Aktuality

Výtoň zblízka s Muzeem města Prahy

7. 9. 2021 - Muzeum hlavního města Prahy ve spolupráci s okolními podniky a obchody připravuje na sobotu 18.9. od 10:00 do 18:00 oživení Výtoně s bohatým programem. Podívat se můžete do Podskalské Celnice na expozici o Podskalí a voroplavbě, kde bude vstupné celý den zdarma. Odpoledne se můžete zúčastnit komentovaných vycházek po Zaniklém Podskalí, kde se třeba dozvíte proč se Výtoň jmenuje Výtoň. Připravujeme i tematickou hru pro děti či kreativní dílny. Akce se zúčastní podniky z okolí, které si připraví speciální občerstvení, jako třeba vinárna Na břehu Rhôny, Dobrý Cider a kavárna Víno z Podskalí. Dále bude možnost nechat si opravit kolo u stánků BIKO a zakoupit si muzejní publikace o pražských čtvrtích, dárkové předměty a mnoho dalších. Večer zakončíme filmovou projekcí krátkometrážních starých filmů. Více na www.muzeumprahy.cz (Podskalská celnice na Výtoni)

Výstavou „Co bude s Miladou dál?“ s M. Krskem a S. Sochockým

1. 9. 2021 - Výstavou „Co bude s Miladou dál?“ vás provede Ing. Stanislav Sochocký – autor publikace „Těžní kola se zastavují“ o historii těžby hnědého uhlí na Chabařovicku. O zaniklých vesnicích v prostoru jezera Milada promluví muzejní historik Mgr. Martin Krsek. Komentovaná prohlídka se koná dne 7. září od 17.00 hodin. (Muzeum města Ústí nad Labem)

11. Ústecký den porcelánu

30. 8. 2021 - 3/9/2021 10:00- 18:00 11. Ústecký den porcelánu Tradiční porcelánové trhy se širokým sortimentem užitkového i dekorativního porcelánu z dílen společnosti Český porcelán, a. s. Dubí a Royal Dux Duchcov. Kulturní akce pořádaná muzeem Ústí nad Labem nabízí spojení příjemného s užitečným, můžete si zde nakoupit za velice příznivé ceny porcelánového zboží, v nabídce bude nejen cibulák, ale také bílé a dekorované zboží, nebudou chybět také výrobky z duchcovské manufaktury. Vybírat se bude vstupné 20 Kč, za vstupné dostane každý návštěvník trhu jeden hrnek. (Muzeum města Ústí nad Labem)

Jedu v jedu

25. 8. 2021 - Vernisáž s překvapením se koná ve čtvrtek 9. 9. od 18:00 hodin ve velkém sále Regionálního muzea Mělník! Výstava „Jedu v jedu“ seznámí návštěvníky s rostlinnými i živočišnými jedy, se kterými se můžeme setkat ve svém okolí – ať už v přírodě nebo ve městech či přímo u nás doma. Zaměří se i na méně známé jedovaté rostliny a živočichy a představí mnohé zástupce naživo - čeká na Vás akvárium s jedovatými rybami, vypěstované „jedule“ durman, rulík nebo blín a (pokud se zadaří) terárium s minimálně jedním naším jedovatým pavoukem. V rámci výstavy budou poprvé představeny ukázky ze vzácného herbáře Jaroslava Mikuláše, který působil na Mělníku na počátku 20. století jako ředitel zemské finanční pokladny. Nejstarší herbářové položky pochází z roku 1882. (Regionální muzeum Mělník)

