádrem výstavy budou rozkládací papírové betlémy V. Kubašty. Pro srovnání budou vystaveny i jiné, vystřihované papírové jesličky. Dále uvidíte velké množství obrázko-vých knih, především pohádek, které byly vydávány v 60. a 70. letech 20. století. Vý-robu několika příběhů dokonce Kubaštovi zadalo „Walt Disney studio“. V menší míře ukážeme autorovy pohlednice nebo reklamní letáky. Výstava je zapůjčena od sběratele J. V. Marouška. Aby všichni návštěvníci mohli zažívat úžas z toho, že jedním otevřením knížka „vyros-te“ a příběh živě promluví, připravili jsme kopie vystavených knížek, které si vezmou do ruky. OTEVÍRACÍ DOBA v adventu a o vánočních svátcích: 3. 12. – 23. 12. od 9.00 – 12.00, 12.30 – 16.00 hod. so + ne od 12.30 do 16.00 hod. 24. 12. 2020 – zavřeno 25. – 30. 12. od 13.00 – 17.00 hod. 31. 12. 2020 – 1. 1. 2021 – zavřeno 2. – 3. 1. 2021 od 13.00 – 17.00 hod. (Městské muzeum a galerie Polička a Centrum Bohuslava Martinů)

Z VĚŽE KOSTELA SV. JAKUBA ZAZNÍ ZVONY A Z MUZEA VÁŽNÁ HUDBA. POLIČKA UCTÍ PAMÁTKU SVÉHO NEJSLAVNĚJŠ

3. 12. 2020 - 130 let od narození skladatele světově známého hudebního skladatele Bohuslava Martinů bude v prosinci připomenuto jen skromně. Důstojné oslavy pro hudbymilovnou veřejnost proběhnou v jarních měsících. Na co se ale můžete těšit? Bohuslav Martinů se narodil v rodině Martinů, která žila ve věžní místnosti kostela sv. Jakuba. Otec Ferdinand byl zaměstnán jako pověžný a jeho úkolem bylo chránit město proti požárům či zvonit klekání. Zároveň se věnoval ševcovskému řemeslu, matka Karolína se starala o jejich početnou rodinu. Ve věži žila rodina do Bohuslavových dvanácti let. A právě tento život ve výšce šestatřiceti metrů s rozhledem do obrovského prostoru i ulic pod sebou, měla společně se zvuky chrámové hudby, která se linula z kostela, velký vliv na jeho fantazijní hudební chápání a cítění. „8. prosince 1890 se v Poličce narodil významný hudební skladatel Bohuslav Martinů. I když bylo v plánu výročí 130 let od jeho narození důstojně oslavit, nedovoluje nám současná celospolečenská situace plány realizovat. Kultura v celé republice na dlouhé týdny bohužel ustrnula. Poličské muzeum bylo nuceno zrušit chystané uvedení Martinů baletu Podivuhodný let, stejně tak nemohlo realizovat zamýšlenou výstavu Poličské kořeny Bohuslava Martinů a podobný osud bohužel stíhá i Slavnostní koncert k výročí narození, jenž se měl konat v den výročí, tedy 8. prosince. Jakkoliv je tato informace nemilá, pro skladatelovy fanoušky máme přece jen dobrou zprávu. O zrušené aktivity nepřijdou! Balet i koncert realizovány budou v náhradním termínu v jarních měsících, výstava pak výhledově taktéž. Pevně doufáme, že jarní měsíce již přinesou uvolnění a kultura bude moci opět naplno fungovat,“ uvádí muzikoložka muzea Doc. Monika Holá, PhD. „I když oslava kulatých 130 let od narození B. Martinů v prosinci formou koncertu neproběhne, jeho narozeniny si přece jen alespoň skromně připomeneme. Na počest skladatele se 8. 12. 2020 v 16.00 hodin na rodné věži kostela sv. Jakuba rozezní zvony a následně z budovy muzea zazní skladatelova hudba. Důstojné oslavy pro hudbymilovnou veřejnost pak, doufejme, proběhnou v jarních měsících,“ dodává. Nenechte si proto ujít, přestože skromné, ale o nic méně významné výročí jednoho z velkolepých lidí, kteří se v královském věnném městě Polička narodili. Více na www.cbmpolicka.cz (Městské muzeum a galerie Polička a Centrum Bohuslava Martinů)

Zahájení zimní sezóny v muzeu hraček Stuchlíkovi

3. 12. 2020 - Muzeum se může pyšnit novými unikátními exponáty, které určitě stojí za vaše shlédnutí. Od prosince v muzeu probíhá námi slíbená výstava betlémů novobydžovského sběratele a betlémáře Ondřeje Vávry. Otvírací doba: poprvé se dveře muzea otevřou 8.12.2020 od 10 hodin do 16 hodin. prosinec od úterý do pátka + adventní neděle od 10 hodin do 16 hodin. Veškeré informace na www.muzeumhracekbydzov.cz nebo na tel: 608 985 477 Michaela Bousová DiS email: muzeumstuchlikovi@seznam.cz (Muzeum hraček Stuchlíkovi)

Noční prohlídka v muzeu hraček Stuchlíkovi

3. 12. 2020 - Dovolte mi vás všechny pozvat na noční prohlídku muzea hraček Stuchlíkovi, která se uskuteční 11. 12. 2020 a 18. 12. 2020 od 18 hodin do 22 hodin. V rámci noční prohlídky vás čeká: prohlídka muzea hraček a prohlídka expozice betlémů vánoční výzdoba cukroví Veškeré informace na www.muzeumhracekbydzov.cz nebo na tel.: 608 985 477 Zažijte kouzelný advent ve světě hraček a betlémů. (Muzeum hraček Stuchlíkovi)

Zahájení zimní sezóny

2. 12. 2020 - Muzeum se může pyšnit novými unikátními exponáty, které určitě stojí za vaše shlédnutí. Od prosince v muzeu probíhá námi slíbená výstava betlémů novobydžovského sběratele a betlémáře Ondřeje Vávry. Otvírací doba: poprvé se dveře muzea otevřou 8.12.2020 od 10 hodin do 16 hodin. prosinec od úterý do pátka + adventní neděle od 10 hodin do 16 hodin. Veškeré informace na www.muzeumhracekbydzov.cz nebo na tel: 608 985 477 Michaela Bousová DiS email: muzeumstuchlikovi@seznam.cz Prožijte adventní čas ve světě hraček a betlémů. (Muzeum hraček Stuchlíkovi)

Mykologická vycházka

30. 9. 2020 - 3. 10. / SO / 8.45 / TAŠOV Sběr hub v okolí obce Tašova s mykologem. Sraz před obecním úřadem v Tašově v 9:15, případně odjezd autobusu č. 453 od zastávky MHD Hlavní nádraží v Ústí nad Labem v 8:50. Trasa cca 4 km. Kontaktní informace M. Pospíšilová, tel.: 774 231 862. Vstup volný (Muzeum města Ústí nad Labem)

Výlet do pískovcových skal – Gabrielina stezka a Pravčická brána

30. 9. 2020 - 3. 10. / SO / 9.15 / MEZNÍ LOUKA U HŘENSKA Exkurze s geologicko-lesnickou tematikou (pískovcové útvary, zvětrávání a řícení skal, výzkumy na Pravčické bráně, kůrovcová kalamita ad. témata) pořádá Muzeum města Ústí nad Labem ve spolupráci se Správou NP České Švýcarsko. Doprava individuální, další informace: Zuzana Vařilová, varilova@muzeumusti.cz, 773 541 535. Vstup volný (Muzeum města Ústí nad Labem)

Světový den zvířat – Náš miláček

30. 9. 2020 - 4. 10. / NE / 9.00–16.00 Výstava drobného zvířectva. Pořádá Český svaz chovatelů Ústí nad Labem. V rámci výstavy drobného zvířectva, kterou pořádá Český svaz chovatelů Ústí nad Labem, budou k vidění kočky, exotické ptactvo, holubi, drobní hlodavci a morčata, apod. Ve Smetanových sadech před muzeem bude venkovní výstava zvířat. Vstupné 50/30 Kč (Muzeum města Ústí nad Labem)

V Poličce připravují balet Podivuhodný let Bohuslava Martinů ve scénickém provedení