Příborská muzejní škola pro seniory

21. 8. 2021 - Muzejní škola pro seniory v Příboře i v letošním roce reaguje na potřeby a požadavky seniorů 21. století. Neustále rostoucí zájem starších lidí s chutí a vůlí smysluplně trávit svůj čas, vzdělávat se, dozvídat se novinky z vědy a současně se seznamovat s lidmi a odborníky z praxe je základním východiskem muzejní školy. V jejím průběhu budou moci zájemci (stejně jako v loňském úspěšném roce) každý týden navštěvovat přednášky zaměřené na zcela nová témata z oborů historie, archeologie, národopisu, biologie a ochrany kulturního i přírodního dědictví. Tedy oborů, které svým zaměřením dokumentují a zkoumají lidský životní prostor a prostředí formované a přetvářené rozmanitými podobami lidských projevů i činností. Tyto dokumentační a výzkumné aktivity jsou rovněž hlavním posláním i Muzea Novojičínska. Odbornost jednotlivých přednášek garantují jak pracovníci Muzea Novojičínska, tak i odborníci z jiných muzeí, univerzit a specializovaných institucí. Podzimní soubor 11 přednášek bude probíhat každé pondělí v konferenčním sále Piaristického kláštera od 9.00 do 10.45 hod. Muzejní škola pro seniory se bude řídit platnými hygienickými a bezpečnostními opatřeními proti šíření nákazy Covid-19. V současné době při konání hromadných akcí se musí zúčastnění prokázat buď platným certifikátem o očkování na covid-19, testem či potvrzením o prodělaném onemocnění. Vše bude přizpůsobeno aktuální situaci a v případě nepříznivé pandemické situace budou přednášky řešeny formou vysílání na YouTube. Muzejní škola se uskuteční od 20. září do 29. listopadu 2021. Závazné přihlášky (zápis) v příborském muzeu přijímáme Ve středu 1. 9. 2021 (od 8.00 do 11.00 hod.) Cena cyklu přednášek: 400,- Kč Omezená kapacita: 60 osob Přihláška je platná po zaplacení kurzovného. Po zaplacení již nebude možné částku vrátit. Doufáme, že vás omezení související s protiepidemickými opatřeními neodradí a Muzejní škola pro vás bude příjemným obohacením letošního podzimu. Aktivita je podpořena z národního dotačního titulu Obec přátelská rodině a seniorům 2021 (CETRAT Příbor (Centrum tradičních technologií, pobočka Muzea Novojičínska)

Koláž v zahradě Rothmayerovy vily

13. 8. 2021 - Po městech jako Sevilla, Moskva či Cartagena se Muzeum města Prahy připojilo k uspořádání výstavy koláží – Koláž v zahradě Rothmayerovy vily. Mezinárodní výstava, tentokrát na téma lidové výšivky, oslovila více jak padesát umělců z celého světa. Po zveřejnění výzvy na sociálních sítích bylo zasláno během dvou měsíců více než sedmdesát koláží. Díla dorazila např. i ze Singapuru, Austrálie nebo Kanady. Téma nebylo vybráno náhodně, rádi bychom tímto vzdali hold Boženě Rothmayerové Hornekové, manželce architekta Otto Rothmayera, inspirující ženě, výtvarnici, designérce. Právě její láska k ručním pracím, ať je to výšivka či háčkování, stojí za připomenutí v kolážích. Spolupořadatel Czechcollagecollective (Jitka Kopejtková a Jan Schejbal) připravil k výstavě též doprovodné programy – komentované prohlídky zahradou a workshopy koláže vedené Jitkou Kopejtkovou. Pro účastníky workshopů je připraven švédský papír Munken, časopisy Praktická žena z osmdesátých let, nitě, jehly, látky, lepidla a nůžky. K nahlédnutí budou knihy věnované koláži i Boženě Hornekové Rothmayerové. Workshopy se budou konat v zahradě v podloubí vily. Při nepřízni počasí se workshop neuskuteční. Maximální počet účastníků je 10 osob. Rezervace doprovodných programů je nutná, a to prostřednictvím e-mailu jitkakopejtkova@seznam.cz nebo telefonu +420 603 505 788. Termíny workshopů a komentovaných prohlídek (2021): 19. 8., 14.00 hod. – komentovaná prohlídka zahrady 22. 8., 14.00 hod. – workshop koláže 2. 9., 17.00 hod. – komentovaná prohlídka zahrady 4. 9., 14.00 hod. – workshop koláže 5. 9., 14.00 hod. – workshop koláže 9. 9., 17.00 hod. – komentovaná prohlídka zahrady 11. 9., 14.00 hod. – workshop koláže Vstup do zahrady Rothmayerovy vily a na venkovní výstavu koláží je zdarma, a to vždy v úterý, ve čtvrtek a o víkendu. Více informací najdete na webových stránkách Muzea města Prahy. (Muzeum hlavního města Prahy)