25. 9. 2020 - Jedinečné scénické nastudování unikátního díla, které Bohuslav Martinů označil jako mechanický balet, tedy dílo, v němž se pohybují nikoliv tanečníci, ale jevištní dekorace. Jeho vznik byl inspirován tragickou událostí nezdařeného přeletu Atlantického oceánu dvoučlennou leteckou posádkou v roce 1927. „I když letošní jarní koronavirová karanténa přerušila veškeré kulturní aktivity, pevně doufáme, že podzimní čas bude kultuře nakloněn příznivěji. Blíží se totiž 130. výročí narození nejslavnějšího poličského rodáka Bohuslava Martinů, k němuž se v muzeu chystá hned několik zajímavých aktivit. Jako první bude na sklonku října uvedeno autorovo neobvyklé dílo - mechanický balet Podivuhodný let. O měsíc později skladatele připomeneme z pohledu jeho rodiště a to výstavou nazvanou Poličské kořeny Bohuslava Martinů, na níž připomeneme nejen jeho raná léta strávená právě v Poličce, ale blíže představíme i rodinné příslušníky a nejbližší přátele. A konečně přímo k výročí, 8. prosince t. r. zazní slavnostní koncert, na němž vystoupí významní čeští umělci, kteří se tvorbou Martinů zabývají dlouhodobě,“ uvádí Doc. Monika Holá, PhD., muzikoložka muzea. Zaměřme se nyní na nejbližší z akcí, provedení Podivuhodného letu. Jde o zcela ojedinělé dílo, které spadá do období skladatelova obdivu k novým technologickým výdobytkům. Reagoval na ně tím, co uměl nejlépe – komponováním. Takto vznikly opery rozhlasové, televizní, či jedna opera-film. A takto vznikl i Podivuhodný let, označený jako „mechanický balet“. Co tím autor myslel? Chtěl soustředit veškeré pohybové dění na jevišti nikoliv na herce či tanečníky, ale pouze a jenom na scénickou dekoraci, lidově řečeno kulisy. Vlastním podnětem vzniku díla byl tragicky dopadnuvší pokus o přelet přes Atlantický oceán dvoučlennou leteckou posádkou, proto si Martinů představoval, že hlavním prvkem dekorace bude obří vrtule letadla. K provedení tohoto díla bohužel za skladatelova života vůbec nedošlo, jeho představa tak naplněna nebyla. Na své první provedení si Podivuhodný let musel počkat poměrně dlouhou dobu. A shodou okolností to byla právě Polička, kde skladba veřejně zazněla poprvé, byť pouze koncertně roku 1994. Skladba nepaří k často uváděným skladatelovým dílům, veřejně provedená byla od té doby pouze jednou a to v Brně v roce 2009. Nastudoval ji tehdy baletní soubor, a byť šlo o scénickou produkci, nevycházela ze skladatelovy představy „mechanického baletu“, ale šlo o klasické taneční představení. „Chystané poličské uvedení v rámci nadcházejícího martinůovského výročí chce naopak podtrhnout především technické aspekty ze skladatelovy představy a dílo uvede jako scénicko-mechanickou imaginaci za doprovodu hudební nahrávky. Navíc při realizaci respektujeme skladatelovu představu o tom, že dílo má být uvedeno na malé scéně. Bude proto situováno do výstavního sálu muzea, který má na Martinů konkrétní vazbu: je to prostora bývalého ochotnického divadla, kde se v době mládí skladatele pořádaly také všechny koncerty a Martinů tam sám pravidelně vystupoval. Podivuhodný let zde zazní dvakrát 28. 10. 2020 v 16 a v 18 hodin. Věříme, že si tuto ojedinělou událost nenecháte ujít i přes ztížené společenské podmínky a přijdete zcela bez obav, koneckonců nedávno hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová připustila, že nákaza z koncertů či divadel je prakticky nulová,“ dodává muzikoložka muzea. Konat se budou dvě představení a to od 16.00 hod a od 18.00 hod. Cena je 70,- Kč. Předprodej bude zahájen od 10. 9. 2020 na pokladně muzea. Počet míst omezen. (Městské muzeum a galerie Polička a Centrum Bohuslava Martinů)

1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44   45   46   47   48   49   50   51   52   53   54   55   56   57   58   59   60   61   62   63   64   65   66   67   68   69   70   71   72   73   74   75   76   77   78   79   80   81   82   83   84   85   86   87   88   89   90   91   92   93   94   95   96   97   98   99   100   101   102   103   104   105   106   107   108   109   110   111   112   113   114   115   116   117   118   119   120   121   122   123   124   125   126   127   128   129   130   131   132   133   134   135   136   137   138   139  


COMMERCIAL TRUCK TOWING