PŘED 100 LETY SE NARODIL VÝZNAMNÝ AKADEMICKÝ SOCHAŘ MILAN KNOBLOCH – V POLIČCE UCTÍ JEHO PAMÁTKU

5. 8. 2021 - Jeho dílo čítající přes 400 položek a zahrnuje medaile, busty, památníky, poštovní známky i pamětní desky. Jsou k vidění u nás i v zahraničí, např. v Britském muzeu v Londýně, ve Státním muzeu v Berlíně či ve Státní opeře v Hamburku. Polička se může chlubit hned několika jeho uměleckými díly. Nejznámější je socha Bohuslava Martinů v nadživotní velikosti, slavnostně odhalená v roce 1990 za přítomnosti tehdejšího prezidenta Václava Havla. Ne všichni jej znají jménem, dozajista každý obyvatel Poličky ale viděl některé z jeho děl. Přinejmenším sochu Bohuslava Martinů, která stojí v poličském parku, bude znát mnoho z vás. Řeč je o akademickém sochaři Milanu Knoblochovi, který se celoživotně systematicky zajímal o osobnosti českého umění. Nejznámější je již zmiňovaná socha B. Martinů a zajímavostí je, že při její tvorbě Knobloch konzultoval své pojetí se skladatelovým pamětníkem Jiřím Muchou. Po čase pro rozhlas vzpomenul, že ho Muchovy poznámky správně navedly: „Říkal, že musí být nenápadný, až stydlivý a to, myslím, že se mi v té soše podařilo.“ „Osobnosti Bohuslava Martinů se Knobloch profesně věnoval již dříve. Je autorem moderního náhrobku na rodinném hrobě poličského hřbitova, vytvořil jej ve spolupráci s architektem Vladimírem Rybákem. Žulový náhrobek z roku 1984, na němž jsou patrné plastické hudební motivy, a je vytesán citát z kantáty Otvírání studánek, je zapsán do seznamu kulturních památek. M. Knobloch byl také u snímání posmrtné masky Martinů, a vytvořil její odlitek, jenž byla vyhotovena u příležitosti exhumace a převozu ostatků skladatele ze Švýcarska do Poličky v roce 1979, a kterou naleznete v expozici věnované životu a dílu Martinů. A konečně je Knobloch, jenž byl celoživotně ceněn jako skvělý medailér, také autorem medaile vytvořené pro město Polička s portrétem Bohuslava Martinů na rubové straně. Mimo Poličku vytvořil ještě bustu B. Martinů, která je vystavena ve vstupní hale sálu B. Martinů v Lichtenštejnském paláci v Praze či bronzovou pamětní desku skladatele s jeho přítelem Stanislavem Novákem v rodišti Nováka Smiřicích,“ uvádí muzikoložka muzea Doc. Monika Holá,PhD. „10. srpna uplyne rovných 100 let od Knoblochova narození. Osobnost a dílo tohoto umělce si budeme moci připomenout po celou sezónu mini-výstavou v poličském muzeu, v den výročí, tedy 10. srpna 2021 v 18.00 hodin pak proběhne vzpomínkový akt v parku u sochy B. Martinů. Hudebně akci podpoří Mužský pěvecký sbor B. Martinů, jenž byl založen na sklonku roku 2019, ale vzhledem k nucené covidové přestávce ještě veřejně nevystoupil. Bude to tedy jeho poličská premiéra,“ dodává.

Podskalská celnice na Výtoni

27. 7. 2021 - Expozice v Podskalské celnici, unikátní renesanční budově se srubovým patrem, vystavěné v 16. století, nabídne návštěvníkovi možnost seznámit se s původním účelem stavby, totiž místem vybírání cla z dřeva připlaveného do Prahy. (Muzeum hlavního města Prahy)

Náboženství a rituály

23. 7. 2021 - 8. 7. 2021 - 30. 12. 2022 kaple sv. Anny, Dukelská ul. 6, Vyškov Výstava představí divákům rozmanité podoby duchovního života a náboženských představ dávných civilizací. Tematickým úběžníkem je pohled na Jeruzalém a tři nejznámější monoteistická náboženství – judaismus, křesťanství a islám, která jsou s tímto městem nedílně spjatá. Historicky tomuto tématu předchází náboženství a pohřební rituály starých Egypťanů a náboženství Řeků a Římanů. V expozicí se dále věnujeme uctívačům ohně – zoroastristům, představíme však také náboženství legendárních Skythů či rituální praxi starých Seveřanů. (Muzeum Vyškovska)

Poštovní desetiboj pro děti

15. 7. 2021 - V Poštovním muzeu ve Vyšším brodě si děti mohou vyzkoušet své dovednosti v deset speciálních poštovně sportovních disciplínách k procvičení těla i ducha. Hráli jste někdy baligolf? Pohýbali si tělo na telekulu nebo houpysurfu? Víte, co se děje v holubáriu nebo při rychlopochůzce? Další originální sporty si vyzkoušíte v interaktivním v sále ve druhém patře muzea s mnoha aktivitami pro děti. Je v něm prostor i pro odpočinek, kreslení nebo čtení! Úspěšné sportovce i luštitele čeká zasloužená odměna! (Poštovní muzeum Vyšší Brod)

1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44   45   46   47   48   49   50   51   52   53   54   55   56   57   58   59   60   61   62   63   64   65   66   67   68   69   70   71   72   73   74   75   76   77   78   79   80   81   82   83   84   85   86   87   88   89   90   91   92   93   94   95   96   97   98   99   100   101   102   103   104   105   106   107   108   109   110   111   112   113   114   115   116   117   118   119   120   121   122   123   124   125   126   127   128   129   130   131   132   133   134   135   136   137   138   139   140